В попередньому матеріалі Vdalo.info ми розповідали про діяльність ОСББ в Кам’янці-Подільському та всі переваги такої форми управління будинком. Сьогодні ж поговоримо про виклики, які стоять перед співвласниками квартир, та як їх вдається вирішувати.
Продовжуємо спілкування з Оленою Мазур, головою правління Асоціації ОСББ Кам’янця-Подільського та головою правління ОСББ «Вікторія-56».
Хто здійснює обслуговування ОСББ «Вікторія-56»?
На жаль, у Кам’янці-Подільському ринок послуг з управління будинками практично відсутній. Тепло, вода, ліфти, сміття – це все монополія.
Що ж до прибирання, у нашому будинку його здійснює фізична особа-підприємець, який має відповідний квед. Пробували заключити договір з ЖЕКом, але він діє на підставі нормативних актів, що робить його не настільки гнучкими у наданні послуг.
Мені не важливо, чи будуть у нас прибирати раз чи два рази в день, в мене є об’єкт і він повинен бути чистим. Тому з підприємцем нам легше домовитись.
А от з приводу перевірки вентканалів, заключили договір саме з ЖЕКом. Одна з переваг ОСББ – можливість обирати підрядників для виконання тих чи інших робіт в залежності від вигідності пропозиції.
Нагадаю, що ОСББ можуть об’єднуватись в Асоціації. Таким чином 5-6 будинків можуть наймати електрика, сантехніка, слюсара, які, відповідно, будуть мати повну зайнятість. У Кам’янці-Подільському поки що існує лише одна асоціація ОСББ на селищі цементного заводу, яка була створена в рамках пілотного проекту.
Сміттєві війни
ОСББ може виступати як колективний замовник у разі оплати вивезення сміття у розрахунку на кількість зареєстрованих осіб відповідно до норм накопичення. Або ж співвласники квартир як споживачі послуг мають право напряму заключати договір із виконавцем. Про це говорить постанова №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів», яка дозволяє сплачувати по кількості зареєстрованих осіб відповідно до норм накопичення.
На сьогодні маємо вже п’ять судових рішень, прийнятих на користь ОСББ, де позивачем виступало комунальне підприємство «Спецкомунтранс».
У «Спецкомунтрансі» ставлять вимогу, щоб ОСББ виступало як колективний замовник та платило по кількості квадратних метрів. Але в цьому випадку ми маємо явну переплату.
У комунальному підприємстві мотивують, що є студенти та квартиранти, за сміття яких не сплачують, оскільки вони не зареєстровані в квартирах. Але ж може бути і зворотна ситуація: у квартирі зареєстровано 5 чоловік, а фактично проживає 1 людина. Як бути тоді?
На прикладі нашого будинку ми бачимо, що по факту у нас не назбирується стільки сміття, за скільки нам пропонує платити «Спецкомунтранс», рахуючи по кількості квадратних метрів. Є варіант оплачувати вивіз сміття по факту, але підприємство на такі умови не погоджується.
В інтерв’ю місцевому виданню «Ключ» директор «Спецкомунтрансу» Сергій Гжебовський «попередив» кам’янчан, мовляв, через те, що платити будуть не з квадратного метра, а відповідно до кількості зареєстрованих осіб, на підприємство насувається смерть, яка потягне за собою потопання міста в смітті.
Ми вже знаємо, що це таке на прикладі Львова, який минулого року не впорався зі своїми ТПВ, – провів паралель директор підприємства, яке на сьогодні є монополістом на ринку вивезення сміття в Кам’янці-Подільському.
Щоб розібратись у ситуації з вивезенням сміття в місті була створена робоча група. Але поки що питання залишається відкритим.
Кому належить прибудинкова територія: конфлікти із забудовниками тривають
Ще один виклик – протистояння співвласників квартир із забудовниками, хоча ця проблема не стосується виключно ОСББ. Мова йде про сумну тенденцію останніх років.
Згідно статті 42 земельного кодексу, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.
Але законодавство є, кодекс земельний є, а процедури, в який спосіб ця земля передається у користування – немає.
Олена Мазур розповідає наступне:
Спочатку у нашого ОСББ був договір оренди землі, площа якої, до речі, була зменшена у порівнянні з тим, що передбачалось у проекті. Ми платили за оренду близько 900 грн., а у 2014 році відбулись зміни в законодавстві, і нам потрібно було платити вже 27 тисяч грн. Тоді ми розірвали договір оренди.
На сьогодні в Кам’янці-Подільському лише декілька ОСББ мають договір на оренду землі, адже насправді, за словами Олени Юріївни, це не дає права власності. Не зрозуміло й те, хто має визначати межі прибудинкової території.
Через таку ситуацію виникають конфлікти. Охочих до ласих шматків землі у Кам’янці-Подільському чимало. Так, мешканці будинку по вулиці Суворова, 16 були позбавлені дитячого майданчика, який встановили власним коштом, через те, що у їхній двір прийшов забудовник.
Ніхто сьогодні не дивиться на санітарні норми та вимоги ДБН.
Така ж проблема у будинків по Хмельницькому шосе, 19 і Чехова, 45. Мешканці вказаних будинків неодноразово виступали проти будівництва багатоквартирного житлового будинку, адже через його спорудження у їхньому дворі зникне єдиний спортивний дитячий майданчик.

Фото: Дмитро Шеремета.
Забудовник обіцяв облаштувати спортивний євромайданчик, але поки що окрім болота во вуха, мешканці нічого так і не дочекались.
Всі ці питання можна вирішувати, була б воля. Адже коли забудовник отримує місце під забудову, в проекті у нього є місце і для дитячого майданчика, і для паркування, а по факту ці 20 соток він просто забудовує, тож не лишається місця ні з дитячим візочком проїхати, ні дітям де побавитись.
Монетизація субсидій: Уряду довелось пояснювати, як працює ОСББ
Дозволю собі сказати, що ОСББ та комунальні підприємства на сьогодні кредитують державу, – зазначає Олена Мазур.
Пояснює це на простому прикладі: наприклад, в одному будинку живуть ветеран війни, який отримує 100% пільги, субсидіант, який зі 100 грн сплачує лише 30 грн, і людина, яка платить повну вартість. От і виходить, що в місяць ми маємо з трьох осіб 130 грн, а згідно кошторису, мали б отримати 300 грн.
170 грн теоретично має повернути держава. Ось тут і виникає проблема. На сьогодні ОСББ мають борги по відшкодуванню пільг та субсидій.
По країні заборгованість становить від 4 до 9 місяців. Станом на 1 березня 2018 року у Кам’янці-Подільському заборгованість по субсидіям погашена за 2017 рік, але під питанням залишаються січень-лютий цього року. Що ж стосується пільг – вони не відшкодовані ще за грудень 2017 року.
А за світло потрібно заплатити наперед. За газ вимагають передоплату. Якщо вчасно не виплатимо зарплату – немалі штрафні санкції. Ніхто чекати не хоче. Прийшли, рубильник відключили і все.
Держава оголосила монетизацію субсидій і мала б розробити процедуру, згідно якої кошти надходили б на особові рахунки людей, які отримують пільги чи субсидії. За таким принципом, наприклад, отримують кошти переселенці, виплачуються гроші на дітей.
У представників ОСББ була зустріч з Мінфіном, з Мінсоцполітики, де доводилось буквально пояснювати, що таке ОСББ і як воно діє.

Фото: https://www.facebook.com/osbbkampod/
У Мінфіні ОСББ зобов’язали відкрити рахунки в казначействі. Але щоб зняти ці кошти, довелося б підтверджувати витрати. А як я можу це зробити, якщо, наприклад, за світло і за газ я заплатила раніше?
ОСББ не є надавачем послуг, а відкрити рахунок в казначействі означає визнати себе таким. Далі пряма дорога в податкову, щоб зняти статус неприбутковості. І тоді будинок переходить на загальну систему.
Тож після проведення консультацій з Мінфіном нам пообіцяли до кінця лютого 2018 року зняти питання по заборгованості. Станом на 1 березня 2018 року кошти на відшкодування субсидій надійшли на поточні рахунки ОСББ лише за 2017 рік .
Тяжко пояснити людям дії Уряду. Права рука не знає, що робить ліва. Вони самі негативно налаштовують людей проти ОСББ, – зазначає голова правління ОСББ по вулиці Панівецька 13А Валерій Дорошенко. – У моєму будинку 40 пільговиків, 40 субсидіантів, а всього 120 мешканців. Тому доводиться пояснювати, що люди мають сплачувати 100% на утримання будинку, і лише коли держава повертає нам кошти, ми можемо робити перерахунок.
Олена Мазур переконана, що люди, які не отримують пільг та субсидій, не можуть утримувати будинок і кредитувати державу.
У зв’язку зі змінами в законодавстві з січня 2018 року ОСББ зобов’язані здійснювати нарахування, виходячи з повного розміру внесків, який встановлюється загальними зборами співвласників квартир, без врахування пільг та субсидій. Коли ж держава повертає кошти за субсидіантів та пільговиків на рахунки ОСББ, одразу проводиться перерахунок по внескам на утримання будинків та прибудинкових територій.
Загальнобудинковий газовий лічильник – це злочин
Встановлення загальнобудинкових газових лічильників фактично змушує мешканців будинків оплачувати об’єм газу спожитого багатоквартирним будинком в цілому, незалежно від фактичного споживання газу конкретним споживачем.
Наприклад, у будинки мешкає дві родини по двоє чоловік. Враховуємо, що є тільки плита, немає ні опалення, ні колонки. Виходить максимум 10 кубів газу на родину. Але у однієї родини є індивідуальний газовий лічильник, а у іншої немає.
Якщо був встановлений загальнобудинковий газовий лічильник, показники родини з індивідуальним лічильником відмінусували, а решту розділили на кількість зареєстрованих осіб, у яких такого лічильника немає. І виходить, що родина без індивідуального лічильника має сплатити набагато більшу суму. Як платити за решту – нікого не цікавить.

У Вінниці люди не допускають газовиків до будинків, вимагаючи індивідуального газообліку. Фото: vlasno.info
Закон про комерційний облік газу остаточно встановив, що облік газу має бути у кожній квартирі, а лічильники мають встановлюватись за рахунок надавача послуг (облгазу). Адже інвестиційна складова лічильників закладена в тарифі на газ.
Зазначу, що загальнобудинковий лічильник можна встановлювати тільки при згоді всіх співвласників. І там, де люди зрозуміли, що на них чекає, їм вдалось об’єднатись і не дозволити встановлювати газові лічильники. Хоча були випадки у нашому місті, коли встановлювали лічильники мало не вночі.
В Кам’янці-Подільському цей процес пройшов тихо, хоча в інших містах люди подавали на суд та вигравали справи.
Попри всі виклики сьогодення, ОСББ Кам’янця-Подільського об’єднуються та разом протистоять проблемам. У більшості випадків їм вдається робити це досить ефективно. Адже там, де люди об’єднані спільною метою та готові відстоювати свої права, нездоланних ситуацій немає.