16 Січня 2019 | 645

У Кам’янці пропонують встановити пам’ятник капелі, яка подарувала Україні «Щедрика»

Ініціатори історично-культурного проекту «Присяга-1919» в Кам’янці-Подільському Вячеслав Полятинчук, Анатолій Паладійчук  та Дмитро Бабюк поділились унікальними історичними фактами стосовно відомого музичного твору  «Щедрик» Миколи Леонтовича – однієї з найбільш упізнаваних різдвяних мелодій, яка була написана саме в Кам’янці-Подільському.

Активісти нагадали під час зустрічі з міським головою, що навесні 2019 року в Україні відзначатиметься ювілей європейської прем’єри цього твору і розповіли, за яких обставин вона відбулась.

Симон Петлюра обрав культурну політику як головний важіль у завоюванні Україною свого голосу на Заході. З цією метою очільник УНР зініціював дипломатичну культурну місію для просування України на Захід. 24 січня 1919 року Рада Народних Міністрів УHP ухвалила Закон про заснування Української Республіканської капели з бюджетом у понад 1 млн карбованців і такою ж сумою франків на подорож Європою.

За 5,5 років культурної дипломатичної місії було підкорено 17 країн (понад 1300 відгуків у закордонній пресі, сотні відгуків від поважних персон). Концерти капели під керівництвом Олександра Кошиця викликали міжнародний резонанс і забезпечили політичну впізнаваність УHP. Самі співаки мали статус дипломатів, державних службовців.

Саме завдяки такому турне наш «Щедрик» став візитівкою України, а мелодія визнана однією з найкращих різдвяних мелодій.

Відомо, що Кам’янець-Подільський має до цих подій безпосереднє відношення. Після евакуації, з 14 лютого по 24 березня 1919-го хор перебував у нашому місті. Тут добрали більшість хористів, проходили репетиції, навчання французької мови, проведено значну роботу з підготовки турне (обрали раду та прийняли статут колективу), оформлено закордонні паспорти та інші організаційні дії.

Саме тому Кам’янець-Подільське об’єднання товариства «Просвіта» пропонує створити знак чи пам’ятник капелі чи її диригенту Олександру Кошицю, який можна було б встановити на будинку колишньої міської управи, де зараз знаходиться будівельний коледж, або в міському парку.

Фото: ukrainianpeople.us

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

32
0

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: