2 Жовтня 2018 | 1472

У Кам’янці-Подільському знімають сюжет про єдиний в Україні оригінал грамоти султана Мехмеда ІV

У Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику проходять зйомки документального фільму режисера Акіма Галімова «Скарби нації» з циклу «Україна. Повернення своєї історії», що виходить на каналі 1+1. Про це йдеться на сторінці музею у Facebook.

У фільмі, зйомки якого проходять за підтримки Міністерства інформаційної політики, висвітлюється історія козацької доби, зокрема дипломатичні контакти Богдана Хмельницького з Османською імперією.

У фондах нашого музею зберігається єдиний в Україні оригінал грамоти султана Мехмеда ІV, що потрапила у фондосховище у кінці ХІХ століття.

Тож історія саме цього документу висвітлюватиметься у сюжеті.

Саме з Мехмедом ІV укладали союзи Богдан Хмельницький, а пізніше його син Юрій (проголошений князем України у складі Османської імперії). З ним домовлялися про протекцію Іван Виговський, Павло Тетеря, Іван Брюховецький.

Це йому писали свого знаменитого образливого листа запорожці на чолі з отаманом Іваном Сірком, який тим не менш має в своїй біографії присягу султану.

Мехмед ІV був напівукраїнцем. Його мати, Турхан Хатідже Султан, була українкою. До полону її звали Надією. У віці 12 років вона стала наложницею султана Ібрагіма І, а у віці 15 років, 2 січня 1642 року вона народила майбутнього султана Мехмеда ІV. Він став султаном в 1648 році, в тому самому році коли підняв своє повстання великий син України, гетьман Богдан Хмельницький. Мабуть, це невипадково, адже все його правління було тісне пов’язане саме з землею його матері – Україною.

Більше дивіться незабаром у сюжеті 1+1.

 

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

20
0

Поділитися з друзями:

реклама