
У Кам’янці презентували історичні плани міста 1633-1861 років
До відкриття турсезону-2017, а також з нагоди Дня пам’яток історії та культури в Україні 21 квітня співробітники Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» провели круглий стіл на тему «Історичні плани Кам’янця».
В рамках роботи круглого столу в приміщенні конференц-залу заповідника по вулиці П’ятницька, 9 відбулось відкриття виставки «Історичні плани Кам’янця-Подільського», де були представлені плани міста, датовані 1633-1861 роками.
Так, на першому відомому плані Кам’янця, який відноситься до 1633 року, ми бачимо місто очима Абаза-паші, який зазнав біля наших мурів поразки у протистоянні між Османською імперією і Річчю Посполитою. Інший план, датований 1672 роком, вже змальовує Кам’янець в період його захоплення турецькими військами.
Зразки історичних планів свідчать, що Кам’янець здавна привертав увагу європейських видавців XVII-XVIII ст., серед них Йоганн Якуб де Рубейс, Йоган Георг Старке, Сієра де Дарсі, П’єра ван дер Аа, Зігмунд Капрал.
На виставці вперше представлені копії зображень планів Кам’янця-Подільського, що публікувалися в давніх атласах XVII-XVIII ст. та сьогодні зберігаються в архівних установах Польщі, Литви, Німеччини, Франції, Італії, Туреччини та ін. Уже до середини XVIII ст. у європейських виданнях було опубліковано до 20-ти гравійованих зображень міста.
Види зображень Кам’янця, представлені на виставці, можна поділити на два типи: так звані виконані «з висоти лету птаха» та історичні топографічні плани.
Детальніше про плани Кам’янця присутнім розповіли наукові співробітники НІАЗ «Кам’янець» Валентин Пагор та Руслан Нагнибіда. Зазначимо, що плани і гравюри міста ставали об’єктами вивчення багатьох науковців у різні часи. Сьогодні цю традицію продовжують співробітники НІАЗ «Кам’янець».
Науковці зазначили, що вивчення історичних планів дає можливість дослідити особливості історичної забудови міста, місцезнаходження певних об’єктів. Завдяки історичним планам, а також пояснювальним запискам до них, що також мають важливе значення, ми отримуємо інформацію про проекти будівництва нових фортифікацій, реконструкцію і збереження давніх споруд на території древнього Кам’янця.
За результатами роботи круглого столу науковці планують видати каталог або альбом історичних планів міста.