
«Остання столиця»: в однострої УНР, але з думками про війну на сході
26-27 серпня кам’янчани та гості міста мали змогу познайомитися із побутом та одностроями війська УНР, а також більше дізнатися про події 20-років ХХ століття, коли Кам’янець отримав статус столиці.
Завдяки реконструкторам Кам’янець-Подільський на два дні знову відчув себе у статусі столиці Української Народної Республіки.
Розпочалася основна програма фестивалю у суботу ходою учасників від фортеці до площі Вірменський ринок у Старому місті.
Тут же о 17:00 реконструктори відтворили епізод боїв літа 1919 року.
Відтворювані події викликають чітку аналогію з сучасністю. Від цього, коли реконструктори падали на бруківку, уражені хоч і холостими кулями, мурашки йшли по тілу, і події Майдану 2013 року та війни на сході спалахували перед очима закривавленими кадрами, адже серед реконструкторів були й учасники АТО.
Події на Вірменській площі починаються з мітингу, на якому червоноармійці закликають селян та робочих долучитись до лав армії. Обіцянки: «земля-селянам, заводи-робочим».
Аж раптом зі сторони картинної галереї з’являються війська УНР.
В хід ідуть гвинтівки, кулемет «Максим» зі сторони Червоної армії перегукується з австрійською гарматою військ УНР.
Кілька хвилин запеклого бою і армія УНР здобуває перемогу.
Діти кидаються на площу збирати гільзи, а реконструктори залюбки розповідають пресі та глядачам про свою форму, револьвери, біноклі, ремні та інші історичні коштовності, знайдені на аукціонах, форумах або ж виготовлені власноруч відповідно до архівних даних.
За словами організатора фесту, директора музею-заповідника Олександра Заремби, це не було відтворення якогось конкретного бою, швидше – спроба зануритися в атмосферу того періоду.
Юрій Луценко, реконструктор з Києва, пивний сомельє:
– Ми відтворюємо не лише військові дії, але й побут тих часів. Тому не тільки форма та зброя повністю відповідають періоду ХХ століття, а й навіть наша палатка у наметовому містечку виконана за лекалами царських часів. Сьогодні вранці, наприклад, пили чай з самовару, як тоді було заведено.Також у нас був досвід – робили справжню крамницю алкогольних напоїв, які розливали у відповідні пляшки з етикетками початку минулого століття.
Вважаю, що події Перших визвольних змагань – велика трагедія українського народу, яка розділила один народ на два воюючі табори. Раніше, коли ми відтворювали ці події, все більше сприймалось як гра. Але війна, яка вже три роки триває в Україні, змушує по-іншому подивитись на події початку ХХ століття.
Загалом, усі реконструктори проводять паралелі із сьогоденням.
До слова, військові дії, які відтворюють реконструктори, відбувались в Кам’янці на початку червня 1919 року, але фестиваль вирішили приурочити до Дня Незалежності України.
На питання, чому УНР врешті-решт зазнало поразки, реконструктори майже хором відповідають: всю справу Української Народної Республіки погубили амбіції керівників
-На два козака – три гетьмана. Кожен хотів керувати. За 2 роки в УНР змінилось стільки варіантів форми, а от вишколу, тактиці мало приділяли уваги», – розповіли активні учасники фестивалю «Остання столиця».
У заході взяли участь 7 військово-історичних клубів.
Ввечері в рамках фестивалю також відбувся виступ двох самобутніх гуртів: «Чорноморці» та «Тінь Сонця».
У неділю, 27 серпня, відбудеться тактична гра для учасників фестивалю та закриття «Останньої столиці».
Текст: Євгенія Соловська, фото: Ліза Бурденюк
© Vdalo.info
А Вам сподобався фестиваль «Остання столиця»?