
Хто заробляє на енергетичній «незалежності» Кам’янця-Подільського
Наприкінці 2014 року у Кам’янці-Подільському відбулось грандіозне відкриття першої в Україні котельні, яка працює на твердих видах палива. За два місяці з’явилося ще дві котельні на пелетах.
«Це дасть змогу зберегти в Україні мільярди гривень, які можуть бути використані для оснащення нашої армії, придбання сучасного озброєння. Планується, що за два роки ми зможемо зменшити споживання природного газу на 80%», – стверджував тоді гендиректор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук.
Проте вже у 2019 році Гордійчук визнав у коментарі Vdalo.info, що «кращого, чим газ, у світі немає і ніколи не буде», і наразі споживання «блакитного палива» вдалося скоротити лише на 40%.
Також про зменшення тарифів у Кам’янці-Подільському мова зараз не йде.
«Тарифи наразі головне втримати на теперішньому рівні. Але, коли я запущу біогазову установку в місті, то зменшу тарифи і піду (у відставку, – ред). Я думаю, вони так рік протримаються, а потім буду спостерігати, що будуть люди робити далі», – заявив Гордійчук.
У комунальному підприємстві додають, що «про якусь стабільність у тарифах можна буде говорити лише при нормалізації економічної ситуації в країні».

Валерій Гордійчук
Перехід на тверді види палива у Кам’янці-Подільському продовжується дотепер. Наразі у місті функціонує чотири котельні на пелетах із соломи, дерев’яних трісках та інших видах твердого палива та ще чотири котельні – на змішаному паливі.
З початку 2019 року «Міськтепловоденергія» провела майже два десятки закупівель деревини для котелень. Усі по переговорній безконкурентній процедурі.
Завдяки аналітичній системі YouControl, постачальників твердового палива вдалося умовно поділити на дві групи: профільні (основний вид діяльності – лісозаготівля і сумісні КВЕДи) та новачки у сфері продажу деревини.
Тернопільське підприємство з півмільйонним статутним капіталом ТОВ «Томнед» у березні 2019 року підписало договір на поставку в Кам’янець-Подільський 5000 тонн тріски паливної з твердих порід дерев фракції 20/50 за 9,250 млн грн. Вартість тисячі тонн – 1,8 млн грн.
Співвласник підприємства Роман Недошитко відмовився коментували деталі контракту, пославшись на комерційну таємницю. Проте він запевнив, що попри те, що ТОВ «Томнед» було зареєстровано у лютому 2019 року, наразі підприємство займається «виробництвом щепи і переробляє великі об’єми лісу».
1 лютого комунальне підприємство «Слобідсько-Кульчієвецьке» запропонувало «Міськтепловоденергії» 500 тонн вищевказаної деревини усього за 600 тис. грн.
У квітні вартість твердого палива знову зростає – лісозаготівельне приватне підприємство «Форест сім» з Тернопільщини за договором мало би отримати за тисячу тонн 1,4 млн грн. Загальна вартість контракту – 2,8 млн грн.
В коментарі Vdalo.info директор підприємства Михайло Онишко пояснив, що станом на 11 липня «Форест сім» відвантажило в Кам’янець лише 200 тонн щепи із 2000 тисяч запланованих. Комунальне підприємство розрахувалося із тернополянами по факту за отриману деревину.

Одна із котелель на твердому паливі
Він також додав, що поки нова ТЕС у Кам’янці-Подільському не здана в експлуатацію, то й домовлені об’єми твердого палива наразі не потрібні «Міськтепловоденергії».
У березні місцеве комунальне підприємство «Кам’янецький парк» погодилося поставити «Міськтепловоденергії» 1000 тонн тріски паливної змішаних порід фракції 20/40 за 954 тис. грн.
Проте за словами директора КП Валерія Залевського, комунальне підприємство наразі не в змозі поставити необхідну кількість деревини.
«Ми займаємося санітарною вирубкою лісу. Хотів би більше поставляти деревини, але у нас малі об’єми вирубки, мало техніки, мало робочих рук. Договір підписано, поки ми поставили на котельні дуже мало тріски», – заявив Залевський.
За його словами, одна з головних причин низьких об’ємів поставок – це те, що під санітарну вирубку підпадає в основному м’яка деревина, якої майже не потребує «Міськтепловоденергія».
Зазначимо також, що за вищевказану деревину змішаних порід «Міськтепловоденергія» погодилася заплатити 900 тис. грн івано-франківському ТОВ «СВВ Транспортно-логістична компанія». Щоправда, вже не за тисячу тонн деревини, а усього за 500 т. На підприємстві не знайшли часу, щоб надати коментар.
Також «Міськтепловоденергія» підписала два контрактами з ТОВ «Глобо-ЛТД» на поставку 6000 тонн тріски зі змішаних порід дерев фракції 20/50 за 9,9 млн грн. Середня вартість за тисячу тонн – 1,65 млн грн. У «Глобо-ЛТД» перестали відповідати на дзвінки після того, як дізналися мету зацікавленості ЗМІ.
Житомирське приватне підприємство «Свитязь» на початку року оформило з «Міськтепловоденергією» договір на 9 млн грн. за поставку в Кам’янець 5000 тонн паливної тріски з м’яких порід дерев фракції 20/50. Таким чином вартість тисячі тонн була оцінена в 1,8 млн грн.
У ПП «Свитязь» категорично відмовилися відповідати на запитання журналіста Vdalo.info.
До слова, у лютому фермерське господарство «САД І.І.», яке займається на Кам’янеччині вирощуванням зерняткових і кісточкових фруктів, запропонувало для котелень 2000 тонн вищевказаної тріски за 2,8 млн. Ціна за тисячу тонн деревини зменшилася до 1,4 млн грн. Зв’язатися із власником господарства не вдалося – його телефон неактуальний.
Ще за тиждень фізична особа-підприємець Світлана Левковська, яка займається оптовою торгівлею деревини в Івано-Франківській області, запропонувала продати у Кам’янець-Подільський 2000 т. тріски з м’яких порід дерева за 2,7 млн грн. Вартість тисячі тонн – 1,35 млн грн. Поговорити із пані Світланою теж не вдалося: її номер телефону вже відключений.
Також 1,7 млн грн. мав би отримати ФОП Віталій Кузьменко із Борисполя Київської області. Він погодився продати тисячу тонн тріски фракції 20/40. Станом на середину липня вхідні дзвінки до абонента заблоковано.
Держпідприємство «Кам’янець-Подільське лісове господарство» оформило договір на реалізацію «Міськтепловоденергії» тисячі «кубів» деревини непромислового використання за 990 тисяч гривень.
Головний інженер лісгоспу Володимир Струць пояснив, що наразі на котельні не поставлено жодної тонни деревини, оскільки «Міськтепловоденергія» не перерахувала передоплату. Чоловік стверджує, що лісове господарство має необхідну кількість твердого палива, проте чекає фінансового підтвердження від комунального підприємства.
Ще одне держпідприємство «Ізяславське лісове господарство» запропонувало для кам’янецьких котелень 2300 м3 непромислової деревини за 1,3 млн грн.
У відділі збуту лісгоспу відмовилися спілкуватися на тему вищевказаного тендера.
«Новачки»:
Підприємство з Прикарпаття ТОВ «Києслав», що займається ресторанним бізнесом та наданням послуг мобільного харчування, погодилося поставити в Кам’янець 1500 тонн паливної тріски з твердих порід дерев фракції 20/50 за 2,5 млн грн. Вартість тисячі тонн знову одна з найвищих у сезоні – 1,7 млн грн. Усі телефони «Києслава» не відповідали на момент написання матеріалу.
Фізична особа-підприємець Хусейн Дукаєв підписав два контракти на поставку деревини у котельні «Міськтепловоденергії». Перший договір – на 300 м3 з м’яких порід дерев за 135 тисяч гривень, а через місяць – на 500 тонн з твердих порід за 625 тис. грн,
У коментарі Vdalo.info підприємець та очільник міського осередку «Радикальної партії Олега Ляшка» Хусейн Дукаєв пояснив, що дрова йому вдалося заготовити з власного саду, який розміщується у Кам’янець-Подільському районі. Але зараз на котельні надійшла «лише невелика частина» дров, адже основний пік для навантажень котелень припадатиме на опалювальний сезон, саме тоді й зросте необхідність у більших об’ємах поставок.
«Я почув, що «Міськтепловоденергія» закуповує дрова для котелень, дізнався умови, почистив сад і привіз деревину. Розрахунок по факту доставку», – заявив Дукаєв.
Він також запевняє, що не збирається змінювати вектор свого бізнесу.
«Я б у будь-якому випадку зрізав би дерева в саду, а так вдалося їх продати. Але це не буде на постійній основі. У мене просто не вистачить об’ємів», – додав Дукаєв.
Ще один ФОП – Андрій Чернявський – мав би отримав від «Міськтепловоденергії» 2 млн грн. за поставку 2000 тонн тріски паливної з твердих та м’яких порід дерев фракції 20/50.
Зазначимо, що основний вид діяльності ФОП Чернявського Андрія Сергійовича – неспеціалізована оптова торгівля. З часу реєстрації він лише двічі брав участь у публічних закупівлях – в обох випадках по 2 мільйони гривень йому пообіцяло заплатило КП «Міськтепловоденергія».

Графіка: YouControl
Варто нагадати, що у 2016 році Vdalo.info повідомляло, що КП «Міськтепловоденергія» підписала з приватним підприємством «Статус 2013» договір оренди кількох твердопаливних котлів та обладнання. Як вдалося з’ясувати, таким чином місто мало переплатити декілька мільйонів гривень за оренду «золотих котлів».
Засновник та бенефіціар ПП «Статус 2013» – Сергій Чернявський, батько вищевказаного ФОПа, директор центрального ринку, член виконкому та помічник нардепа Володимира Мельниченка.
Ще один кінцевий вигодоотримувач «Статусу» – вінницький адвокат Оксана Часник, також експомічниця Мельниченка.
Нагадаємо вартість котлів станом на той період та вартість оренди за 5 років:
- Два котли КВР – 400 СТС (котельня розташовується на вулиці Івана Франка, 30) коштували 296 тисяч 400 гривень. Оренда – 735 тисяч.
- Два котли КВР 1000 СТС (Матросова, 17) – ринкова вартість складала 536 тисяч гривень, за 5 років оренди місто мало заплатити 1 мільйон 350 тисяч.
- Два котли «Ретра 4М» (вул. Пушкінська, 29). Вартість – 699,6 тис. грн., оренда – 2,5 млн.
Після виходу матеріалу ажіотаж щодо доцільності такої оренди досяг критичної позначки: поліція відкрила кримінальну справу, а депутати Кам’янець-Подільської міської ради згодом все ж викупили шість твердопаливних котлів у «Статусу» за 2,3 млн грн.
Зауважимо, що у ФОПа Андрія Чернявського та у «Статусу 2013» вказані однакові номери телефонів, а адреси реєстрації – у сусідніх будівлях.
Поспілкуватися із молодим підприємцем Vdalo.info не вдалося: телефонну слухавку підняв його батько Сергій, який категорично відмовився пояснювати, де його син заготовлював деревину.
«Звертайтеся у «Міськтепловоденергію», хай вони надають вам дані. Це комерційна таємниця. Яке це має значення, його це номер телефону, чи ні? Звертайтеся у «Міськтепловоденергію», – емоційно відповів власник «Статусу 2013».
Також Чернявський-старший запевняв, що не має відношення до контракту сина.
У «Міськтепловоденергії» натомість спочатку не змогли пригадати, чи поставляв Андрій Чернявський тверде паливо на підприємство.
«У нас близько 20-30 постачальників. Ми дивимось, чи хороша щепа, чи дешевша. Якщо так, то беремо. Все буквально вирішується на ходу», – додала речниця комунального підприємства.
Гордійчук також пояснив «цінові стрибки» на деревину. За його словами, дорога не щепа, а транспортування, адже «інколи логістика складає до 50% вартості».
«6-7 років тому перші пелети купували по 750 грн/тонну, зараз же вони коштують по 4 тис. грн за тонну, щепа була по 300-500 грн, а тепер її вартість 1800грн/т» – скаржиться очільник «Міськтепловоденергії».
Попри це, Кам’янець-Подільський не збирається відмовлятися від переходу на альтернативні види палива. У найближчих планах – прийняття в експлуатацію ТЕС, будівництво якої здійснювалося за кошти кредиту Світового банку в рамках проекту «Реконструкції системи теплопостачання Кам’янця-Подільського». Станцію помпезно відкрили ще у 2018 році, проте вона досі повноцінно не запрацювала.
Нова теплова електростанція має загальну потужність 45 МВт і оснащена чотирма котлами. Два з яких працюватимуть на твердому паливі, а два – на газу.
«Раніше ми шукали постачальників по всій Україні, навіть з Житомирської області привозили паливну тріску, а зараз вони зрозуміли, що на це є попит і щороку збільшують ціну», – обурюється гендиректор «Міськтепловоденергії».
Тож, якщо зріс попит на поставку сировини, то, може, і прийшов час зробити закупівлі на конкурентній основі?
Дмитро Шеремета, © Vdalo.info