20 Лютого 2018 | 563

В Музеї спростовують чутки навколо обвалу лицьової кладки муру Кам’янець-Подільської фортеці

Обвал частини лицьової кладки муру Північного бастіону Кам’янець-Подільської фортеці викликав у пресі, а також серед громади міста справжній ажіотаж. І поки дирекція музею чекала на висновки експертів з ДП «Подільський експертно-технічний центр», подія почала обростати чутками та припущеннями.

20 лютого була скликана прес-конференція, під час якої директор Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Олександр Заремба розповів, що сталось насправді, які подальші дії Музею та спростував ряд припущень, які почали ширитись навіть у всеукраїнських ЗМІ.

Зокрема Олександр Олександрович спростував інформацію про те, що експерти робитимуть свої висновки лише по фотографіям, та запевнив, що детальний огляд пам’ятки був проведений 16 лютого, одразу після обвалу. А от усі подальші роботи дійсно фіксувались на фото та відео.

Також не відповідає дійсності інформація про те, що обвалилась саме середньовічна кладка. Як раніше повідомляло Vdalo.info, лицьова кладка муру, де стався обвал, відноситься до кінця ХІХ ст. На її місці знаходилася брама Станіслава Августа, яку намагались розширити для зручності проїзду в 1874 році. Проте коли розпочали роботи, у брамі пішла тріщина. Тоді ж її, як аварійну, повністю розібрали, а там, де вона примикала до муру фортеці, зробили кладку.

fortecia31

До речі, обвал цієї частини кладки стався не вперше. У розпорядженні Музею є фотознімки, на яких видно обвал на цій же ділянці. Історики припускають, що знімки було зроблено в період 1919-1925 років.

Фото: https://www.facebook.com/zamki.kreposti

Фото: https://www.facebook.com/zamki.kreposti

Олександр Заремба також зазначив, що у 2006-2008 роках тут проводились археологічні роботи, були закладені шурфи та глибокі траншеї, робились спроби розчистити підземну галерею. Але через брак фінансування роботи припинились, галерею законсервували, а на стіні залишилась більш сучасна латка 2009 року. На той час роботи проводила «Кам’янець-Подільськ-реставрація».

У 2011 році були помічені деякі зміни в структурі кладки, проте до 2017 року вони майже себе не проявляли – випуклість становила до 5 см. В кінці січня працівниками Кам’янець-Подільського державного історичного музею заповідника було виявлено значне випучення лицьової кладки муру – 25 см. Було вирішено звернутись до відповідних профільних інституцій з проханням провести фахове технічне обстеження стану муру. Але лицьова кладка обвалилась буквально за добу до запланованого приїзду експертів.

fortecia (6)

Частина муру, яка прилягала до обваленої ділянки, також була аварійною, а тому її необхідно було демонтувати, що і зробили фахівці підприємства «Гермес-С», яке за словами Олександра Заремби, має всі необхідні дозволи та ліцензії для проведення таких робіт.

Допоки в ДП «Подільський експертно-технічний центр»  готують висновки, рух транспорту біля фортеці відновили. Паралельно ведеться збір даних для виготовлення проектно-кошторисної документації, погодження якої може зайняти тривалий час.

Кошти на поточні роботи та проектно-кошторисну документацію виділить сам Музей, що ж стосується реставраційних робіт, все буде залежати від озвучених цифр, про які до отримання висновків експертів говорити зарано.

Читайте також: ОБВАЛ МУРУ КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ СТАРОЇ ФОРТЕЦІ: ХРОНІКА ПОДІЙ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

0
0

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: