25 Лютого 2018 | 4938

Історія Кам’янець-Подільського універмагу (Фото)

Масштабна забудова по вулиці Зарванській в Кам’янці-Подільському в минулому представляла собою універмаг «Смотрич», в якому продавались промислові товари. Асортимент товарів тут був набагато більшим, ніж у «Ювілейному» та інших універмагах і магазинах міста.

У двох будинках, які об’єднали, працювали відділи галантереї, тканин, одягу, взуття, світильників, холодильників, телевізорів тощо.

Про це у своєму блозі пише історик та художник Дмитро Бабюк.

univermag (17)

Про історію цих будівель у царські часи майже нічого не відомо.

Під час бойових дій 1939 -1944 років ця забудова була зруйнована. Від неї частково збереглись лише декілька будинків.

univermag (18)

реклама

Один з будинків перебудували в універмаг, який відкрився 23 жовтня 1959 року.

18 червня 1962 року в універмазі відкрили нові відділи готового одягу та взуття. Згодом торговому закладу присвоїли назву «Смотрич».

Інтер’єри універмагу.

univermag (13)

univermag (14)

Інтер’єри 1980-х рр.

univermag (3)

4 грудня 1996 року приміщення були продані на приватизаційному аукціоні: його власником стала спілка з обмеженою відповідальністю «Аргос». Новим власником універмагу стала фірма «Фуршет».

У 2005 році власником будівлі універмагу «Смотрич» стало київське ТОВ «Ріелті Сіті». Після реконструкції будівлю планували використовувати як готельно-розважальний комплекс.

2008 року ТОВ «Ріелті Сіті» отримало в оренду ще додатково ділянку землі для реконструкції та обслуговування купленого приміщення терміном на 5 років. Загалом у користуванні ТОВ знаходилось 6 630 квадратних метрів землі. Про це повідомляло місцеве видання «Подолянин».

За оренду землі власники платили справно, а от реконструкцію втраченої забудови так і не довели до кінця: лише розібрали дах будівлі, що й призвело до  подальшого руйнування.

univermag (11)

реклама

У 2011 році стіни напіврозваленого універмагу використовували митці фестивалю «Республіка». У 2011 році було виконаний ось такий мурал. Автор: Zukclub.

Фото: galinaaksyenova.livejournal.com

Фото: galinaaksyenova.livejournal.com

Також стіни будівлі митці прикрасили трафаретами та графіті.

Фото: galinaaksyenova.livejournal.com

Фото: galinaaksyenova.livejournal.com

Весною 2016 року, в місцевій пресі був заявлений ось такий проект нового вигляду універмагу з жилими приміщеннями, кафе і магазинами.

univermag (21)

У 2016 року розпочалося зведення нового житлового будинку  по вулиці Зарванській 7/1,  прилеглому до фасаду універмагу. На сьогодні роботи тут вже  завершені. Вони проходили в рамках «відтворення втраченої історичної забудови». Замовником виступив відомий у місті забудовник Валерій Слободян.

univermag (9)

univermag1

univermag26

Наразі тривають роботи по відбудові самого універмагу.

Як повідомив Vdalo.info начальник управління містобудування та архітектури Євген Філіпчук, реконструкцію будівлі універмагу під багатоквартирний будинок з приміщеннями для громадського користування проводить ЖБК  «Старе місто-2015».  Засновниками ЖБК є Гонтар Діна, Нарольський Геннадій та Шестухін Анатолій.

univermag (63)

Більше історичних фото універмагу в Кам’янці-Подільскому ви знайдете за посиланнями:

Блог Дмитра Бабюка

Блог kamienec.livejournal.com

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

74
8

Поділитися з друзями:

реклама