
Шлях до імпічменту або розпуску міськради. Хроніка війни за секретаря
Те, що робота Кам’янець-Подільської міської ради нового скликання буде важкою та скандальною стало очевидно відразу після оголошення результатів виборів 25 жовтня. Проте, мабуть, навіть найбільші скептики не могли б спрогнозувати такий рівень безкомпромісності депутатів.
І якщо ще перша сесія Кам’янець-Подільської міської ради пройшла у святковій та урочистій обстановці, то далі робота депутатів майже на місяць стала на паузу.
Розклад сил у раді
Міським головою Кам’янця-Подільського став висуванець від ВО «Свобода» Михайло Посітко. Його партія також завела в міську раду найбільшу кількість депутатів – 11. Ще під час виборчої кампанії у другому турі Посітка підтримала партія «Слуга народу» та її перший номер і кандидат на посаду мера Сергій Ведерніков. Стало зрозуміло, що саме «свободівці та «слуги» об’єднаються у міськраді. У підсумку під прапором «Слуги народу» депутатські мандати отримали вісім осіб. Таким чином «Свобода» та «Слуга народу» отримали 19 мандатів, плюс голос міського голови = 20 голосів – мінімальна кількість для прийняття рішення.
На противагу ще чотири фракції, які налічують 19 депутатів, («Європейська солідарність», «За майбутнє», «За конкретні справи» та «Рідне місто») утворили в раді депутатське об’єднання «Ми кам’янчани». Зазначимо, що таку ж назву має громадська організація та благодійний фонд екснардепа Володимира Мельниченка, якого вищевказані фракції підтримували на виборах міського голови восени цього року.
Чому питання секретаря міськради принципове для всіх
Секретар міської ради модерує сесію, проте у нього є й інші «козирі». Посітку він необхідний, щоб формувати питання порядку денного та у разі відсутності на сесії не боятися «сюрпризів» від опозиційного табору, адже секретар може в крайньому випадку навіть закрити сесію. Для чотирьох опозиційних фракцій, крім вищевказаних переваг, є ще одна ключова – у разі відсутності міського голови секретар може протягнути голосування про оголошення недовіри меру. Тобто, допомогти відправити Михайла Посітка у відставку.
Перше кадрове рішення – якраз секретар міськради
Перед другою сесією новообраний голова Кам’янець-Подільської ОТГ Михайло Посітко оголосив про висунення на посаду секретаря міськради депутатки від «Свободи» Ірини Шелепницької. Хоча джерела Vdalo.info стверджували, що спочатку Посітко хотів затвердили кадрові рішення ще на першій сесії міськради, проте партії більшості вирішили «не псувати святкову атмосферу» дебатами.
Ще один важливий нюанс: у «свободівців» та «слуг» не вистачало мінімально необхідної кількості голосів, адже один з новообраних депутатів був хворий на коронавірус.
Голосування
Попри усе вищевказане, 9 грудня кандидатуру Шелепницької винесли на розгляд депутатів. Натомість чотири фракції влаштували демарш: лідер фракції «ЄС» Василь Кобильник заявив, що група «Ми кам’янчани» не братиме участі у голосуванні. За його словами, міський голова не узгодив кандидатуру з партіями меншості і тому Посітко має нести відповідальність за кадрові рішення.
Згодом в раду викликали поліцію, а Михайло Посітко оголосив перерву. На думку свободівців, лічильна комісія порушила регламент під час голосування за посаду секретаря міської ради.
Серед озвучених порушень – не оголошення часу та місця голосування, його передчасне припинення та підрахунок голосів до завершення встановленого дедлайну.
Посперечавшись ще кілька годин депутати розійшлися на кілька днів.
Роздвоєння «слуг народу»
Троє із восьми «слуг народу», які пройшли у раду за списками президентської політсили, не увійшли до однойменної фракції – Сергій Ведерніков, Сергій Самсонюк та Андрій Бойко. Натомість вони утворили депутатську групу з назвою «Слуга народу». У коментарі Vdalo.info Сергій Ведерніков зазначив, що до фракції його «не запросили». А що стосується Самсонюка та Бойка, вони «приєднались до нього після того, як з ними обійшлись у партії».
Натомість не під запис у «Слузі народу» заявляють, що у партії «шоковані» рішенням Ведернікова, Самсонюка та Бойка не входити до фракції. Це начебто було саме їхнє рішення.
Після виборів стало зрозуміло, що у нас не збігаються погляди. Вони дистанціювалися від партії. Чесно кажучи, ми були шоковані, що вони навіть не увійдуть до складу фракції, – заявив співрозмовник Vdalo.info.
Як Посітко перестрахувався. Але це, схоже, не допомогло
Після епопеї із кадровим (не)призначенням депутати Кам’янець-Подільської міської ради утворили постійні комісії. Так, дві, мабуть, найвпливовіші комісії відійшли до так званої групи депутатів-розкольників від «Слуги народу». Головою комісії з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології став Сергій Ведерніков. До земельної комісії також включили Сергія Самсонюка.
Натомість комісію з питань бюджету, соціально-економічного розвитку територій, інвестиційної діяльності, промисловості, підприємництва, сфери послуг очолив Андрій Бойко.
«Ясно, що треба було домовлятися із групою Самсонюка-Ведернікова-Бойка, тому їм і віддали дві «найжирніші» комісії. Натомість вони обіцяли підтримувати наші ініціативи, в тому числі – кадрові», – розповідає Vdalo.info один зі «свободівців».
Але це, схоже, не допомогло. Ввечері 15 грудня, напередодні сесії, телеграм-канал «Совість держслужбовця» повідомив, що група «Ми кам’янчани» має намір підтримати на посаду секретаря Сергія Самсонюка. Голоси депутатської групи плюс щонайменше самого Самсонюка та Ведернікова дадуть змогу протягнути це рішення.
«Схоже, нас просто кинули», – сказав сьогодні у кулуарах один з членів команди Посітка.
Критика та образи 16 грудня
Саме з обговорення даної публікації в Telegram 16 грудня продовжилася сесія. З критикою на колишніх соратників обрушився Сергій Ведерніков.
«Ніхто мене так не принижував, як Марчук (народний депутат Ігор Марчук, – ред). Навіть Партія регіонів, – заявив перший номер «Слуги народу».
Також він розповів, що його «багато хто хотів нагнути». Звертаючись до депутатів з фракції «Слуга народу» Ведерніков заявив: «Вас, хлопці, просто купили».
У відповідь голова фракції Дмитро Власюк сказав: «З брехнею та рішалами я ніколи не працював».
Від підтримки Шелепницької до розвалу коаліції
До цього моменту шанси на обрання Шелепницької оціювалися, як доволі високі, адже нарешті одужав хворий на коронавірус депутат від «Слуги народу».
Проте подальша риторика Ведернікова та Самсонюка нівелювала цю ситуативну «перемогу».
«Я розумію, що вам важко, адже ви з дитячого садка попали одразу в доросле життя», – після цієї майже дослівної репліки Самсонюка до Посітка стало очевидним, що голосів у вже колишньої більшості немає.
Паралельно голова фракції «Євросолідарність» Василь Кобильник наполягав на затвердженні протоколу про голосування за секретаря від 9 грудня. Що б це дало? Якщо кандидатура міського голови на посаду секретаря міської ради не набирає необхідну кількість голосів, то право другої пропозиції передається депутатам. Саме тому Посітко всіляко відтягував затвердження протоколу, а «Ми кам’янчани» наполягали на цьому.
Хід конем або Як Посітко виграв собі кілька днів
Після чергової пропозиції Кобильника про затвердження протоколу голосування за секретаря, Посітко неочікувано для всіх погодився. Але «хід конем» та подав заяву про відкликання кандидатури Шелепницької. Таким чином міський голова «обнулився» і має змогу знову висунути нового кандидата, хоча Василь Кобильник наполягає, що згідно регламенту, секретаря необхідно затвердити саме на другій сесії.
«Ми цього явно не очікували, адже розраховували висунути свого кандидата. Добре, що Кобильник швидко зорієнтувався та попросив перерву. Ну що ж, почекаємо на нову кандидатуру від «Свободи». Час на нашому боці», – розповів Vdalo.info один з депутатів від групи «Ми кам’янчани».
Що далі?
Вже сьогодні на сесії Посітко пригрозив депутатам, що восьме скликання Кам’янець-Подільської міської ради може не досидіти до кінця каденції. Так він натякнув на розпуск ради та перевибори. Проте, для цього мають бути вагомі юридичні підстави.
Також поки важко повірити, що більшість депутатів візьмуть на себе відповідальність, щоб оголосити новообраному міському голові імпічмент, адже він набрав солідний відсоток голосів на виборах.
Швидше за все, «Ми кам’янчани» і надалі блокуватимуть усі кадрові (в міського голови досі немає навіть заступників) та політичні рішення Посітка, а він у відповідь ігноруватиме ініціативи опозиційних фракцій.
Хіба що ще один-два депутати вирішать примкнути до іншого політичного крила. І тоді розподіл сил може стати на користь Посітка, або ж зведе на ніт усі його амбіції.