2 Травня 2018 | 1901

Масштабність, заробітна плата та рибки: що вразило студентів ПДАТУ під час відвідування ХАЕС

Наприкінці квітня студенти та викладачі ПДАТУ спеціальностей «Енергетика та електротехнічні системи в АПК» та «Екологія» відвідали Хмельницьку АЕС.

Збираючись на екскурсію, ми ознайомились з інформацією, доступною в інтернеті. Мали уяву про цей об’єкт. Але наяву все було більш масштабним, вражаючим. Величезні споруди, велика кількість працівників (на підприємстві задіяно 5 тисяч осіб), потужні заходи безпеки, – ділиться враженнями з журналістами Vdalo.info  Олена Дорошенко, в.о. доцент кафедри екології та збалансованого природокористування Подільського державного аграрно-технічного університету.

Спеціалісти ХАЕС продемонстрували учасникам екскурсії принцип роботи станції, роботу систем очищення води, систему радіаційної безпеки, генераторні блоки АЕС та їх пульти керування. Вдалось відвідати й учбовий центр підготовки спеціалістів всіх рівнів та диспетчерів станції, а також водосховище другого контуру охолодження реактора.

Екскурсанти відвідали очисні споруди міста Нетішин

Екскурсанти відвідали очисні споруди міста Нетішин

Олено Лонгінівно,  як виникла ідея організувати таку екскурсію?

Мрія організувати екскурсію на Хмельницьку атомну електростанцію виникла досить давно. Але спершу потрібно було вирішити організаційні питання, отримати необхідні дозволи, адже об’єкт режимний.

Зазначу, що екскурсії на промислові підприємства області традиційно проводять викладачі кафедри екології та збалансованого природокористування. Наші студенти побували на Чемеровецькому солодовому заводі корпорації «Оболонь»,  ПАТ «Модуль»,  ПАТ «Подільський цемент», КП «Міськтепловодоенергія» (котельні мста, водозабірна станція, очисні споруди міста), ДП «Довжоцький спиртовий завод» та інших промислових підприємствах. Студенти знайомляться з технологічними процесами, системами очистки повітря, води, роботою екологічних відділів. Це необхідний досвід для майбутнього фахівця-еколога.

Чи не було страху перед відвідуванням станції?

Наші студенти вивчають дисципліни: «Екологічна безпека енергосистем», «Промислово-транспортна екологія», «Оцінка впливу на навколишнє середовище», тобто вони теоретично були підготовлені і обізнані щодо безпеки ХАЕС. До того ж інформація про радіаційний стан на атомних станціях є доступною і будь-хто може з нею ознайомитись на сайті ХАЕС. Хоча один з провідних фахівців станції пожартував, мовляв, сама небезпечна атомна станція –  це та, яку ще не добудували.

На момент екскурсії радіаційний стан на станції був дещо нижчий, ніж в Кам’янці-Подільському.

Як на станції вирішують проблему радіоактивних відходів?

Проблема твердих радіоактивних відходів ще не вирішена повністю. Вони тимчасово зберігаються в спеціальних капсулах, потім транспортуються на довготривале зберігання і будуть повернуті на станцію через 85 років. Зараз вирішується питання будівництва комплексу по переробці та зберіганні твердих радіоактивних матеріалів. Також розробляється проект про будівництво спеціалізованого сховища в Чорнобильський зоні.

haes (2)

Що ви для себе відмітили цікавого в роботі станції, чого раніше, можливо, не знали?

Приємно вразила налагоджена робота рибного господарства. Вода штучно створеного Нетішинського водосховища використовується для зниження температури атомних реакторів Хмельницької АЕС. Водосховище зариблюють рослиноїдними рибами, які використовуються як біологічний засіб очищення води для потреб атомної станції. Понад сім тон малька товстолоба, білого амура, чорного амура, коропа заселено у водойму-охолоджувач Хмельницької АЕС у 2017 року.

Процес зариблення регламентується режимом рибогосподарської діяльності на водосховищі, розробленим на замовлення Хмельницької АЕС Інститутом рибного господарства Української академії аграрних наук.

Що найбільше викликало обговорень у студентів після екскурсії?

Студентам сподобались умови праці, масштабність підприємства, активна програма соціального захисту, достойна зарплатня. Студенти активно задавали питання про можливість працевлаштування на станції, адже ми всі знаємо як зараз не просто з робочими місцями… Розпитували про преференції в оплаті опалення, енергопостачання.

Довідка.

Перший блок Хмельницької АЕС ввімкнено у мережу 22 грудня 1987 року; 31 грудня блок №1  був прийнятий в експлуатацію.

15 червня 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №671-р «Про започаткування реалізації пілотного проекту «Енергетичний міст «Україна- Європейський Союз», який передбачає постачання електроенергії з Хмельницької АЕС до Польщі та інших країн ЄС.

У жовтні 2015 року було денонсовано угоду з Російською Федерацією стосовно спорудження енергоблоків 3 та 4 на ХАЕС.

Наприкінці 2015 року у ВП ХАЕС відбулася партнерська перевірка виробничої діяльності за участі міжнародних експертів ВАО АЕС із десяти країн світу.

2017 рік колектив Хмельницької АЕС завершив із рекордним показником з виробітку електроенергії, який склав 14 961,6 млн. кВт*год. Коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) у ВП ХАЕС становив 85,16% – найкращий серед всіх АЕС України.

Фото на головній: тренажер автоматизованої системи керування технічним процесом

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

0
0

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: