11 Квітня 2017 | 308

Музейний експонат: гончарний штамп чорнолісців міг мати окультне значення

В експозиції «Музею старожитностей» у вітрині Раннього залізного віку представлений досить цікавий та унікальний експонат – гончарний штамп. Штамп світло-сірого кольору виготовлено з глини, у виді кінської голови. Він має розмір 3,7×5,8 см.

На пащі коня висічено штамповий орнамент у виді мальтійського хреста. Таким чином майстер-гончар міг оздоблювати свій посуд за допомогою даного штампу подвійним орнаментом.

Не виключено, що штамп носив в своїй композиції ритуальне або ж окультне значення. Хрест являє собою давній релігійний й магічний символ вогню і сонячного небесного божества, символ очищення, воскресіння й безсмертя. Ймовірно, що сонячне божество сприймалося чорноліським населенням у виді небесного коня. На ритуальність коня у чорнолісців вказує М. Гімбутас. Знахідка гончарного штампу, що символізує сонячне й небесне божество може свідчити про те, що на фортеці знаходився ремісничий та окультний центр одного з племен чорнолісців.

Штамп було виявлено під час археологічних досліджень 2007 року на території Старого замку Кам’янця-Подільського. Культурний шар цієї історичної епохи був виявлений на північ від залишків фундаменту башти Чорної.

Більше цікавих об’єктів ви знайдете, завітавши до «Музею старожитностей».

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

3
0

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: