
Єдиний інформаційний центр для ВПО – потреба, яка допоможе інтегруватись в життя громади
Люди, які втратили через війну, щось більше, ніж дім… можливість самореалізації, відчуття впевненості у майбутньому та потрібності у місці, де опинились попри свою волю.
Тисячі переселенців із прифронтових міст знайшли у Кам’янці-Подільському тимчасовий захист, притулок та чи знайшли майбутнє?
ВПО – внутрішньо переміщені особи. Але за цими літерами у кожного своя унікальна історія.
У нас прийнято писати про переможні історії людей, які через війну втратили все, але змогли знову піднятись на ноги. Журналісти із задоволенням пишуть про релокацію бізнесів, про новий старт. І це правильно.
Проте за лаштунками залишаються люди, переселенці, які стоять у довжелезних чергах за харчовими наборами та отримують 2000 грн на місяць соціальної допомоги від держави. Які мають свої особисті проблеми, що не дають їм знайти роботу та повноцінно інтегруватись в життя громади.
Пенсіонери, інваліди – найбільш незахищена категорія населення. Дуже часто саме ці люди обирають залишатись у своїх домівках навіть під обстрілами, ніж вирушати у невідомість.
Наша співрозмовниця Анна приїхала до Кам’янця-Подільського з Краматорська. Там у неї залишились батьки, які виїжджати не захотіли. Анна за освітою дитячий психолог, має інвалідність, тому влаштуватись на роботу поки що не виходить.
Попри свій оптимізм, у майбутнє жінка дивиться з острахом. Нещодавно у місті перестали готувати гарячу їжу для переселенців. У гуртожитку, де вона мешкає, на жаль, лише один холодильник на цілий поверх. Навіть якщо дочекатись своєї черги і отримати доступ до плити, зберігати їжу немає змоги.
На щастя, ще поки що годують переселенців у деяких церковних установах різних конфесій. Але і там сили та продукти вичерпуються, адже харчуванням переселенців тут займаються з перших днів війни.
Як бути далі? Поки що питання відкрите.
Мені особисто дуже допомогли впоратись з важким психологічним станом екскурсії містом, околицями, які безкоштовно для переселенців організовують Олександр Данюк та Ольга Венгрова, – зазначає Анна. – Велика їм подяка. Для людей, що опинились у зовсім незнайомому місці, це було вкрай важливо.
У порівнянні з першою хвилею переселенців у 2014-2015 роках, місто і держава роблять для людей, що втратили домівки через війну, у рази більше, – пригадує керівник ГО «Об’єднання переселенців України в м. Кам’янець-подільський» Людмила Чаплигіна, яка переїхала до Кам’янця-Подільського з Криму після його окупації. – Але проблем все одно залишається чимало. Головні проблеми всіх переселенців, починаючи з 2014 року – це житло та робота.
Історію переселенок з Криму Людмили Чаплигіної та Ірини Шухтуєвої, які розпочали нове життя у Кам’янці-Подільському, можна прочитати за посиланням: Історія переселенок з Криму як мотивація для тих, хто починає з нуля
На сьогодні, на її думку, найбільш за все не вистачає єдиного центру, де внутрішньо переміщені особи могли б отримати всю необхідну інформацію, згуртуватись, поділитись досвідом тощо.
У нас є чати для ВПО, люди об’єднуються відповідно до міст, з яких їм довелось переїхати в Кам’янець-Подільський. Але єдиного центру все ж таки не вистачає.
Людмила каже, її часто запитують, де потрібні волонтери, адже переселенці готові долучатись до спільної справи, проте інформації вкрай мало.
На зустрічі була присутня і кам’янчанка Інга Потапова, психолог, член Громадської ради при міністерстві Молоді та спорту України. В бізнес-центрі «Розмарин» пані Інга надає психологічну підтримку переселенцям та їхнім дітям.
У 2014 році, на початку АТО, Інга Потапова з Соціальною службою міста організували для переселенців першої хвилі « Групу взаємопідтримки». Наступним кроком задля подальшого об’єднання переселенців стало створення у вересні 2015 р. ГО «Об’єднання переселенців України в м. Кам’янець-Подільський» з метою спільного вирішення нагальних проблем переселенців.
На сьогодні Людмила Чаплигіна та Інга Потапова працюють над залученням до життя міста нових переселенців, надання не тільки психологічної допомоги, але і юридичної.
Телефони для співпраці та пропозицій:
0982823377 – Людмила Чаплигіна +380672655787 – Інга Потапова.
Нагадаємо, що днями в області створили робочу групу, яка займатиметься питаннями внутрішньо переміщених осіб. Основний напрямок роботи – створення реєстрів житла та приміщення, які можуть бути переобладнанні під житло для переселенців, а також реєстр донорських організацій, які можуть цьому сприяти.