20 Січня 2017 | 502

Зниження ціни на ліки або багато галасу з нічого

Зниження цін на певну категорію ліків – від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету другого типу – в Уряді обіцяли з 1 січня 2017 року. Проте кам’янчани жодних змін не відчули, хоча й вдивлялись в цінники на аптечних прилавках з особливою прискіпливістю.

Чому немає обіцяного зниження?

19 січня в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун  дала інтерв’ю «ВВС Україна». В ньому вона розповіла наступне: «Аптеки закупили ліки за цінами минулого року. Тепер вони мають місяць, аби розпродати. І вже з 1 лютого вони мусять торгувати за референтними цінами. Чому з 1 лютого? Тому що ціни у тих країнах, з якими ми реферуємо ціни, з’явилися лише 2 січня, тож виникла певна затримка із затвердженням документів. Зараз ми працюємо над тим, аби опублікувати нові ціни, і в аптеках переклеїли цінники на упаковках».

248316

Що ж, нехай.  Хоча судячи з коментаря, так і не зрозуміло, у чому ж насправді була основна затримка. Але вже й 1 лютого не за горами.

Ми звернулись по коментар до декількох аптек Кам’янця-Подільського, мовляв, чи готові вони до змін та які саме ліки мають здешевшати.

На наше здивування, в аптеках відповіли, що наразі жодних змін не відчули, ліки продовжують купувати за старими цінами і про новий перелік препаратів нічого не знають.

Що ж, спробуємо розібратись, як взагалі планувалось обчислювати референтні ціни?

В Україні планується, що референтна ціна ліків певної категорії буде обчислюватись, виходячи з вартості діючої речовини лікарського засобу в Польщі, Латвії, Словаччини, Угорщини та Чехії. Порівнявши ціну препарату із цінами 5-ти країн-сусідів, у нас оберуть найнижчу, і виставлять її як найвищу, за яку можна продавати ці ліки в Україні.

Як це діятиме?

Візьмемо до прикладу препарат Бісопролол, що застосовується при лікуванні артеріальної гіпертензії та ішемічної хвороби серця.  Упаковка з 50 таблеток цього препарату з дозуванням 5мг коштує в аптеках Кам’янця-Подільського від 33,30  до 34,60 гривень, тобто в середньому 0,68 гривен за таблетку.

У Польщі станом на 28.12.2016 року ціна аналогічного препарату з тим самим дозуванням коштує 0,73 грн. за таблетку, в Чехії – 0,97, в Латвії – 0,94, в Угорщині – 0,49. Отож планується, що гранична оптово-відпускна ціна не повинна бути вищою за 0,49 грн. за таблетку. А відповідно упаковка Бісопрололу має коштувати не 33,3 гривні, а 24,5.

Bisoprolol

Референтні ціни не для всіх

Відмітимо, що референтне ціноутворення, навіть коли запрацює, буде застосовуватись лише до препаратів, що входять до оновленого Національного переліку основних лікарських засобів в Україні з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).

Перелік буде містити лише ті лікарські засоби, що мають обґрунтовану доказову базу своєї ефективності та які містяться у міжнародних протоколах лікування пацієнтів.

Остаточно Національний перелік має бути затверджений…. до кінця січня, про що  повідомила сама Уляна Супрун в ефірі 5 каналу.

Виходить, реформа аж ніяк не могла стартувати 1 січня, якщо навіть перелік не встигли затвердити.

Це ще не все…

Ще одне нове для кам’янчан слово від Міністертва охорони здоров’я – реімбурсація.

Реімбурсація – це система державного відшкодування вартості ліків.

Як вона працює?

Наприклад, якщо держава визначила референтну ціну на інсулін в розмірі 10 грн, то саме цю ціну вам повернуть при покупці будь-яких інсулінів. Тут важливо розуміти, що якщо ви купили ліки за 10 грн, то вам його повністю оплатить держава. Якщо за 7 грн, то різницю в 3 грн вам не зобов’язані виплачувати. Якщо ви вирішили купити препарат за 20 грн, то з них 10 грн ви платите самостійно.

Під систему реімбурсації підпадає 21 діюча речовина (16 – серцево-судинні захворювання, 2 – цукровий діабет II типу, 3 – бронхіальна астма) з ще не затвердженого Національного переліку лікарських засобів.

Ліки, за які мають відшкодовувати гроші, будуть призначатися лікарями первинної ланки (сімейні лікарі, терапевти, педіатри) за діючою речовиною, а не за комерційним назвами. Тобто, кожна людина визначить для себе, якої фірми і країни походження вона хоче приймати ліки.

Запустити реімбурсацію планують з 1 квітня, але судячи з того, як проходить встановлення референтних цін, навряд чи урядовці встигнуть вкластись в обіцяні терміни.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

0
0

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: