19 Вересня 2022 | 1509

Маліївці: від громадської ініціативи до туристичного центру, який варто відвідати

Війна внесла корективи у життя всіх українців. Більшість не має змоги поїхати на відпочинок закордон чи у традиційні місця відпочинку на території України. На порятунок приходить мальовниче село Маліївці, у якому розташована одна з найкрасивіших пам’яток Поділля – палац Орловських та графський парк.

Палац збудований у далекому 1788 році графом Яном Онуфрієм Орловським. У радянський час пам’ятка архітектури зазнала суттєвих змін та нищення, його перекваліфікували у дитячий протитуберкульозний санаторій.

Сучасна історія відродження палацу розпочалася зовсім нещодавно – з реформи охорони здоров’я та рішення про закриття закладу. Відтоді з ініціативи історика, екскурсовода та громадської діячки Анастасії Донець розпочався процес відновлення історичної пам’ятки та території довкола неї.

Слова «волонтерський туризм» увійшли в лексикон багатьох небайдужих людей Хмельниччини, котрі за власним бажанням долучалися до прибирань та не давали занепасти одній з перлин нашого краю. На мальовничу територію звернула увагу і обласна влада, яка 30 вересня відкрила музей у цьому місці.

Здавалося б, ще зовсім недавно, у лютому минулого року, ми відвідували палац Орловських, щоб ознайомитися з ініціативою щодо його збереження…

Наразі ж це повноцінний культурний об’єкт, у якому кожен знайде заняття до снаги. Сьогодні одного дня не вистачить, щоб поринути у життя маєтку графів Орловських.

Село Маліївці знаходиться на території Новодунаєвецької територіальної громади, всього в 56 км від Кам’янця-Подільського. По дорозі до палацу можна відвідати міні-зоопарк в селі Міцівці на території одного з місцевих підприємств.

Сам же палац Орловських фактично повністю зберігся до нашого часу, як і більшість допоміжних споруд. Наразі в середині йому намагаються дедалі більше надати автентичного вигляду, ліквідовуючи наслідки радянського панування. Крім того, під час відвідин палацу натрапили на виставку картин.

На території знаходиться графський сад, де також випасаються коні та баранчики романської породи. Поряд розташована 25-метрова водонапірна башта. Видовище, яке дозволяє зануритися у графське життя двох-трьох століть тому.

До речі, однією з атракцій на території палацу є змога замовити прогулянку на конях.

На території парку є два ставки та водні джерела, а кожен камінчик має свою унікальну історію та мав своє призначення у житті власників будівлі.

Ще однією візитівкою Маліївців є водоспад заввишки у 18 метрів, у середині якого монахи здійснювали обряди.

Грот водоспаду складає двоповерхову конструкцію. Якщо зазирнути у печери, то зараз можна побачити ікони та християнські символи. Вище водоспаду ще одне джерело з цілющою водою.

Перепочити від тривалих прогулянок парком можна у кав’ярні на території музею. Тур до палацу Орловських може бути не лише одноденним, адже поряд є хостел, в якому проживання коштує всього лиш 200 грн за добу з людини. За попередньою домовленістю для туристів можна замовити харчування.

Для бажаючих перепочити у цьому історичному казковому місці для проживання є ще варіант екосадиби. Самобутня подільська оселя дасть змогу відчути близькість природи та потішить гарячим чаном на своїй території (+380 (97) 213 06 82 Анна).

 

Євген Касап
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: