15 Листопада 2018 | 1356

Голосуємо за проекти для фінансування з Громадського бюджету та як це працює в Європі

Сьогодні розпочинається голосування за проекти для фінансування з Громадського бюджету Кам’янця-Подільського в 2019 році.

Нагадаємо, що Громадський бюджет або бюджет участі – це інструмент, який дає змогу активним громадянам змінити місто на краще та реалізувати проекти, які дійсно потрібні його мешканцям. За допомогою цього механізму кам’янчани мають змогу напряму пропонувати й обирати, на що саме витратити частину коштів міської казни.

В цьому році на конкурс було подано 13 ініціатив і лише шість з них дійшли до етапу голосування громади.

7 проектів відхилила координаційна рада, до якої входить близько 20 членів, зокрема керівники всіх депутатських фракцій, представники профільних департаментів міської ради, керуюча справами та секретар міської ради, міський голова Кам’янця-Подільського та його заступники.

Які ж причини відхилення проектів?

Насправді головних причин дві.

Перша причина – частина з поданих на розгляд проектів знаходиться на території, яка не підпорядковується міській раді. Так, довелось в цьому році відхилити проект створення зони відпочинку на території Кам’янець-Подільського ботанічного саду, оскільки ботанічним садом в Кам’янці-Подільському опікується Подільський державний аграрно-технічний університет. Автор ініціативи Вікторія Желіховська навела приклади, коли в інших містах, зокрема Києві, такі проекти підтримуються. Тож є ймовірність, що на наступний рік у порядок відбору проектів внесуть зміни і в ботанічному саду все ж таки з’явиться приваблива зона відпочинку біля декоративної водойми.

Про це журналісту Vdalo.info розповів старший інспектор з енергозбереження Юрій Лягутко, який відповідає за дотримання порядку визначення та використання Громадського бюджету Кам’янця-Подільського.

Ще до 1996 року ботанічний сад був комунальною власністю, потім його передали університету. Але ботанічний сад є громадським місцем, яке відвідують туристи, студенти, діти зі шкіл та садочків і відпочивають прості кам’янчани, – прокоментувала ситуацію Вікторія Желіховська. – Я спілкувалась із цього питання із Артемом Стельмашовим із Київської міської ради. Він показав, як ці ситуації вирішувались у них. Тобто, якщо буде бажання реалізувати проект, технічну можливість фінансування можна знайти.

Через цю ж причину відхилили проект створення сучасного спортивного майданчика для дітей з обмеженими функціональними можливостями на території Подільського спеціального навчально-реабілітаційного соціально-економічного коледжу.

Членам координаційної ради цей проект сподобався і вони готові шукати інші варіанти для його фінансування, – запевнив Юрій Лягутко.

Друга причина відмов – у порядку використання Громадського бюджету кошти не можуть виділятись на придбання обладнання для громадських організацій.

Члени координаційної ради посилаються у своєму рішенні на статтю 91 Бюджетного кодексу України, згідно якої фінансову допомогу дозволяється надавати лише ветеранським організаціям.

Щодо цієї причини серед громадських активістів Кам’янця-Подільського виникла логічна дискусія, чому обладнання не може бути передане на баланс, наприклад, міської ради. Але тут, швидше за все, погано спрацювала комунікація між членами координаційної ради та авторами проектів, яких вчасно не попередили про причини відмови і таким чином не дали змоги внести до проектів необхідні зміни.

Через це довелось відхилити наступні проекти:

  • Проект скульптура «Медія школа Кам’янець».
  • Оснащення молодіжного простору «LoveKa».
  • Проект «Творча майстерня АУРІНІЯ».
  • Проект «Настільні ігри – інтелектуальний відпочинок для молоді».
  • Проект «Територія мам, або сімейний простір «Як вдома»».

Якщо громадський бюджет міста організований та проведений без порушень на користь громади – це дає місту поштовх  для розвитку нових напрямків та інновацій, – переконана громадська активістка Тетяна Сметанюк. – У громадах, де діє дана програма, виділяють не менше одного відсотка від бюджету міста, таким чином стимулюють громадську активність. А якщо кожного року відбувається збільшення виділених коштів –  це є своєрідним показником стабільності та прозорості, а також економічного розвитку громади. Громадський бюджет, в першу чергу, це шанс для органів місцевої влади вчасно підхопити ініціативи громадян та втілити їх в життя, для того щоб зробити місто комфортним для проживання і зупинити відтік людського потенціалу. Тому це справжній шанс для усіх учасників даного процесу.

В результаті до голосування було допущено шість ініціатив кам’янчан, за які вже можна голосувати на сайті міської ради до 30 листопада:

– «Дитячий спортивний майданчик» (вул. Гагаріна, 89);

– «Облаштування майданчика для ВМХ та скейт стилів катання» (за майданчиком для міні-футболу в парку «Героїв Євромайдану»);

– «Виготовлення елементів конструкцій для облаштування траси даунхіл, фрірайт дисциплін» (в парку «Героїв Євромайдану»);

– «Європейське містечко» (вул. Злагоди, 27-б, поряд з ЗОШ №11);

– «Придбання та встановлення дитячого ігрового комплексу та благоустрій прилеглої території в дворі житлового будинку по вул. Гагаріна, 13»;

– «Спортивний майданчик «Скажемо спорту – ТАК»» (спортивний майданчик ЗОШ №1).

Відмітимо, що в цьому році за рахунок внесених змін до порядку відбору проектів, ми не побачили серед ініціатив, скажімо, заміни вікон чи парканів у школах. Адже, по-перше, кошти на такі потреби не повинні виділятись з Громадського бюджету: для цього передбачені інші джерела фінансування. А по-друге, школи найчастіше виграють за рахунок системного голосування батьків, вчителів, що також є не зовсім етичним.

У міській раді це врахували і спробували більш чітко окреслити напрямки проектів, які можуть бути профінансовані з Громадського бюджету.

Проте проекти спорудження дитячих спортивних майданчиків у дворах житлових будинків та облаштування прилеглих територій, на жаль, залишились. І дійсно, для чого витрачати кошти управлінських компаній (колишніх ЖЕКів) чи ОСББ, якщо це можна профінансувати з Громадського бюджету.

Також представники громадських організацій звернули увагу на відсутність можливості подавати проекти, які будуть спрямовані на проведення навчань, фестивалів та інших соціально-культурних заходів в Кам’янці-Подільському.

Сподіваємось, в наступному році  ці недоліки також вдасться виправити. А поки що вплинути на вибір проектів, які фінансуватимуться з Громадського бюджету у 2019 році, можна, проголосувавши на сайті міської ради з 15 по 30 листопада.

Нагадаємо, що загальний обсяг громадського бюджету міста становитиме не менше 1 млн грн, але в залежності від дохідної частини міського бюджету може бути збільшений.

А як обирають проекти для фінансування з Громадського бюджету в Європі?

Про відбір проектів для фінансування з Громадського бюджету Таллінна під час навчального візиту до Естонії журналістам Vdalo.info розповіла представниця Мережі громадянських об’єднань Естонії (NENO) Катерина Данілова.

Відбір проектів у Таллінні відбувається в кілька етапів. Спершу усі мешканці міста можуть подавати проекти на рівні ідеї без складання кошторису, надсилаючи пропозиції на електронну пошту. Це значно збільшує коло осіб, які можуть висловити своє бачення щодо покращення життя міста. Адже багатьох відлякує саме необхідність складання кошторису, що потребує чимало часу та певних навичок.

Далі спеціально створена комісія відбирає найбільш реалістичні ідеї. Так, це забирає час, адже крім відбору проектів, комісія має пояснити заявникам причину відмови. Проте така робота дає змогу покращити діалог між міською владою та громадою міста, вибудувати більш довірливі стосунки.

Після цього на основі відібраних ідей фахівці розробляють проекти та їх фінансову складову. Готові проекти виставляються на голосування громади.

Ті випадки, коли представники шкіл подають проекти на заміну вікон у навчальних закладах, чи за кошти Громадського бюджету ремонтуються міжбудинкові проїзди, Катерина Данілова назвала викривленням самої ідеї Громадського бюджету. Адже у цих випадках мова йде про звичайний перерозподіл бюджетних коштів, а не прагнення дійсно почути думку громади.

На фото просторий хаб, створений на базі цегельного заводу, де розташована більшість громадських організацій Таллінна.

Проте попри деякі недоліки Кам’янець-Подільський демонструє збільшення довіри громадян до Громадського бюджету, як можливості долучитись до покращення життя міста. Якщо у 2017 році був поданий лише один проект, то у 2018 – вже 13.

Сподіваємось, влада  прислухається до побажань мешканців міста і таким чином Громадський бюджет перетвориться на ефективний механізм комунікації та реалізації  важливих для міста ініціатив.

Читайте також матеріал про проекти, які були профінансовані з Громадського бюджету у 2018 році.

Матеріали публікуються в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа». Проект реалізується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Міністерства закордонних справ Республіки Польща. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора(ів).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: