9 Січня 2021 | 970

Топ кращих українських фільмів та серіалів 2020 року, які ми рекомендуємо переглянути вдома під час локдауну

2020 рік був насиченим на багато неймовірних геополітичних подій, катастроф та трансформаційних змін, які сильно вплинули на культурне життя людства, а про окремі з них ще кілька років зніматимуть кіно в Голлівуді.

Як це буває в класичних художніх фільмах-катастрофах Роланда Еммеріха та Майкла Бея, на початку року Землю сколихнула пандемія СOVID-19, яка завдала неймовірної шкоди усім секторам економіки і культурному життю планети. Чи не найбільше постраждав світовий і національний кінематограф, адже велика кількість гучних прем’єр було відтерміновано на невизначений строк аж на 2021 та 2022 роки, а в США та Європі масово зачиняються від банкрутства великі мережі кінотеатрів.

Але все ж чимало хороших художніх і документальних фільмів отримали обмежений прокат і одразу пішли на стрімінгові сервіси.

В Кам’янці-Подільському, як і по усій Україні введено локдаун і кінотеатри будуть закриті, але ситуацію рятує стрімкий розвиток національних онлайн-кінотеатрів, в яких можна легально подивитись нові українські фільми.

Андрій Заєць, директор Кам’янець-Подільського міжнародного кінофестивалю «Бруківка», підготував ТОП-П’ЯТЬ кращих українських стрічок 2020 року, які вже можна переглянути вдома на цифрових платформах.

  1. Тревел фільм «Борщ. Секретний інгредієнт»

Який український борщ – справжній? На свинині, птиці, яловичині чи може таки на грибах? А як щодо квашеної капусти, а не свіжої і соленого томатного розсолу замість пасти? Буряк варити, запікати чи квасити? Куштували рибний борщ? А з яблуками, сушеними грушками чи чорносливом? – український кулінарний експерт та шеф-кухар Євген Клопотенко вирушив у мандрівку всією Україною, щоб зібрати оригінальні рецепти борщу та цікаві історії людей.

Авторкою ідеї та продюсеркою є Наталка Якимчук, а режисером документальної стрічки став Дмитро Кочнєв. Стрічка отримала фінансування за результатами Конкурсу соціально вагомого контенту про єдину та різноманітну Україну – PITCH UA, організованого медіаконсалтинговою компанією Media Resources Management за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID, зокрема проєкту міжнародної технічної допомоги «Зміцнення громадської довіри» UCBI. Команда проєкту відвідала Львів, Одесу, Івано-Франківськ, Ужгород, Київщину, Прикарпаття, Житомирщину, Полтавщину, носіїв кримськотатарської культури в Києві, рестораторів, «українську Венецію» Вилкове, військовий полігон біля Бердянська і їдальню Чорнобильської АЕС.

«Борщ. Секретний інгредієнт» вийшов на екрани 14 жовтня 2020 року. Фільм отримав спеціальну відзнаку за веб-відео ADAMI Awards 2020 за культурне різноманіття в Східній Європі, найпрестижнішу медіа нагороду за телевізійний, кіно- та онлайн-контент на теми етнічного, релігійного та культурного різноманіття в країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні.

  1. Документальний фільм «Поїзд: Київ-війна»

«Поїзд: Київ-Війна» – драматична історія поїзда «Київ – Костянтинівка», з унікальними долями, болем, спогадами, таємницями, надіями таких різних його пасажирів, є історією сучасної України. Лише 12,5 годин розділяють мирний Київ та Костянтинівку – невелике промислове місто на сході країни, відразу за яким починається лінія фронту. Цей час у поїзді пліч-о-пліч проводять люди з різними характерами, соціальним статусом, політичними поглядами та переконаннями. Вони спілкуються, сперечаються, навіть сваряться, але говорять і їдуть в одному напрямку. І всі вони прагнуть дістатися миру. Цей фільм – голос людей, пошук діалогу і шлях до спільного майбутнього, де кожен голос буде почуто.

Зйомки фільму проходили в поїзді №126, сполученням Київ-Костянтинівка, а також на залізничних вокзалах Києва, Костянтинівки та Краматорська з серпня по грудень 2019 року за фінансової підтримки Українського Культурного Фонду та підтримки АТ Українська Залізниця. Героями фільму є звичайні пасажири, які поділилися своїми історіями та роздумами на болючі теми.

Світова прем’єра фільму відбулась в рамках 49-го КМКФ «Молодість». Стрічка була номінована на третю Національну премію кінокритиків «Кіноколо» як «Найкращий документальний фільм», а також відібрана до конкурсної Національної програми фестивалю Kharkiv MeetDocs.

Режисер і сценарист документального фільму «Поїзд: Київ-Війна» – Корній Грицюк. Оператори-постановник – Кирило Лазаревич. Звукорежисери – Василь Явтушенко. Режисери монтажу – Корній Грицюк, Сергій Пудіч, Наталія Грицюк. Оператори – Сергій Пудіч, Андрій Лагутін. Продюсер – Сергій Пудіч. Виконавчий продюсер – Наталія Ісаєва-Урбан.

  1. Трагікомедія «Мої думки тихі»

«Мої думки тихі» – українська трагікомедія українського режисера Антоніо Лукіча 2019 року для якого вона стала дебютною повнометражною художньою стрічкою. У фільмі, знятому в жанрах комедії та драми, підіймається вічна проблема батьків та дітей. Саме мати не пускає головного героя Вадима на роботу до Канади. Він, займаючись фрилансом, працює в Києві і звукорежисером, і музикантом, зустрічає купу проблем і зазнає чимало невдач у роботі. Одного разу він робить для іноземних замовників записи сміху або кашлю та зазнає, як каже Вадим, «виробничої травми» – пошкодження зубів. Від лікаря Вадим дізнається, що для лікування потрібна значна сума, тому він бере у банку кредит під «ремонт» зубів, але не може повернути борг. Його рятує канадець українського походження Джеймс Ткачук, який замовляє запис звуків тварин для відеогри «Ноїв ковчег». Особливо його цікавить запис співу загадкового рахівського крижня або ж крижня метушливого. За цю пісню Вадиму обіцяють додатково тисячу доларів. У подорож по Закарпаттю разом з Вадимом вирушає матір-таксистка, навчаючи його життю та постійно створюючи цим проблеми й комічні ситуації. Головні ролі у фільмі виконали Андрій Лідаговський та Ірма Вітовська-Ванца.

Вперше фільм демонструвався 4 липня 2019 року на секції «East of West» («На Схід від Заходу») 54-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Там фільм «Мої думки тихі» отримав Спеціальну премію журі. В Україні кінофестивальна прем’єра стрічки відбулася під час Одеського міжнародного кінофестивалю у липні 2019 року, де робота Антоніо Лукіча отримала приз глядацьких симпатій, премію FIPRESCI за найкращий український фільм, премію за найкращу акторську роботу (Ірма Вітовська-Ванца) та спеціальну згадку журі (Андрій Лідаговський).

  1. Фантастична драма «Атлантида»

Фільм розповідає про життя Донбасу після майбутньої перемоги України у війні з Росією і повернення окупованих територій. В «Атлантиді» події розвиваються в 2025-му році, «через рік після закінчення війни». Територія вже визнана непридатною для проживання, а навколишнє середовище настільки спустошене, що зміни здаються неможливими. За словами автора фільму: «Це катастрофа, яка не просто зупиняється на найближчому оточенні, а просочується всюди через людей, всі мають справу з якоюсь минулою травмою і намагаються витягнути з себе щось на зразок життя».

Фільм «Атлантида» відмітили не тільки у Венеції, картина отримала гран-прі на фестивалях у Франції, Норвегії та Білорусі, також журі міжнародного кінофестивалю у Токіо оцінило її спеціальним призом. Тож не дивно, що саме цю стрічку обрали фільмом-кандидатом, що представлятиме Україну на премії «Оскар» в категорії «міжнародний повнометражний фільм».

Ролі у фільмі зіграли лише непрофесійні актори — ветерани АТО, волонтери, солдати ЗСУ. Одну з головних ролей зіграв Андрій Римарук, колишній розвідник, який пройшов війну на Донбасі і зараз працює у фонді «Повернись живим». Також знімались парамедик Людмила Білека та доброволець Василь Антоняк. Зйомки стрічки відбувалися здебільшого в Маріуполі в січні-березні 2018 року.

 

  1. Чесько-словацько-українська історична драма «Розфарбоване Пташеня»

«Розфарбований птах» також відомий українською як «Пофарбоване пташеня» – чесько-словацько-український кінофільм чеського режисера Вацлава Маргула, екранізація роману польсько-американського письменника Єжи Косинського «Розфарбований птах». Фільм не виходив в український кінопрокат: стрічка мала вийти в обмежений український прокат спочатку 2 липня 2020 року, згодом дистриб’ютор Arthouse traffic кілька разів переносив дату релізу й врешті решт призначив її на 10 грудня 2020 року. Сьогодні стрічку можна придбати на Blu-Ray носіях в європейський інтернет-магазинах.

Події розгортаються під час Другої світової війни. Єврейська родина з Польщі, бачачи небезпеку, що насувається, прагне врятувати свого сина Йоску. Вони відправляють хлопчика на схід у село до тітки. Деякий час Йоска живе з родичкою, проте вона раптово гине. У пошуках їжі та тепла дитина вирушає у путь. Дорогою Йоска побачить жахіття війни у всіх можливих проявах. Працювала над проектом команда з Чехії, Словаччини та України під керівництвом чеського режисера Вацлава Мархоула. Він принципово вирішив знімати чорно-біле кіно, аби краще передати атмосферу подій тих років. У фільмі використано штучно створену міжслов’янську мову, однаково зрозумілу полякам, українцям, чехам та словакам. Німецьких солдатів зіграли актори з Німеччини, радянських – росіяни.

Головні ролі фільмі «Розфарбований птах» виконали Петр Котлар, Стеллан Скашгорд, Удо Кір, Гарві Кейтель, Джуліан Сендз та Остап Дзедзяк.

Фільм взяв участь у провідних кінофестивалях, де сумарно виборов 9 нагород, серед яких премія Венеціанського кінофестивалю. Стрічку було обрано як представника від Чехії у номінації Найкращий міжнародний художній фільм на 92-ому Оскарі й фільм зумів потрапити до грудневого короткого списку.

 

 

Андрій Заєць, директор Кам’янець-Подільського міжнародного кінофестивалю «Бруківка»
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

18
6

Поділитися з друзями:

реклама