17 Січня 2018 | 1874

«Облога Гролле»: враження від фестивалю в Нідерландах та досвід для Кам’янця

Восени у Нідерландах з розмахом пройшов один з найкращих реконструкторських фестивалів – «Облога Гролле». Серед понад півтори тисячі учасників було всього троє українців. Це кам’янчани – Олександр Заремба, Ігор Чесноковський та Антон Медвецький.

Для того щоб дізнатися, як працює фестиваль та який досвід може перейняти Кам’янець-Подільський, ми поспілкувалися з директором музею-заповідника Олександром Зарембою:

Як усе починалося

Кам’янець розвиває туризм, і всі уже давно розуміють, що одним із рушіїв розвитку туризму є фестивалі – event tourism. Заходів у нас проводиться багато, але ми добре усвідомлюємо, що є куди розвиватися. Будь-який розвиток варто починати з того, що треба вивчати досвід інших. У першу чергу – успішний досвід.

У плані 17 століття та реконструкторських фестивалів «Облога Гролле» (Slag om Grolle) – очевидно, найближчий для нас досвід перетворення маленького міста на великий туристичний центр.

grolle8

Щоправда, у нідерландців немає амбіцій щодо постійного туризму та великої кількості історичних пам’яток. З 18 століття у них залишилася лише розібрана фортеця, однак повчитися все одно є чому.  (У 18-19 століттях міські укріплення Гролле були розібрані – практично знищені, зараз, після успіху фестивалів присвячених 17 ст. – йде мова про поступове відновлення  цих втрачених фортифікацій, це, на думку влади Грунло, (так зараз називається це місто) зробить місто ще більш привабливим для гостей.)

grolle5

«Гролле» починався восени 2005 року, коли ми проводили першу «Терра Героїку». У роки існування «Терри» – наші заходи практично розвивались паралельно –  «нога в ногу» : майже однаково збільшувалася кількість учасників та туристів. Я вже тоді в інтернеті відстежував діяльність схожого фестивалю у Нідерландах. Після 2009 року у нас з різних причин припинилося проведення «Терра Героїки», вони ж продовжили розвиватися у даному напрямку.

Учасники та фінансовий бік питання

Зараз у «Гролле» є дуже гарна внутрішня аналітика: на час фестивалю у 10-тисячне місто Грунло приїжджає від 1500 до 2000 учасників з 16-17 країн світу. І це лише за офіційними даними, хоча представників країн-учасниць було більше. До прикладу, Україна цьогоріч не зазначалася серед делегацій (ми були у складі польської команди).

Ігор Чеснаковський на фото перший ліворуч, Олександр Заремба поруч

Ігор Чеснаковський на фото перший ліворуч, Олександр Заремба поруч

Окрім того, з-понад 10 країн приїхали представники сфери торгівлі в автентичному стилі. Загалом, за оцінками організаторів, за три дні фестиваль відвідали близько 60 тисяч людей, які залишили у бюджеті міста понад 2 мільйони євро. Суто з економічної оцінки, фест, м’яко кажучи, повністю себе «відбиває». Хоча, зрозуміло, для міста це не головне. Фестиваль абсолютно не є бізнесом, а лише однією з форм місцевого малого патріотизму. В Україні зараз це дуже актуальне питання.

Атмосфера

У Грунло для підготовки фестивалю, який проходить раз у два роки, постійно працює приблизно 30 волонтерів. Під час самого дійства до них долучаються ще 150-200 мешканців міста.

Також мене дуже вразило те, що величезна кількість місцевого населення переодягається в автентичні костюми. Їх було більше, ніж учасників, щонайменше вдвічі. Крім того, уся історична частина міста перетворюється у поселення 17 століття: вулиці засипаються сіном, біля кожного будинку місцеві мешканці виставляють корчми, кожен хоче показати, що він може та вміє, запрошується багато ремісників. Люди ставлять біля будинків історичні мангали, смажать гриль, пригощають усіх охочих, радо спілкуються, проходить багато майстер-класів, поруч вулицями ходить місцевий хор.

grolle6

Просто вражаюча атмосфера протягом трьох діб!

Це свято, яке громада міста фактично робить сама для себе. Об’єднання пересічних людей заради такої мети – це, насправді, найдивовижніше.

Організація фестивалю

Цілеспрямовано з 9:00 до вечора заборонено в’їзд будь-яких автомобілів, звільняються всі парковки. Якщо на будівлях є щось сучасне, його завішують спеціальними щитами. Лише після 19:00 запускають технічний транспорт.

Табори учасників забезпечені дубовими дровами, встановлюються вагони-туалети (прибирання і дезінфекція – раз в дві години), які під’єднані до каналізації та води.

Щодо «бойової» частини  – за три дні відбулися три битви по півтори години кожна, які відтворюють хід облоги  фортеці Гроль 1627 року. Окрім власне великої кількості учасників,  гігантський позитив – підготовка «поля бою» –  завчасно риються підступні траншеї (сапи) для реконструкторів. За  вже більш ніж два десятиліття, що я займаюсь реконструкцією, такі масштабні інженерні роботи бачив вперше.

grolle1

Що цікаво, по завершенню фестивалю їх відразу зарили за лічені  години. Те ж саме з соломою: учасники та містяни вичистили місто до кожної соломинки за приблизно три години після закінчення дійства. Зауважу: практично без участі  комунальних служб, вони лише надали інструменти (граблі мітли, та мішки куди можна було збирати сміття). Ніхто не чекав, що за нього має щось хтось зробити. Люди взяли – і самі зробили.

grolle2

Цікавинки

Поліції під час фестивалю я майже не бачив: десь чоловік 6 на все місто, фактично все робили волонтери. Цікавий факт – на час фесту в місті була своя власна валюта. Євро можна було обміняти на відповідні монетки «гроллі». Якщо ти купуєш за євро, то у тебе лише товар, якщо ж за «гроллі» ­- маєш певні бонуси. До прикладу, якщо ти купуєш пиво за євровалюту, то тобі його наливають у пластиковий стакан, за «гроллі» ж тобі подадуть пиво у автентичному стакані, який ти зможеш забрати на пам’ять.

grolle3

Фестиваль «Гролле» називають найкращим, якщо не у всьому світі на тему 17 століття, то в Європі – точно. Ще одна характерна риса цього заходу –  обмежена кількість учасників. Організатори вирішили приймати лише 1500 учасників (очевидно через те, що для більшої кількості просто може забракнути місця), тому з усіх заявок що надійшли обирають лише 30%.

Нам випало виступати за голландців. У складі зведеної «коробки» були також британці, італійці, поляки. Керував шотландець, а всі команди подавалися німецькою мовою.  Дуже  цікавий досвід, адже саме в таких умовах і опинялись найманці  в європейських арміях середини 17 ст. – підрозділи часто були інтернаціональні.

grolle7

Досить суворо дотримувалась заборона на вживання будь-якого алкоголю  під час фестивалю,  просто за відкриту пляшку пива в руках можна було залишитись без браслета учасника (саме за такими браслетами відбувався допуск в різні зони активностей – тож без браслета ти просто гість, взяти участь в будь-чому майже нереально). Заборона діяла протягом всіх днів фестивалю до 19:00.

Досвід

Одне з найкорисніших надбань на фестивалі – особисте знайомство з організаторами,  вони охоче спілкуються та діляться досвідом. Також важливим для себе вважаю знайомство з реконструктрами  з майже всього світу. Раніше в Кам’янець приїжджали лише чехи, поляки, угорці; цьогоріч уперше були британці. Тепер нам вдалося налагодити комунікацію з іспанцями, німцями, французами, шотландцями, італійцями. Будемо намагатися їх запросити до Кам’янця, адже іноземні учасники – не лише статус фестивалю, а й реклама міста за кордоном.

grolle4

Для нас важливим був також досвід інсценізації історичного середовища та логістики. Ми побачили, як це працює на фоні майже гігантської битви. Багато що з цього вже в цьому році будемо намагатись втілити в життя в Кам’янці.

Завдання

З огляду на побачене, хочеться в майбутньому  в Кам’янці залучити до проведення фестивалю більше волонтерів та громадських організацій. Проводити дійство так, щоб воно було цікавим якомога ширшому колу відвідувачів.  Хотілося б, щоб наші заходи не були розраховані лише на туристів, а з часом стали  своєрідним проявом місцевого патріотизму. А це, мабуть, найцінніше: побачити, як в маленькому місті відносно невелика кількість мешканців змінює власну громаду, урізноманітнює сіру буденність.

Фото: Gabor Monos, Gerard Houben, Marcel Houwer, RPWfoto.nl

Дмитро Шеремета, © Vdalo.info
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

37
0

Поділитися з друзями:

реклама