Що робити тим, хто бачив у Кам’янці-Подільському практично все: і каньйон, і місто з його закуточками, і фортецю? Сучасна інфраструктура пропонуватиме чимало: гастрономічна тематика, відвідини музеїв, сакральне спрямування, фестивальні мандрівки, екстремальні розваги. Якщо ви спробували і ці аспекти подорожей Кам’янцем-Подільським, тоді попрямуйте до околиць міста, а точніше до найближчих селищ.
Виникне запитання: «Чим може здивувати місцина довкола, після Кам’янця-Подільського з усіма його принадами?» Лише уявіть собі грізного пірата Сарматського моря, старовинного сфінкса і планету мавп. Цікаво? Ну тоді мерщій у подорож!
Про національний природний парк «Подільські Товтри», залишки коралового рифового бар’єру та дно Сарматського моря, що розкинулось на території Кам’янеччини та за її межами, відомо чимало. Розпочнемо із недалекої місцини про яку, ймовірно, мало відомо і самим кам’янчанам.
Мова піде про села Кордон, Гуцули, Гелетина і Дерев’яне. Наразі населенні пункти Кордон і Гуцули на сучасній мапі ви не знайдете, а от Гелетина і Дерев’яне ще видніються. Хутір Гуцули в 1967 році документально об’єднали з Гелетиною і тепер він нараховує тільки два подвір’я. А от від Кордону, який знаходився вище села Гелетина за течією річки Тернава, нині не залишилося нічого. Дерев’яне наразі також малозаселене селище.
Але малозаселене – значить незвідане і таємниче. Пройшовши пагорбами і лісовим масивом Гелетини і Дерев’ян, можна привітатись із скам’янілим піратом Сарматського моря. Природа дивує і зачаровує, химерно утворюючи скелі із гротами та печерами у цій місцині. Хто його знає, можливо тогочасні пірати тут притаїли свої скарби?!
А ви розгледіли профіль пірата та його чудернацький капелюх?
Далі вверх по течії річки Тернава можна відшукати «Дерев’янського сфінкса». Скеля дійсно своїми обрисами нагадує цю величну конструкцію. Розгадавши загадку Сфінкса, згідно давньої легенди, є ймовірність відкрити таємницю буття. Також поруч знаходяться величезні брили скам’янілостей. Спраглі до відкриттів подорожуючі мають можливість віднайти чимало цікавинок і доторкнутись до коралового рифу колишнього Сарматського моря, уявивши себе під глибою водного масиву.
Фото: скеля, схожа обрисами на Сфінкса
Далі річка Тернава виведе до скелі, що зветься Ліоновичем каменем. Назва походить від сімейства Ліоновичів, що отримали колись неподалік ділянку землі. Чудернацька скеля нагадує голову мавпи. Чим не планета мавп із відповідним тотемом?! Однак, кожен із мандруючих місциною в змозі надати свою назву, уявивши себе першопрохідцями. Та й дійсно вони побувають тут вперше!
Розгледіли голову мавпи? Чи у вас інші асоціації?
Щоб пройти вищевказаний маршрут, варто заручитись підтримкою місцевих мешканців або тих, хто вже розвідав цю місцину. Можна також спробувати відкрити для себе ці незвідані краєвиди самостійно. Тоді вам потрібно дістатись до Сурженців. Біля місцевої колиби стежка поведе вас на пошуки кам’яних скель, що захоплюють своїми чудернацькими формами.
Спраглим до нових відчуттів мандрівникам Кам’янеччина відкриє різноманітні та незвідані горизонти. Довкола Кам’янця-Подільського є ще чимало чудових місцин! Час їх віднайти!