
Лікар-інфекціоніст: понад 55% дітей в Кам’янці не вакциновані. Щодня – нові хворі на кір
У Кам’янці-Подільському рівень вакцинованих дітей становить лише 40-45%, натомість з початку року у місті щодня фіксується 3-4 випадки захворювання на кір.
Про це в інтерв’ю Vdalo.info розповіла лікар-інфекціоніст Кам’янець-Подільської міської дитячої поліклініки Наталія Кібрик.
За її словами, у частини дітей є протипоказання, проте переважна більшість випадків – це результат противакцинної кампанії, яка проводилась в останні роки.
Як результат, з початку 2019 року кожного дня у Кам’янці-Подільському фіксується 3-4 випадки захворювання на кір.
«Особливо стрімкий ріст спостерігався наприкінці 2018 року. Якщо раніше 60 випадків фіксувалось в цілому за рік, то в грудні 2018 року цієї позначки досягнули за місяць. У січні 2019 року в Кам’янці-Подільському зафіксовано 39 випадків захворювання на кір, у лютому – 36 випадків, у перший день березня – 5 випадків», – зазначила Наталія Кібрик.
Вона також пояснила, що не всі випадки фіксуються медиками, адже батьки іноді звертаються до приватних клінік або лікуються вдома.
«Така ситуація буде тягнутись до травня місяця, поки всі нещеплені не перехворіють. Тоді всі щеплені будуть мати вакцинальний імунітет, нещеплені набудуть природній імунітет. І лише тоді колективний імунітет переможе кір», – пояснює медик.
Наталія Кібрик дивується, що навіть після такої епідемії деякі батьки вагаються, робити щеплення чи ні.
«У нас були важкі хворі з енцефалітами, пневмоніями. На жаль, з документами у більшості дітей все гаразд, в школах медсестри їх не чіпають, адже довідки про щеплення у них є, хоча фактично вони їх не робили. Якщо така ситуація із захворюванням на кір, страшно уявити, що буде з дифтерією», – зауважує лікар-інфекціоніст.
Також вона відреагувала на скарги частини батьків щодо дитячої вакцини індійського виробництва.
«З приводу індійської вакцини, хочу нагадати, що Індія – світовий фармвиробник. В Радянські часи ми всі користувались індійськими препаратами і були задоволені. Більшість європейських виробників закуповують сировину саме в Індії.
Як індійська, так і бельгійська, і французька вакцини викликають реакції у вигляді високої температури (тримається, як правило 1 день) та місцевих реакцій (почервоніння, біль у ніжці після АКДС). Але потрібно розуміти, проти яких важких та смертельних інфекції ми таким чином рятуємо дитину», – додала Кібрик.
Перш ніж виступати проти вакцинації, лікар радить піти в інфекційне відділення та подивитись, як страждають діти від кору. У дорослих ситуація ще важча.
«Через масову відмову від щеплень в зоні ризику опинились дорослі, які робили щеплення ще в дитинстві, тож зараз їхній організм виявився вразливим до захворювань. В групі ризику водії маршруток, вчителі, вихователі у садочках, лікарі. Люди цих професій обов’язково повинні зробити щеплення повторно, щоб захистити себе», – радить медик та запевняє, що у лікарні «всі вакцини є».
«Комплексні вакцини від АКДС, поліомієліту, гепатиту В, дійсно, дуже зручні та мають менш виражені реакції. Але держава їх не закуповує. Нам пояснюють це тим, що дуже багато країн користуються цими вакцинами і підприємства, які їх виробляють, не встигають виготовляти необхідну кількість. Адже європейські країни замовляють на 5 років вперед. В України ж такої можливості немає через те, що бюджет планується лише на рік», – пояснює Наталія Кібрик.
Вона також нагадала, що кілька років тому у пресі тиражувались негативні відгуки про комплексну вакцину від п’яти захворювань «Пентаксим» французького виробництва, яку на той час закуповувала держава:
«І ось зараз батьки купують її у аптеках в індивідуальному порядку, тому що почалось нагнітання ситуації вже з приводу вакцин індійського виробництва».
Все ж лікар-інфекціоніст визнає різницю між індійською та бельгійською/французькою вакцинами.
«Вона полягає у тому, що коклюшний компонент у індійській вакцині АКДС є цільноклітинним. Тоді як у комплексних вакцинах цей компонент є ацелюлярним, тобто розділеним на шматочки та очищеним. Саме тому ацелюлярна вакцина викликає меншу реакцію організму. Проте у ситуації з низьким рівнем вакцинування, як це сталось у нас, більш доречною є вакцина з цільноклітинним компонентом, оскільки вона забезпечує більш надійний захист від коклюшу», – пояснює профільний експерт.
У Кам’янець-Подільській міській дитячій поліклініці на запитання Vdalo.info також підтвердили, що батьки приносять у медзаклад вакцини, куплені у приватних аптеках:
«Проблем з вакцинами, які кам’янчани купують у аптеках самостійно, не виникало. В лікарні дають відповідну сумку з термоелементами, адже вакцина повинна зберігатись при температурі (від +2 до +8 градусів). Аптеки, де продаються вакцини, також повинні мати відповідні сертифікати та дотримуватись правил «холодного ланцюга».
Наталія Кібрик на завершення дала пораду батькам юних кам’янчан.
«Ви можете надолужити втрачений час і зробити щеплення дитині у будь-якому віці, адже лікування від важких недуг дороговартісне та тривале».
Довідка
Загальна ситуація по захворюваності на кір на Кам’янеччині виглядає наступним чином:
- у Кам’янці-Подільському за 2018 рік захворіло на кір 70 осіб, за січень-лютий 2019 року – 227;
- у Кам’янець-Подільському районі за 2018 рік захворіло на кір 111 осіб, за січень-лютий 2019 року – 179 осіб.