
Поради юриста: Чи можливо достроково розірвати договір оренди земельної частки( паю)
Останнім часом у жителів сільської місцевості часто виникають питання щодо розірвання договору оренди земельної частки(паю) за їхньою ініціативою, до закінчення строку дії такого договору з орендодавцем. Причина в усіх випадках майже однакова – незадоволення орендною платою, та бажання укласти договір оренди з іншим орендарем, який пропонує значно вищу плату за користування таким земельним паєм.
Тому, даючи відповідь на запитання варто наголосити на важливому та ключовому моменті: розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше непередбачено законом, або цим договором (ст. 31 ЗУ Про оренду землі), це означає, що особа не може лише за своєю власною ініціативою достроково розірвати договір оренди землі.
Однак незважаючи на наявність у законні такої імперативної норми, законодавство України все ж таки виділяє два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі: за згодою сторін (коли одна сторона договору бажає його розірвати, а інша не заперечує та погоджується на таке дострокове розірвання); за рішенням суду, однак на це повинні бути вагомі підстави.
Підставою для дострокового розірвання договору оренди землі згідно з ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін у судовому порядку може бути:
- невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами договору;
- випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
- виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Щодо порушення умов договору, це може бути будь-яке суттєве порушення, наприклад: невиплата орендної плати, використання землі не за цільовим призначенням, передача в суборенду без дозволу орендодавця (якщо такий вимагається) тощо.
Якщо жодних порушень за орендарем не виявлено, то Вам потрібно очікувати закінчення дії договору, або все ж таки вести переговори щодо розірвання договору за згодою сторін.
Відповіді на ці та інші запитання, Ви можете отримати звернувшись у Кам`янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Кам’янець-Подільський вул. Пушкінська, 44, тел. 5-01-59, а також до новостворених бюро правової допомоги за адресами: м. Дунаївці вул. Шевченка, 83а. тел. 2-02-78; смт. Чемерівці вул. Центральна, 28, тел. 2-01-27; смт. Нова Ушиця вул. Українська, 28, тел. 2-22-75, та отримати безкоштовну правову допомогу для вирішення вашої проблеми.