10 Липня 2017 | 568

Угода про умови майбутнього об’єднання енергосистем України, Молдови та ЄС набула чинності: Хмельницька АЕС може стати наріжним каменем

7 липня 2017 року системні оператори, що входять до складу загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E, підписали «Угоду про умови майбутнього об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи».

Про це повідомила прес-служба НЕК «Укренерго».

Попереду важка робота

«Підписання Угоди – дійсно історична подія, адже є відправною точкою для початку інтеграції Об’єднаної енергетичної системи України до європейського об’єднання», – цитує прес-центр керівника «Укренерго» Всеволода Ковальчука.

Однак синхронізація з ENTSO-E вимагає не лише виконання цілої низки складних технологічних заходів, але потребує перебудову усього ринку електроенергії в країні та переведення його на абсолютно ринкові механізми, коли будь-який споживач в Україні зможе імпортувати електроенергію з будь-якої країни ЄС, а будь-який виробник електроенергії – експортувати її кінцевому споживачу в Європі.

aes4

Оцінка ситуації на сьогодні

«Укренерго» на сьогодні оцінює технологічну готовність ОЕС України по приєднанню до ENTSO-E в 15%, а рівень імплементації та гармонізації українського законодавства з європейськими нормами – в 5% при існуючій ступені інтегрованості систем в 10%. Доведення цих умов до 99-100% -го рівня заплановано через п’ять років.

Також за цей час в Україні повинен запрацювати нещодавно ухвалений  Закон №4493 «Про ринок електричної енергії України», що передбачає абсолютно нові підходи з боку Регулятора, Антимонопольного Комітету, Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

Хмельниччина зможе експортувати електроенергію в ЄС раніше?

Вже у 2019 році планується, що Хмельницька атомна електростанція буде експортувати електроенергію, яка генеруватиметься на другому енергоблоці, в рамках пілотного проекту «Енергетичний міст «Україна – ЄС». Про це  2 березня 2017 року заявив президент «Енергоатома» Юрій Недашковський.

Розпорядження  «Про започаткування реалізації пілотного проекту «Енергетичний міст Україна ‒ Європейський Союз» було затверджено Кабінетом Міністрів України ще у червні 2015 року.

Нагадаємо, що Україна вже  експортує електроенергію в Європу: так званий «Бурштинський енергоострів», на відміну від решти електромереж України, під’єднаний до електромереж країн ЄС і дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон з 2002 року.

За рахунок підключення другого енергоблоку Хмельницької АЕС до Бурштинського енергоострова, можливість експорту електричної потужності з України в країни Європи збільшиться до 1550 МВт з перспективою зростання до 2550 МВт.

Енергетичний міст «Україна – ЄС», який передбачає відновлення працездатності повітряної лінії напругою 750 кВ «Хмельницька АЕС – Жешув», дозволить створити «енергетичне кільце» Жешув (Польща) – ХАЕС – Альбертірша (Угорщина). Таким чином буде забезпечена транзитна передача електричної потужності 1300 МВт між різними регіонами Європи – від Німеччини, Польщі через Україну до Угорщини, Румунії та країн балканського регіону.

«Це буде наріжним каменем для синхронної роботи всієї нашої енергосистеми з європейськими операторами», – додав голова «Енергоатома».

aes3

Глава компанії також назвав вартість реалізації проекту з експорту електроенергії. Йдеться про 55 млн євро. Передбачається, що проект буде повністю інвестиційним, а отже не створюватиме додаткового навантаження на бюджет України.

Кошти отримані від експорту електроенергії планується залучити для будівництва третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.

Відкритим залишається питання безпеки модернізації Хмельницької АЕС та доцільності побудови двох нових  енергоблоків. В першу чергу, громадськість повинна активно долучитись до обговорення пілотного проекту «Енергетичний міст «Україна – ЄС» та зробити його реалізацію максимально прозорою та вигідною для всіх сторін.

Фото www.energoatom.kiev.ua

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

7
2

Поділитися з друзями:

реклама