Замок Болькув: як економічна вигода перемогла страх перед невідомістю

Проведення різноманітних івентів у замках Європи, зокрема і Польщі – практика, яка довела свою як економічну, так і культурну доцільність.

Яскраві заходи повертають життя не лише у багатовікові мури, але й містечка, де розташовані замки. Під час таких івентів заробляють  не стільки навіть організатори заходів, скільки готелі, ресторани, громадський транспорт та місцеве населення, готове долучитись до загальної атмосфери святкування. У Європі це давно зрозуміли і всіляко підтримують такі ініціативи на місцевому рівні.

Найбільш популярними залишаються саме музичні фестивалі. І поки в Україні задаються питаннями, чи підходять замки для проведення фестивалів сучасної музики, у Європі такі заходи успішно проводять вже не одне десятиліття.

Замок у мальовничому польському містечку Болькув – гарний приклад співпраці 5-ти тисячної громади міста та дирекції замку, що дозволяє понад 20 років поспіль проводити тут один з найвідоміших у Європі фестивалів готичної рок-музики «Castle Party».Як їм це вдалось? Як у католицькому містечку могла прижитись досить своєрідна готична культура з усіма її, м’яко кажучи, нестандартними персонажами?

Чомусь одразу згадався музичний фестиваль «Respublica Fest», який проходив біля стін Старої фортеці у Кам’янці-Подільському та весь час викликав обурення місцевих жителів, невдоволених поведінкою окремих учасників заходу. Врешті-решт фестиваль змінив місце проведення. Офіційна версія – незручна логістика, що обмежує можливості організаторів. Але відчувалось – фестиваль так і не став своїм для мешканців міста, попри велику кількість соціальних проектів, реалізованих під його егідою, та численних фанів «Республіки» з інших міст.Один з муралів, який з’явився в Кам’янці-Подільському завдяки фестивалю Respublica Fest

Що ж, спробуємо довідатись, у чому секрет Болькува і як йому вдалось «вживити» фестиваль  у свідомість місцевого населення.

Піднімаємось до головних воріт замку. На вході нас зустрічає високий, статний чоловік. Адам Лячук у замку Болькув виконує одночасно функції касира, завгоспа, директора замку та генерального директора фестивалю «Castle Party». А ще – він серйозно займається археологією і лицарською справою. Також Адам Лячук є президентом правління та великим Майстром лицарського братства, яке діє на базі замку.

Дійсно, хто б ще погодився взяти на себе стільки обов’язків. Тільки мрійник, шукач пригод та справжній лицар, відданий справі свого життя.

Адам Лячук розповідає, що в замок у Болькуві вони з дружиною закохались з першого погляду. І коли Адаму в 1994 році запропонували посаду директора, він без зайвих розмірковувань погодився.Кілька слів про історію замку. Перша згадка датується 1277 роком. Збудований при Болькуві І, цей готичний замок завжди знаходився на перетині важливих торгівельних шляхів між Вроцлавом та Чехією, а також німецькою Саксонією.

Через своє розташування замок багато настраждався через війни, пожежі, епідемії. Сучасний вигляд отримав після реставраційних робіт, які розпочались на початку ХХ століття і відновились після невеликої перерви у 1994 році. Сьогодні у Болькуві ви не знайдете ошатних палат чи мармурових сходів. Вигляд замку досить суворий, стриманий, як і личить багатовіковим свідкам історичних подій, що точились навколо.Сьогодні на території замку знаходиться невеличкий музей та стилізована кав’ярня – ось і все, здається, чим можуть похизуватись ці стіни.

Зазначимо, що замок у Болькуві є відділенням музею Карконошей в Єленєй Гурі. Купуючи єдиний квиток за 30 злотих ( 7,5 €) ви отримуєте абонемент на відвідування замку в Болькуві, музею Карла и Герхардта Гауптманів у Шклярській Порембі та військово-історичного музею в Єленєй Гурі.

Окремо квиток у замок коштує 10 злотих – дорослий і 5 злотих дитячий або пільговий.

Розмірене життя замку щорічно порушує вже вищезгаданий фестиваль готичної рок-музики «Castle Party»:  2 сцени, найвідоміші ді-джеї з усього світу та неймовірна атмосфера.

Вартість вхідного квитка на фестиваль цього року складала від 180 до 290 злотих.Адам Лячук розповідає, що головним досягненням «Castle Party» стало не те, що фестиваль виріс до рівня одного із найпопулярніших фестивалів готичної музики у Європі, а те, що він об’єднав громаду містечка. Місцеве населення активно долучається до святкування, яке триває 3-4 дні: хтось підтримує атмосферу фесту й одягається у чорний колір, хтось готує напої, їжу та навіть власне помешкання для учасників фесту.

Замок не відокремив фестиваль від міста стіною, а, навпаки, змусив людей інтегруватися, адже кожен з учасників повинен десь спати і харчуватись. Найчастіше учасники з року в рік зупиняються в одних і тих самих господарів.  І коли люди особисто знайомляться одне з одним, упередження зникають.

Відчувши економічну вигоду, жителі Болькува стали зовсім по-іншому сприймати фестиваль. Хоча у перший рік були й нарікання, і протести.

Але замок дав місцевому населенню головне – роботу. Тож, якщо запитати мешканців Болькува, чи варто проводити фестиваль наступного року, більшість відповідає ствердно.

А от сам Адам Лячук ніколи і не сумнівався щодо доцільності проведення фестивалю готичної музики у замку. Каже, що сам виріс на піснях британського гурту «The Sisters Of Mercy», і при цьому залишився пристойним хлопцем, одружився та знайшов гідну справу.

Чого боятись? Макіяжу? Чорного одягу чи химерних зачісок? – дивується Адам.

На фестивалі категорично ставляться до будь-яких проявів агресії.

Таким людям тут немає місця, – одразу підкреслює Адам. – У нас збираються люди з усього світу, тому на фестивалі завжди панує атмосфера толерантності та взаємоповаги.

Вражає, що концерти акустичної музики під час фестивалю проходять навіть у церкві.  Кошти, отримані від продажу квитків, використовують на реставрацію фресок.Щиро дивує Адама і наше запитання, чи не шкодить гучна музика стінам замку, адже саме це часом закидають українським фестивалям. Адам здивовано знизує плечима.

З кожним роком «Castle Party», за словами Адама, все більше перетворюється на сімейний фестиваль. Ті пари, які колись тут познайомились, вже встигли одружитись і народити дітей. Тож приїжджають до Болькува вже цілими родинами.

Під час експедиції польськими замками Болькув став для нас прикладом успішного поєднання культурного та економічного компонентів, які здатні вдихнути нове життя в старі замкові стіни. І багаторічна історія готичного фестивалю «Castle Party» тому яскравий приклад.

Якщо ж ви думаєте, що у Польщі всі замки знайшли своє місце в сучасних реаліях, ми вас розчаруємо: розвалини є скрізь. Але в тих замках, де етап руйнування вдалось подолати, завжди присутня наполеглива праця, толерантність, відкритість до нового, а також дещиця мрійництва у поєднанні з лицарством духу.

***

Матеріали публікуються в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа». Проект реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора(ів).

***

Фото замку: Vdalo.info

Фото з фестивалю: Marcin Pflanz

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Євгенія Соловська, Дмитро Шеремета, © Vdalo.info

Поділитися з друзями:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: