22 Листопада 2018 | 964

Сортування сміття у Кам’янці-Подільському: а віз і нині там

21 листопада Кам’янець-Подільський відвідали представники громадських організацій «Український центр європейської політики» і «Україна без сміття».

Вони зустрілись із заступниками з виховної роботи шкіл міста, району і ОТГ щодо виховання у дітей культури сортування твердих побутових відходів. Також зустрілись з представниками міської влади та сфери житлово-комунального господарства.

Дійсно, просвітницька мета таких зустрічей дуже важлива. Але залишається питання:

А чи сортують сміття в Кам’янці-Подільському?

Пройшов майже рік після того, як вступили в дію зміни до Закону України «Про відходи», які зобов’язали українців сортувати сміття. Проте далеко не всі кам’янчани розуміють, як саме відбувається сортування сміття в нашому місті і чи сортується воно взагалі. Брак інформації в цьому напрямку очевидний.

Проте є ті, хто вважає сортування сміття проявом своєї громадянської позиції і робить це швидше всупереч, а не завдяки створеним умовам.  Власним досвідом ділиться кам’янчанка Юлія Мрачковська.

Я хочу сортувати сміття. Я стараюсь менше купувати продуктів в упаковці або повертаю упаковку, якщо є така можливість. Але сенс сортування вмирає, коли під покровом ночі машина грузить ВСЕ В ОДИН БАК!!! – написала Юлія на сторінці у Facebook.

Мета дописувачки не лише критикувати, але й розібратись, як саме працює сортування сміття в Кам’янці-Подільському та запропонувати варіанти вирішення проблеми.

Так, Юлія пропонує організувати у супермаркетах пункти, де збирали хоча б ту упаковку, яка у них представлена. Таким чином, на її думку, виробник міг би використати за нагоди її повторно або здавати на переробку.

Така угода буде вигідна всім: у свідомих людей не буде накопичуватись непереробного сміття вдома, супермаркет буде мати гарний імідж та більше приваблюватиме тих же свідомих покупців та запровадить модну та екологічну тенденцію.

У коментарях до поста Юлії Мрачковської кам’янчани долучились до обговорення проблеми.

Я сортувала сміття. І що? Контейнер для твердих небіологічних відходів переповнився за 3 дня. І ще 3 тижні його ніхто не вивозив. А потім і взагалі пропав, – пише користувач Facebook Valentina Garkalenko.

Користувач Facebook Nurija Bast пише:

Я вже рік сортую, але приходиться в домі робити склад і самим виносити, здавати, або виношу підписану коробку з пластиком і кладу біля баків. Прибиральниця каже: «Не хвилюйтесь, ті що забирають сміття, вони самі із задоволенням його здадуть.

Нагадаємо, що на території міста діє 721 контейнерний майданчик. Ще у січні 2018 року мерія міста обіцяла, що всі вони будуть обладнані спеціальними контейнерами для роздільного збору побутових відходів.

На придбання нових євроконтейнерів для окремого збору полімерних відходів, паперу, скла та вторинної сировини у 2018 році було передбачено 150 000 грн.

Дійсно, нещодавно міська влада придбала 39 євроконтейнерів за 342 500 грн. Але про сортування сміття мова не йде.

У коментарі Vdalo.info заступник міського голови Сергій Бабій розповів, що сортуванням сміття у Кам’янці-Подільському планує займатись та ж фірма, яка на сьогодні проводить дегазацію міського сміттєзвалища на полігоні. Вже найближчим часом там мають встановити лінію сортування сміття.

На запитання, чи потрібно кам’янчанам самим сортувати сміття, Сергій Віталійович зазначив, що цим буде займатись вищезгадане підприємство, яке візьме на себе відповідальність за цей процес в Кам’янці-Подільському.

Нагадаємо, що інвестором проекту дегазації міського полігону виступив генеральний директор Міжнародного центру газових технологій Інституту газу Дмитро Коміссаренко.

Що ж до цеху розподілу відходів на підприємстві  «Спецкомунтранс», роботу якого анонсували на початку 2018 року, Сергій Бабій назвав його тимчасовим та таким, що не може вирішити проблеми всього міста.

Отож через рік після того, як українців зобов’язали сортувати сміття, в Кам’янці-Подільському цей процес залишається виключно ініціативою окремих його мешканців.

Раніше ми писали, як учні Кам’янця-Подільського здали сміття на понад 4 тисячі гривень та передали виручені кошти ГО «Душа бродяги».

Прибирати вигідно: учні Кам’янця-Подільського здали сміття на понад 4 тисячі гривень

Також пропонуємо перелік місць у Кам’янці-Подільському, де ви можете здати папір, пластик, склобій тощо.

Автор Вікторія Желіховська ГО «Чисті схили»

А як це працює у Європі?

Заради справедливості варто зазначити, що ситуація в інших містах України не набагато краща.

Колись сміттєвий бізнес не працював і в Європі, а тепер в таких країнах, як Швейцарія та Німеччина, закінчується власне сміття.

Цей процес європейські країни запустили штучно, пояснює Євгенія Аратовська, засновниця громадської організації «Україна без сміття».

Вторинне сортування сміття має проходити вручну, а тому це дуже затратно, зазначає Аратовська. Лише пластикові пляшки розрізняються по 8 основних позиціях, додає вона. До того ж, вторсировина має бути відносно чистою.

Тож в Європі збирати та переробляти упаковки змусили виробників та продавців продукції, в разі недотримання норм, вони отримували великі штрафи. Корпорації об’єдналися і створили неприбуткові організації, які займалися конкретними видами упаковки. Таким чином в галузь зайшов капітал, який і зрушив процес сортування та утилізації сміття, пояснює Євгенія Аратовська і наполягає на тому, що в Україні має діяти подібний принцип і ні в якому разі не за бюджетний кошт.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

А як ви ставитесь до необхідності сортування сміття7

16
7

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: