
Медицина Хмельниччини: «Напівпошепки розповісти, хто з ким поділив гроші простіше, ніж вголос довести свою правоту»
В результаті триденного спілкування з громадами Хмельницького, Шепетівки та Кам’янець-Подільського, яке проходило всередині лютого, команда проекту «ЗміниТи» зібрала найцінніше – думки та позиції людей щодо змін в країні у сфері охорони здоров’я.
Раніше Вдало.інфо повідомляло, що на зустріч з організаторами проекту у Кам’янці-Подільському лікарі так і не потрапили. Але їхні колеги з Хмельницького та Шепетівки отримали змогу висловитись.
«Якби у реформ були номінації, то зміна системи охорони здоров’я перемогла б як «найбільше полита брудом» за останні півроку. Чого варті розмови про диплом міністра Супрун, команду з Євромайдану та «зраду» — не важливо, що ці міфи мало співвідносяться з проектом змін, запропонованих міністерством. Тим не менше, вплив телебачення на сприйняття реформ у громадах Хмельниччини проявився так само сильно, як і на Житомирщині», – звітує команда проекту після зустрічей з представниками медичної галузі.
Як бути з країною, де в одному реченні люди поєднують «хіба ми такі дурні, що нам привозять міністрів з-за кордону?» і «хай нам зверху скажуть, які лікарні закрити, не треба нам відповідальності»?
«Напівпошепки розповісти, хто з ким поділив гроші з якої лікарні людям досі простіше, ніж вголос довести свою правоту — за цим і методи управління лікарнями, і спосіб сприйняття місцевої влади, і страх залишитись безробітним. Лікарі ще не відчули себе другим після пацієнта клієнтом держави і залишається сподіватися на те, що зміна принципу фінансування та підвищення рівня добробуту як наслідок припинять емоційне вигорання і наростаючу безнадію», – роблять висновок аналітики «ЗміниТи».
«В умовах постійного браку коштів та корупції на всіх рівнях дуже складно переконати лікарів, що влада, тобто люди, яких вони обрали на минулих виборах, будуть вирішувати долю їхніх лікарень».
«Важливо розуміти, що медична допомога — це не в Києві, а на місцях. Саме місцева влада мусить виділяти гроші на цю сферу. Треба вимагати від області, району та міста, щоб вони чули потреби лікарів і виділяли додаткові кошти на утримання інфраструктури».
А ось що думають лікарі на місцях:
«Держава хоче скинути з себе тягар затрат медичної допомоги. В нашому районі, який дотаційний, і в районі біля Києва чи Запоріжжя зовсім різні можливості. Чи субвенція вирівняє наші можливості? Якщо все буде скинуто на район, ми не зможемо себе забезпечити: ні заробітними платами, ні об’ємом допомоги, ні утриманням закладів. А я на те і поставлений керівником, щоб диференціювати заробітні плати. Будь-яка реформа потребує фінансового забезпечення. Треба, щоб в країні спочатку почали думати, а тоді робити. Обов’язкове медичне страхування в 2.5 раз дорожче для держави, ніж та система, яка є зараз», – висловив свою думку головний лікар Шепетівської вузлової лікарні.
«В сільській місцевості є один лікар, який намагається втекти, бо йому не забезпечили умов проживання. Потрібен аудит медичної інфраструктури та що було зроблено за 5 років, зокрема за бюджетні гроші», – звернув увагу Микола Капелюх, керуючий справами виконавчого апарату Шепетівської райради.
«Є дефіцит інформації. Реформа хороша, але немає інформації — наказів МОЗ, нема офіційної методології, нормативних актів», – зазначив Андрій Нечипорук, депутат Шепетівської райради, член комісії з питань охорони здоров’я.
Щодо пацієнтів, їх турбує низький рівень кваліфікації лікарів, особливо в селі, куди більше ніхто не хоче йти працювати, фактично прирікає мешканців громади на неякісну медичну допомогу.
У Кам’янці-Подільському пацієнти навіть висловлювали передбачення корупційних ризиків, пов’язаних з переспрямуванням пацієнта до профільного лікаря саме сімейним лікарем, який може користуватись посадовими обов’язками для просування своїх колег не за принципом якості, що абсолютно неможливо в рамках запропонованих процедур. Щоб цього не виникало, громадяни пропонували наділити сімейного лікаря відповідальністю за якість наданих послуг вторинною ланкою.
Дізнатись більше про результати спілкування з експертами та лікарями Хмельниччини можа за посиланням «ЗміниТи».