Замок 99-ти веж: як заробляє та залучає туристів один з найефектніших замків Польщі

Проект «Замки та палаци України: ключ до економічного та культурного розвитку регіону в контексті євроінтеграції України» переходить кордони.

Редакція Vdalo.info проаналізувала досвід сусідів України та зупинила свій вибір на Польщі, зокрема, через  історичну спорідненість культур та потужний розвиток музейної справи, своєрідний музейний ренесанс, що відбувається в цій країні упродовж останніх десяти років.

Протягом п’яти днів ми досліджували у замках Польщі ефективні бізнес-моделі на базі історичних пам’яток, приклади подієвого туризму та проведення музичних фестивалів, методи залучення туристів та впровадження сучасних технологій.

В цьому аспекті досвід Польщі є надзвичайно важливим для України, адже дає змогу оцінити нові стратегії розвитку історичних пам’яток, нові методи управління цим видом національного багатства та свіжі культурні продукти, які можуть бути створені на їх основі.

Мошненський замок епохи архітектурної еклектики розташовується біля невеликого села Мошна Опольського воєводства у Польщі. Експерти відносять палацово-парковий ансамбль до визначних пам’яток Верхньої Сілезії. У замку, який датується XVII століттям, знаходиться 365 кімнат і приміщень загальною площею понад 7 тисяч кв.м. Прикрашають замок 99 веж, весь комплекс розташований на території близько 200 га.Мошненський замок вважається одним з найбільш незвичайних в Польщі. Він істотно відрізняється від інших замків, які на території країни зустрічаються ледь не на кожному кроці.

«Попри те, що замок не постраждав під час Першої та Другої світової війни, його розграбували радянські «визволителі». Старовинні експонати та картини були втрачені. У 1960-х роках у замку відкрили медичний центр. У 2014 році заклад перенесли і адміністрація Опольського воєводства вирішила відкрити в замку готель», – розповів Vdalo.info краєзнавець та місцевий екскурсовод Бартош Сандлік.

Не дивлячись на свою досить довгу історію, сьогодні замок в Мошні належить польському народу, а саме – Опольському воєводству. У 1945 році колишні власники замку емігрували в Німеччину, і з тих пір повернути свої володіння вони не намагалися.

Сьогоднішня Мошна, із населення близько 500 людей, зосереджена на залученні туристів. Крім природних і архітектурних багатств, замок приваблює ще й музеєм. Також у замку функціонує готель з рестораном та іншими зручностями, включаючи спа-салон. До східного крила замку прилягає скляна оранжерея з екзотичними рослинами. Більшість з них з’явилися в Мошні відносно нещодавно, але трапляються і 60-ти річні екземпляри.

«Відвідувачі замку – це не лише гості готелю. Здебільшого – це туристи з Польщі та Німеччини, які планують виділити на відвідування замку один день. Саме тому у години-пік у нас проводяться екскурсії кожні 30 хвилин. Також туристи мають змогу придбати сувенірну продукцію, виготовити колекційну монету із зображенням замку та пройти захоплюючі квести», – пояснили Vdalo.info в адміністрації замку.За словами екскурсовода Бартоша Сандліка, Мошненський замок знайшов свою «візитівку» – тематичні квести, розраховані на різні вікові групи.

«Кімната Таємниць» була своєрідною розвагою, розробленою місцевим графом в ХІХ столітті для його численних гостей, які відвідували замок. Сьогодні квест відновлюється для потомків на основі інформації, знайденої в архівах та народних переказах.

Квест спонукає до пошуку підказок, слоганів, кодів, об’єктів, що повинні бути об’єднані в один логічний ланцюжок для вирішення певного завдання. Гра триває 60 хвилин і призначена для групи дорослих від 2 до 5 осіб.

Серед дитячої аудиторії популярні заходи із казковими героями.«Насправді, діти дуже різні. Тому їм необхідно пропонувати розваги декількох спрямувань. До прикладу,  під час екскурсії у «Школу польської магії та чарівництва» у стилі Гаррі Поттера ми видаємо кожній дитині щось з гардеробу справжнього мага. Під час екскурсії на них чекають зустрічі з відомими у колі чарівників персонажами, магічні уроки, лицарські битви, навчання каліграфії, уроки приготування зілля. Квест триває 2 години, вартість – 30 злотих за особу, група – близько 35 осіб. Такі екскурсії доволі популярні у Мошненському замку, проте є й категорія дітей, яким до вподоби класична версія відвідування замку, або ж прогулянки парком і оранжереєю. Перед бронюванням екскурсійних груп ми узгоджуємо такі деталі», – розповіла адміністратор замку.

Для найменших відвідувачів замку також облаштовано ігровий майданчик.

Гордість замку у Мошні – екстремальний огляд визначних пам’яток замку.

«Під час відвідування підземних коридорів, раніше недоступних кімнат та темного склепу цікавість поєднується зі страхом. Ви готові до 6000 секунд огляду визначних пам’яток, під час яких необхідно пройти 1500 м, 2080 кроків і 640 сходів? В один вечір ви опинитеся на висоті 35 метрів і побачите, чи дійсно в замку 99 башт, а потім спуститесь на 5 метрів під землю  до раніше недоступного склепу!», – емоційно продовжує рекламну кампанію екскурсовод та краєзнавець.

Тривалість такої екскурсії – від 80 до 120 хвилин, вартість – 35 злотих.Під час нічних екскурсій (з 20:00 години) на території замку проходять лицарські турніри, переодягання в аристократичні наряди та карбування сувенірних монет.

Гостей «притягує» на нічну екскурсію «привид» Білої дами, яка, за легендою, живе у стінах замку.

Варто зазначити, що для відвідування замку та будь-яких атракцій необхідно оплатити вхід на територію паркової зони та замку – 5 злотих пільговий/дитячий та 7 злотих для дорослих, родинний варіант (двоє дорослих та двоє дітей до 15 років) – 19 злотих.

Звичайна екскурсія по замку  проходить щоденно з 10:00 до 16:00, дорослий квиток коштує 12 злотих, також за 10 злотих можна потрапити безпосередньо у вежі замку.«Мошненський замок впевнено розвивається та приносить доходи в бюджет воєводства. Окрім екскурсій, ми проводимо міні-концерти, весілля та конференції. Проте прибутку для проведення масштабних реставраційний робіт не вистачає. Саме тому ми намагаємося розширювати мережу власних платних послуг, що, своєю чергою, допомагає залучити кошти від ЄС та Польщі», – резюмували в адміністрації замку.Перше враження від Мошненського замку викликало, безумовно, переконання, що тут гроші намагаються заробити буквально на всьому, хоча й не примусово.Виглядає це приблизно так: прийшов на територію замку (заплатив), замовив звичайну екскурсію (без неї в середину замку не потрапиш), зрозумів, що тепер хочеш потрапити безпосередньо у вежі. Після екскурсії спустився у затишне кафе випити кави/пообідати, набравшись сил відчуваєш бажання придбати якусь дрібничку на згадку (від магніта на холодильник до картини), залишився заночувати (в ідеалі).

Такі враження склалися після спостереження за декількома групами туристів. Але ніхто з них не відчував себе «обібраним до нитки», адже концепція роботи замку побудована таким чином, що для гостей створені можливості витратити гроші, а не нав’язування певних послуг.Подорож Vdalo.info по замках Польщі продовжиться. Наступні зупинки – замок Болькув, Вавельський замок та замок Ксенж.

***

Матеріали публікуються в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа». Проект реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора(ів).

***

Усі фото: Vdalo.info

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Дмитро Шеремета, Євгенія Соловська, © Vdalo.info

Поділитися з друзями:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: