19 Лютого 2021 | 157

Чим небезпечний дефіцит вітаміну D?

Якщо ви уникаєте сонця, страждаєте від алергії на молочні продукти або дотримуєтесь суворої веганської дієти, цілком вірогідно, що вам бракує вітаміну D. Гормоноподібна речовина, яку ще називають “сонячним вітаміном”, тому що він виробляється в організмі у відповідь на опромінення сонячним світлом. Також міститься у деяких продуктах — певних сортах риби, печінковому риб’ячому жирі, яєчних жовтках, яловичій печінці та у спеціально збагачених ним молочних та зернових продуктах (Institute of Medicine: “Dietary Reference Intakes for Calcium and vitamin D).

Вітамін D — життєво необхідний компонент для міцності кісток, тому що допомагає тілу засвоювати кальцій (і фосфор), які поступають з їжі. Традиційно дефіцит цього вітаміну асоціювався з рахітом — захворюванням, коли тканини кісток не набувають необхідної мінералізації, залишаються м’якими, а скелет згодом деформується. Але останнім часом дослідження доводять, що вітамін D є необхідним для протікання багатьох процесів в організмі.

Болі у кістках та м’язах можуть бути симптомом браку вітаміну D, хоча часто вони занадто слабкі та ніби не заважають жити. Однак, стан дефіциту асоціюється з:

  • крихкістю кісток;

  • підвищенням ризику смерті від серцево-судинних захворювань;

  • розвитком розумової слабкості у літніх людей;

  • бронхіальною астмою у дітей;

  • онкологічними захворюваннями.

Вчені припускають, що вітамін D може грати роль у профілактиці та лікуванні діабету першого й другого типу, непереносності глюкози, гіпертонії, розсіяного склерозу та інших. Щодо останніх досліджень, то все частіше зустрічаються докази того, що вітамін D дуже важливий для правильної роботи імунітету взагалі й здатності організму протистояти зовнішнім інфекціям.

Основні причини виникнення дефіциту вітаміну D:

  • Ви дотримуєтесь веганської дієти без додаткового приймання вітаміну у вигляді біоактивних добавок або медичної форми (опис можна знайти у доступній класифікації АТХ). Тому що основні природні джерела вітаміну D у їжі — це продукти тваринного походження.

  • Мало часу проводите на сонці, коли під впливом променів цей вітамін виробляється у шкірі. Якщо майже постійно знаходитеся у приміщенні, живете у північних широтах, завжди носите закритий одяг (наприклад, з релігійних міркувань), або весь час користуєтесь сонцезахисними засобами.

  • У вас темна шкіра. Пігмент меланін зменшує здатність шкіри виробляти вітамін D у відповідь на сонячне опромінювання. Деякі дослідження показали, що у дорослих з темною шкірою існує ризик розвитку D-вітамінодефіцитного стану.

  • Ваші нирки нездатні переводити вітамін D у його активну форму. З віком у людей взагалі слабішає ця функція.

  • Травна система не може адекватно абсорбувати вітамін D. Певні медичні розлади, у тому числі хвороба Крона, целіакія, кістозний фіброз та інші проблеми з кишківником знижують його здатність витягувати вітамін D з їжі.

  • Ожиріння. Люди з індексом маси тіла більше 30 часто мають низький рівень вітаміну D у крові внаслідок того, що жирові клітини “висмоктують” його з загального кровотоку.

Кількість людей з недостатністю вітаміну D у країнах середніх широт (до яких належить і Україна) сягає 80 відсотків (Harvard School of Public Health: “Vitamin D: How Much Is Enough).

Простий та доступний спосіб виміряти кількість цієї необхідної речовини в організмі — зробити аналіз крові на 25-гідроксі вітамін D (25(ОН)D). За результатами визначають (нг/мл або нмоль/л). На основі цього лікарі роблять висновок:

  • Дефіцит <20 (<50)
  • Субоптимальний рівень 20-30 (30-70)
  • Оптимальний рівень 30-50 (50-70)
  • Високий вміст 50-100 (125-250)
  • Небезпечний рівень >100 (>250)

Лікування дефіциту вітаміну D передбачає отримання більшої його кількості через дієту або добавки. Дозу визначає лікар, враховуючи вікові дані та особливості здоров’я людини.

Щодо загальних рекомендацій, то найчастіше зустрічається доза у 600 міжнародних одиниць (IU) для усіх людей віком 1-70 років, для старших за 70 років – 800 (IU) для оптимального стану кісток. Спеціаліст може призначити дозу понад 4000 IU для корекції D-вітамінодефіциту.

Лікарі редакції сайту MedPravda нагадують про важливість регулярного профілактичного медогляду для запобігання розвитку хвороб, що виникають внаслідок браку необхідних речовин в організмі.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: