11 Квітня 2017 | 330

Музейний експонат: гончарний штамп чорнолісців міг мати окультне значення

В експозиції «Музею старожитностей» у вітрині Раннього залізного віку представлений досить цікавий та унікальний експонат – гончарний штамп. Штамп світло-сірого кольору виготовлено з глини, у виді кінської голови. Він має розмір 3,7×5,8 см.

На пащі коня висічено штамповий орнамент у виді мальтійського хреста. Таким чином майстер-гончар міг оздоблювати свій посуд за допомогою даного штампу подвійним орнаментом.

Не виключено, що штамп носив в своїй композиції ритуальне або ж окультне значення. Хрест являє собою давній релігійний й магічний символ вогню і сонячного небесного божества, символ очищення, воскресіння й безсмертя. Ймовірно, що сонячне божество сприймалося чорноліським населенням у виді небесного коня. На ритуальність коня у чорнолісців вказує М. Гімбутас. Знахідка гончарного штампу, що символізує сонячне й небесне божество може свідчити про те, що на фортеці знаходився ремісничий та окультний центр одного з племен чорнолісців.

Штамп було виявлено під час археологічних досліджень 2007 року на території Старого замку Кам’янця-Подільського. Культурний шар цієї історичної епохи був виявлений на північ від залишків фундаменту башти Чорної.

Більше цікавих об’єктів ви знайдете, завітавши до «Музею старожитностей».

 

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

3
0

Поділитися з друзями:

реклама