
ОСББ у Кам’янці-Подільському: ваше житло у ваших руках. Частина 1.
В Україні понад 250 тисяч багатоповерхових будинків. 85 відсотків з них – старі й потребують капітального ремонту. Переважно такі будинки обслуговують ЖЕКи, які відтепер будуть реорганізовані в комунальні управлінські компанії.
У Кам’янці-Подільському нараховується 540 багатоповерхових будинків ( 74% від загальної кількості), які знаходяться на обслуговуванні в комунальних підприємствах (колишніх ЖЕКах).
Тарифи щороку зростають, але в більшості багатоповерхівок навіть локального ремонту не роблять. Комунальники на звернення жителів часто обмежуються відписками, мовляв на капітальні роботи грошей немає.
Та от нещодавно кам’янчани помітили деякий рух в роботі ЖЕКів – то одне пластикове вікно у під’їзді поставлять, то аварійний козирок над вхідними дверями замінять. А пояснити це легко, адже після ліквідації ЖЕКів і появи комунальних управлінських компаній від кам’янчан буде вимагатись зробити вибір: залишити все як є чи взяти відповідальність за будинок у свої руки.
До речі, якщо мешканці не визначаться самостійно, управителя будинку їм призначить міська влада. І швидше за все це будуть ті самі ЖЕКи, тільки тепер під вивіскою управлінських компаній. То що ж робити мешканцям? Можна звернутися до практики країн ЄС.
Досвід Євросоюзу
У Західній Європі схожих на ЖЕКи організацій просто немає. Всі комунальні послуги, а також продаж енергоносіїв – царина приватних компаній. Скажімо, одне підприємство вивозить сміття, інше – постачає електрику. І таких сервісних компаній чимало. В умовах суворої конкуренції вони борються за споживачів. Часто влаштовують спеціальні акції, навіть розпродажі. Все як у супермаркеті. Приміром, можуть запропонувати значно нижчі ціни на опалення, якщо споживач лише обирає сервісну компанію. Щоб уникнути свавілля та монополій, фінансову діяльність кожного такого підприємства контролює держава.

Фінляндія. Хельсинки. http://one-in.livejournal.com
Щодо аналогів наших ОСББ, вони є майже в кожній країні ЄС. До того ж у деяких, зокрема в Німеччині, після придбання нової квартири ви мусите долучитися до спілки мешканців багатоповерхового будинку. На загальних зборах власників такі об’єднання розв’язують питання ремонту будівлі, підтримання в належному стані комунальних систем.
Тобто жодних комунальних та й інших послуг, ще й за завищеними цінами, в Євросоюзі нав’язати не можуть.
Такі сервіс та конкуренція для України, сподіваємося, – в найближчому майбутньому. Але вже нині власники квартир у багатоповерхівках можуть об’єднуватися і створювати ОСББ. Що це дає? Вони мають змогу вирішувати самі, на що витрачати гроші, робити ремонт тоді, коли це потрібно, облаштовувати на прибудинкових територіях дитячі майданчики, втілювати будь-які ідеї, за які проголосує громада.
Філософія ОСББ: власність починається з двору
На сьогодні у Кам’янці-Подільському створено вже 170 ОСББ, що складає чверть, а саме 26% від загальної кількості багатоквартирних будинків у місті.
З початку року ще два будинки по вулиці Шевченка, 15 та Нігинське шосе, 24 провели установчі збори та готуються до створення ОСББ.
Про особливості роботи ОСББ у Кам’янці-Подільському спілкуємось з Оленою Мазур, головою правління Асоціації ОСББ Кам’янця-Подільського та головою правління ОСББ «Вікторія-56».
ОСББ – це, в першу чергу, об’єднання однодумців, які дбають про власне майно.
Головне завдання ОСББ – зробити будинок комфортним та пасивним, тобто таким, де нічого не протікає, де все справно функціонує і мешканці можуть ні про що не турбуватись.
Олена Юріївна підкреслює:
Ми всі повинні усвідомити, що власність починається не з квартири, а з двору.
Нам потрібнго змінювати свідомість, а то проводять в помешкання Інтернет – піклуються, щоб кабель в квартирі акуратно був захований, щоб ніде нічого не пошкодили, а у під’їзді свердлили стіну – шматок штукатурки відвалився, так і залишили.
Як господарюють ОСББ у Кам’янці-Подільському?
ОСББ «Вікторія-56», головою якого є Олена Мазур, було утворене у 2008 році та об’єднало 135 квартир багатоповерхового будинку по проспекту Грушевського, 56.
За цей час мешканці самотужки замінили в будинку труби холодного водопостачання. Найближчим часом планують заміну внутрішньобудинкових мереж гарячого водопостачання. Самотужки перекрили дах. Обладнали сучасні дитячий та спортивний майданчики у дворі.
Ще один приклад нещодавно утвореного ОСББ по вулиці Панівецька, 13 А також демонструє позитивні результати.
ОСББ було утворене у 2016 році. За цей час мешканцям будинку вдалось зробити благоустрій у дворі, відремонтувати всі гойдалки, покласти плитку біля під’їздів, встановити датчики на рух для економії електроенергії.
Раніше за електроенергію платили 2000 грн в місяць, а тепер і 1000 грн немає. Виходить близько 160 кВт в місяць. Навіть не кожна квартира може похвалитись такою економією, – розповідає голова правління даного ОСББ Валерій Дорошенко, полковник запасу Національної гвардії України.
ОСББ в старих будинках
Доводиться чути, що ОСББ вигідно створювати лише в нових будинках. Але я з цим не погоджуюсь, – запевняє Олена Мазур.
Досвід показує, що в нових будинках проблем не менше, а той більше, ніж у старих. Все залежить від того, в якому стані будинок здали в експлуатацію. Якщо через два роки після здачі починаєш міняти труби чи дах, то виникають запитання до забудовника.
Крім того, у новобудовах часто купують квартири для дітей, які ще в садочок ходять. Тоді, за словами Олена Юріївни, люди не хочуть платити внески, мовляв ми ще тут не живемо. Доводиться пояснювати, що власність зобов’язує.
Існує міф, що у старих будинках живуть пенсіонери, які не так справно сплачують внески на утримання будинків. Я ж вам скажу, що у нас пенсіонери сплачують першими. Вони розуміють, що якщо в цьому місяці не заплатять, то на наступний місяць їм буде важче.
До речі, ви здивуєтесь, але серед боржників значно більше людей достатньо заможних, власників підприємств, бізнесменів тощо.
У нас є чимало прикладів, де люди організували ОСББ в старих будинках і сьогодні вже мають чим похвалитися. Так, у будинку по вулиці Пушкінська, 38 мешканці створили ОСББ та вже змінили освітлення, внутрішньобудинкові мережі, частково поміняли дах.
Мешканці будинку по вулиці Драй Хмари, 44 вийшли з ЖЕКу та утворили ОСББ «Тандем». Вже встигли привести до ладу електрозабезпечення в будинку, перекрили дах.
З людьми потрібно говорити мовою цифр
Голова ОСББ Олена Мазур переконана, з людьми потрібно говорити мовою цифр. Повинен бути кошторис, затверджений на загальних зборах, щоб люди розуміли за що саме і скільки потрібно платити. Звичайно, є люди, які кажуть, що зараз не можуть сплатити внески. Але в робочому порядку все це можна вирішити.
Якщо все прозоро, і люди бачать хто і як виконує роботи – питань зі збором коштів, зазвичай, не виникає.
Олена Юріївна пригадує, як була присутньою на звітних зборах ОСББ по вулиці Грушевського, 50.
Збори проходили в актовому залі, з демонстраційними матеріалами на великому екрані. До мене підходили люди і говорили, що звіт у такій формі прояснив для них чимало питань, які раніше вони не до кінця розуміли.
Програми для амбітних планів
На сьогодні існує ряд державних та міських програм, які дають змогу реалізовувати ОСББ енергоефективні заходи. Так, якщо ОСББ хоче взяти кредит на виконання тих чи інших робіт, існує міська програма по відшкодуванню відсотків банку.
Енергоощадні заходи можна здійснювати через фонд Держенергоефективності, який компенсує від 40 до 70% вартості робіт в залежності від кількості квартир-субсидіантів в будинку.
Діє ряд міських програми по утепленню фасадів будинків при співфінансування з міського бюджету 50 на 50 та заміні внутрішньобудинкових мереж, тощо.
У співпраці з «Міськтепловоденергія» реалізується програма по заміні труб холодного та гарячого водопостачання та їх ізоляція, тощо.
Ідеальний голова ОСББ – відповідальний ентузіаст
Добре, якщо голова ОСББ має технічну освіту. Але, як показує практика, це зовсім не обов’язково. Маємо успішні приклади, коли головою ОСББ ставали викладачі, підприємці, пенсіонери.
Якщо мова йде про твоє майно, вчишся скрупульозно підходити до вивчення питання, економити, знаходити оптимальний варіант виконання робіт. До того ж ми співпрацюємо з фахівцями у різних галузях, які завжди відкриті до співпраці, можуть надати професійну консультацію.
Балансуючий клапан, терморегулятор, тепловий пункт – ці слова, можливо, дивно звучать із вуст жінки. Але всі ці знання потрібні для професійного утримання будинку, – сміється Олена Юріївна.

Фото з сайту міської ради
Маю за плечима 34 роки військової вислуги, у моєму підпорядкуванні було 15 тисяч осіб, – тож вирішив, що й тут маю впоратись, – розповідає голова правління ОСББ по вулиці Панівецька, 13 А Валерій Дорошенко. – Подумаєш, там була дивізія, а тут батальйон.
Перший рік чоловік працював взагалі на громадських засадах. Каже, це робота без вихідних. Людей приймає безпосередньо у своїй квартирі. Але результати роботи радують та надихають. ОСББ утворилось лише у 2016 році, а покращення благоустрою будинку видно неозброєним оком.
Олена Мазур наголошує:
Варто пам’ятати, що голова ОСББ одноосібно нічого не вирішує. Для цього є правління та загальні збори. Фінансову діяльність перевіряє ревізкомісія, утворена рішенням загальних зборів з числа співвласників будинку.
Тож головне завдання для співвласників – знайти та обрати відповідальне правління та ревізкомісію.
Читайте незабарам другу частину матеріалу Vdalo.info: ОСББ у Кам’янці-Подільському: виклики сьогодення.