15 Лютого 2018 | 2944

Обвал муру Кам’янець-Подільської Старої фортеці: хроніка подій (оновлено)

У середу, 14 лютого, у Кам’янці-Подільському стався частковий обвал муру на північно-західному боці Північного бастіону Старої фортеці.

Внаслідок обвалу рух транспорту по вулиці Замковій від кафе «Мрія козака» до Жванецького щосе був перекритий.

fortecia (5)

Передумови

Кілька тижнів фахівцями Кам’янець-Подільського історичного музею-заповідника було виявлено вірогідність пошкодження муру на північно-західному боці Північного бастіону фортеці. Серед ймовірних причин – перепади температур, вологість та інші фактори.

«Ми звернулися за рекомендацією до профільних фахівців для обстеження аварійної ділянки. Їхній приїзд очікувався у Кам’янець-Подільський орієнтовно на 15-16 лютого.  Наразі рух транспорту поблизу місця обвалу перекритий, адже ймовірність подальшого руйнування не виключається», – заявив в коментарі Vdalo.info директор музею-заповідника Олександр Заремба.

fortecia (3)

реклама

За його словами, раніше випуклість стіни мала близько 5 сантиметрів, натомість перед обвалом вона збільшилася до 25 см.

«16 лютого в Кам’янець приїдуть профільні експерти, договір з ними був підписаний ще раніше, адже пошкодження ділянки стіни було виявлено місяць тому. Ми це зафіксували, поставили до відома керівництво та звернулися до проектної організації, яка може проводити оцінку, щоб вони повідомили, що відбувається зі стіною. Після висновків експертів буде розроблено проектно-кошторисну документацію на реставраційні роботи», – додав у четвер Заремба.

Версії обвалу

Однією з популярних версій у соцмережах називають пошкодження водостічної труби, яка проходить біля місця обвалу. Реставраційні роботи на даній ділянці востаннє проводилися у 2008 році.

Натомість Олександр Заремба пояснив Vdalo.info, що дана версія малоймовірна.

«Точні причини пошкодження зможуть дати експерти, ми ж можемо наразі висувати лише версії. На нашу думку, обвал стіни стався не через пошкодження водостічної труби, про що говорять у соцмережах. Якби це була труба – ми б бачили воду, а її немає. Це ж підтвердили представники «Міськтепловоденергії», які заміряли, чи є витік води.

Завтра (16 лютого, – ред) приїдуть експерти та проведуть детальний огляд. Словом, зараз не можна точно сказати, що стало причиною обвалу», – зазначив Заремба.

fortecia (4)

Також користувачі соцмереж вважають, що на обвал начебто міг вплинути великий потік транспорту через Старе місто та гучна музика під час проведення заходів.

Місце пошкодження

Лицьова кладка стіни, де стався обвал, відноситься до кінця ХІХ ст. На її місці знаходилася брама Станіслава Августа, яку почали розширювати у 1875 році, проте вона стала валитися. Її повністю розібрали і зробили кладку, яку маємо на сьогоднішній день.

fortecia31

Частину стіни, яка прилягає до місця обвалу, у 2008 році перебудовували.

реклама

Реакція

Міський голова Кам’янця-Подільського Михайло Сімашкевич лише через декілька годин відреагував на даний інцидент. В момент обвалу Сімашкевич разом з народним депутатом Володимиром Мельниченком перебували на площі Польський ринок, де відбувалася наймасштабніша одночасна реєстрація шлюбів.

Мер Кам’янця, на відміну від музейників, відразу знайшов причину обвалу. На його думку, це сталося через замокання стіни та її замерзання-розмерзання впродовж тривалого часу.

fortecia (6)

«На жаль, маємо прикру новину – сьогодні обвалилася лицьова кладка стіни північного бастіону Старої фортеці. Причина – в замоканні стіни та її замерзанні-розмерзанні впродовж тривалого часу. Працівники музею вже провели первинне обстеження об’єкту, чекатимемо на експертне. Обов’язковий крок після цього – протиаварійні, ремонтно-реставраційні роботи», – написав Сімашкевич на своїй сторінці у Facebook.

Громадська організація «Охорона пам’яток історії, культури, архітектури» звернулась до Сімашкевича, генерального директора НІАЗ «Кам’янець» Фенцура та директора музею-заповідника Заремби з вимогою створення незалежної комісії з фахівців з охорони культурно-історичної спадщини, припинення руху автотранспорту через фортечний міст та виключення Старої фортеці зі списку об’єктів для проведення у 2018 році масових заходів з використанням потужної звукової техніки.

Рух транспорту

У зв’язку з частковим обвалом муру автобусне сполучення за маршрутом №1 «Підзамче-мікрорайон Жовтневий» здійснюється через село Довжок за схемою руху приміського автобуса №42.

В мерії пообіцяли, що після очищення дорожнього покриття від фрагментів обвалу рух автобусів міського сполучення №1 та №23 буде відновлено.

Першочергові кроки

Вранці 15 лютого на місці обвалу була комісія з числа будівельників,  депутатів міськради, представників музею-заповідника. Прийнято рішення, що частину аварійної стіни необхідно розібрати, щоб усунути ймовірність подальшого обвалу. Саме тому зараз перекритий рух транспорту, адже у будь-який момент може статися подальше руйнування.

«Перші роботи на сьогодні – демонтаж стіни, огородження місця та часткове відкриття руху транспорту у разі, якщо ми будемо впевнені, що обвал не повториться», – заявив Олександр Заремба.

fortecia (8)

Наразі на місці обвалу очікується приїзд спеціальної техніки, яка й займеться демонтажем стіни.

Демонтаж стіни

Близько 14:30 розпочався демонтаж стіни, яка прилягає до місця обвалу. Двоє працівників з відбійними молотками розбирають кладку. За їхніми словами, частину аварійної стіни демонтуватимуть декілька днів.

fortetsia1

Лише після цього можна буде обгородити ділянку та дозволити рух транспорту. Демонтажем займається приватне підприємство «Гермес-С».

«Кладку зніматимуть декілька днів. Це повільний процес, адже він вимагає ретельного підходу до справи. Реставраційні роботи можуть розпочатися не раніше весни», – припустив співрозмовник Vdalo.info.

Станом на 17:00 демонтаж стіни продовжується.

fortetsia

Фото: Vdalo.info

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

4
22

Поділитися з друзями:

реклама