22 Квітня 2017 | 641

У Кам’янці презентували історичні плани міста 1633-1861 років

До відкриття турсезону-2017, а також з нагоди Дня пам’яток історії та культури в Україні 21 квітня співробітники Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець» провели круглий стіл на тему «Історичні плани Кам’янця».

В рамках роботи круглого столу в приміщенні конференц-залу заповідника по вулиці П’ятницька, 9 відбулось відкриття виставки «Історичні плани Кам’янця-Подільського», де були представлені плани міста, датовані 1633-1861 роками.

Так, на першому відомому плані Кам’янця, який відноситься до 1633 року, ми бачимо місто очима Абаза-паші, який зазнав біля наших мурів поразки у протистоянні між Османською імперією і Річчю Посполитою.  Інший план, датований 1672 роком, вже змальовує Кам’янець в період його захоплення турецькими військами.

Зразки історичних планів свідчать, що Кам’янець здавна привертав увагу європейських видавців XVII-XVIII ст., серед них  Йоганн Якуб де Рубейс, Йоган Георг Старке, Сієра де Дарсі, П’єра ван дер Аа, Зігмунд Капрал.

istorychni plany (1)

На виставці вперше представлені копії зображень планів Кам’янця-Подільського, що публікувалися в давніх атласах XVII-XVIII ст. та сьогодні зберігаються в архівних установах Польщі, Литви, Німеччини, Франції, Італії, Туреччини та ін. Уже до середини XVIII ст. у європейських виданнях було опубліковано до 20-ти гравійованих зображень міста.

Види зображень Кам’янця, представлені на виставці, можна поділити на два типи: так звані виконані «з висоти лету птаха» та історичні топографічні плани.

istorychni plany (3)

Детальніше про плани Кам’янця присутнім розповіли наукові співробітники НІАЗ «Кам’янець» Валентин Пагор та Руслан Нагнибіда. Зазначимо, що плани і гравюри міста ставали об’єктами вивчення багатьох науковців у різні часи. Сьогодні цю традицію продовжують співробітники НІАЗ «Кам’янець».

istorychni plany (4)

Науковці зазначили, що вивчення історичних планів дає можливість дослідити особливості історичної забудови міста, місцезнаходження певних об’єктів. Завдяки історичним планам, а також пояснювальним запискам до них, що також мають важливе значення,  ми отримуємо інформацію про проекти будівництва нових фортифікацій, реконструкцію і збереження давніх споруд на території древнього Кам’янця.

За результатами роботи круглого столу науковці планують видати каталог або альбом історичних планів міста.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: