Креативні індустрії – важлива складова економічного потенціалу замків та палаців

Під час експедиції Vdalo.info польськими замками найбільше враження на нас справили креативність та різноплановість заходів, які відбуваються у середньовічних мурах.

Як розповів нам керівник відділу міжнародних зв’язків у замку Ксьонж Метт Микитишин, мистецькі заходи проходять тут кожного місяця. Звичайно є знакові фестивалі, такі як, наприклад, фестиваль квітів та мистецтва «Festiwal Kwiatów i Sztuki», який за три дні відвідує понад 40 тисяч туристів з усього світу.

Але окрім цього, в замку щорічно проходять фестивалі містерій Нижньої Селезії, музичні заходи, тематичні екскурсії.

Фото з Facebook замку Ксьонж

Організовують тут і святкування дитячих Днів народжень, весільні церемонії  тощо. Не дивно, що завдяки такій кількості заходів, які приваблюють туристів до замку в будь-яку пору року, Ксьонжу  вдалось вийти на самоокупність.

Фото зі сторінки Facebook замку Ксьонж

Перебуваючи у Мошненському замку ми також стали свідками одразу кількох весільних церемоній, які проходили у його парку. Також повз нас пронеслись веселі та галасливі діти, переодягнені у маленьких чаклунів – учасники квест-екскурсій, які регулярно проходять на території замку.

Загалом ми переконались, що замки та палаци відкривають широкий простір для креативу, який не лише дозволяє збільшити туристичний потік, але й створює сприятливі умови для розвитку  малого бізнесу в населених пунктах поблизу замку.

Так, у Кам’янець-Подільському замку окрім музейних працівників, над креативним дозвіллям туристів працює одразу декілька туристичних фірм та організаторів заходів.

Звичайно, є загальноміські заходи для туристів – це фестивалі військово-історичної реконструкції «Schola militaria» та «Остання столиця УНР», фестиваль повітроплавання, «October Fest» тощо.

Великий спектр послуг пропонує Кам’янець-Подільський державний музей-заповідник. Ознайомитись з ними можна на сайті музею.

Але є й заходи, які організовуються приватними туристичними фірмами.

Гості Кам’янця-Подільського вже давно прагнуть до інтерактивності, пригод, нових вражень, – розповідає організатор заходів у Кам’янці-Подільському пані Ірина Антонюк.

За її словами, все частіше при бронюванні замовники цікавляться нестандартними екскурсіями. Особливою популярністю користуються квест-екскурсії для дорослих і  дітей.

Учасники квест-екскурсії в Кам’янці-Подільському

Таким чином малеча краще запам’ятовує історичні факти. А враження від виконання різноманітних завдань чи пошуку пам’яток архітектури по спеціально розробленим картам – це те, що залишиться у спогадах назавжди.

До того ж, квест-екскурсії дають привід туристам повертатись в Кам’янець-Подільський знову і знову, адже тематика квестів і завдання весь час оновлюються, пропонуючи щоразу нові враження.

Також попитом серед туристів користуються нічні шоу-програми у замку та на території інших пам’яток архітектури, зокрема комплексу укріплень Руської брами.

Під звуки середньовічної музики гостей зустрічають відважні лицарі або ж гайдуки – учасники збройної боротьби проти Османської імперії. Гостям пропонується ознайомитись з історією фортифікацій, взяти участь у військових забавах та посмакувати середньовічних страв прямо з вогню.

В цей час їх розважають музики та танцюристи. На завершення програми – яскраве фаєр-шоу.

Фаєр-шоу від формації «Артградація»

Окрім того, що такі заходи – це додаткове джерело прибутку для замку, адже його оренда у вечірній час коштує в два-три рази дорожче, ніж вартість звичайного квитка, – це ще й можливість творчої реалізації та заробітку для цілої низки людей: артистів, кухарів, майстрів, які проводять під час таких заходів різноманітні майстер-класи (гончарство, ковальство, виготовлення ляльок-мотанок тощо).

Загалом, сама атмосфера середньовічного міста та наявність замку чи палацу відкриває чимало можливостей для людей творчих професій.

Так, кардинально змінила своє життя колишня журналістка, переселенка з Криму Ірина Шухтуєва, яка оселилась у Кам’янці-Подільському зі своєю родиною. Пошиття історичних костюмів дозволило їй не лише знайти себе у новому місті, а й відкрити успішну справу. Її костюми користуються попитом у туристів та часто використовуються для проведення загальноміських заходів, квест-екскурсій та шоу-програм.

Нещодавно у Кам’янці-Подільському в Казематській вежі відкрилась перша у місті квест-кімната. Якщо у Києві чи в Європі таким вже нікого не здивуєш, то для Кам’янця-Подільського – це щось новеньке.

Лев Сорочук, місцевий коваль, – автор усіх дивовижних пристроїв, які наповнюють квест-кімнату. Туристи зізнаються, що хоча побували у  багатьох подібних кімнатах, таких цікавих завдань на основі унікального, виготовленого власноруч реквізиту ніде не зустрічали. Атмосферності кімнаті, безумовно, додає її розташування в історичній будівлі.

Кам’янець-Подільський сміливо можна назвати флагманом у використанні креативних індустрій для приваблення туристів на Хмельниччині. Але й інші замки та фортеці області поступово починають використовувати загальноєвропейські тенденції, розуміючи що це ефективний спосіб популяризації  та розвитку пам’яток архітектури та населених пунктів, де вони розташовані.

***

Матеріали публікуються в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа». Проект реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора(ів).

***

Читайте також: 

Благодійність у сфері збереження культурної спадщини: чи можливо це в Україні?

Замок «Сент-Міклош» у Чинадійово: після концесії життя тільки починається

Самоокупність замку – реальність, яку доводить польський замок Ксьонж

Менше бюрократії, контролю та податків – рецепт успіху для українських замків від Вавелю

Замок Болькув: як економічна вигода перемогла страх перед невідомістю

Замок 99-ти веж: як заробляє та залучає туристів один з найефектніших замків Польщі

Майбутнє замків України: настав час концесії та приватизації?

Замки і палаци Хмельниччини: дороговказ є, повний вперед. Частина 1

Замки і палаци Хмельниччини: дороговказ є, повний вперед. Частина 2

Як Кам’янець-Подільський замок підбирає ключик до економічного замка

Фото на головній – актори театру «Лінк» та його режисер Валерій Свереда (праворуч)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Євгенія Соловська, Дмитро Шеремета, © Vdalo.info

Поділитися з друзями:


Fatal error: Uncaught Error: Undefined constant "rand" in /home/vdalo/vdalo.info/www/wp-content/themes/vdalo/special-single-post.php:82 Stack trace: #0 /home/vdalo/vdalo.info/www/wp-includes/template-loader.php(106): include() #1 /home/vdalo/vdalo.info/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/vdalo/vda...') #2 /home/vdalo/vdalo.info/www/index.php(17): require('/home/vdalo/vda...') #3 {main} thrown in /home/vdalo/vdalo.info/www/wp-content/themes/vdalo/special-single-post.php on line 82