5 Червня 2018 | 1442

Яка вартість ведення бізнесу? Малий бізнес Хмельниччини проти здирницьких цін на засоби обліку газу

Підприємці Хмельниччини, які використовують природний газ для професійної діяльності навіть в незначних об’ємах, почали отримувати листи від підрозділів ПАТ «Хмельницькгаз»  з вимогою облаштувати вузли обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних (на виконання вимог абзацу шостого пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 304 від 10.03.2016 року).

Такі листи почали надходити на адреси юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб без статусу фізичної особи-підприємця, які використовують природний газ для професійної діяльності навіть в незначних об’ємах, а саме до 10 тис. м куб на рік.

Виникає ситуація, коли встановлення таких засобів обходиться малому бізнесу дорожче,  ніж вартість спожитого природного газу за рік, а то і за декілька років. Адже для виконання цієї вимоги необхідно спершу замовити проектну документацію, закупити сам засіб дистанційної передачі в монополіста-виробника, забезпечити його встановлення та прийняття в  експлуатацію. Загальна вартість витрат, за підрахунками «Обласної ліги орендодавців, підприємців і роботодавців Хмельниччини», становить понад 20 000 грн.

У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зазначають, що встановлення засобів дистанційної передачі даних  на комерційних вузлах обліку та передача їх до оператора газорозподільної системи має забезпечити достовірною інформацією про щодобове споживання газу при здійсненні заходів з добового балансування в рамках реалізації положень Регламенту ЄС №312.

Проте заступник керівника департаменту енергоефективності Нафтогазу Олексій Хабатюк заявляє, що в Регламенті 312/2014 немає такої вимоги, а такі споживачі (ред. – споживають менше 10 тис. м куб на рік) не потребують цих засобів і можуть бути віднесені до споживачів, відбори/споживання/подач яких не вимірюється щодобово. Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.

За оцінками, 80 тисяч малих підприємців будуть змушені витратити 1-2 млрд грн на виконання цієї вимоги, – зазначає Олексій Хабатюк. – Для чого витрачати мільярди гривень на те, що не потрібно? Хто в цьому зацікавлений?

Тож це питання потребує негайного врегулювання, оскільки в разі необлаштування вузла обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних, газопостачання може бути припинено.

«Обласна ліга орендодавців, підприємців і роботодавців Хмельниччини» також вважає економічно недоцільним облаштування вузлів обліку природного газу засобами дистанційної передачі даних, якщо обсяг  обліку природного газу менше 10 тис. м куб на рік.

Навіть у НКРЕКП зазначають, що споживачі, які використовують менше  10 тис. куб м на рік, не зобов’язані встановлювати засоби дистанційної передачі даних. От тільки НКРЕКП має на увазі побутових споживачів. А якщо менше 10 тис. м куб на рік використовує підприємець – зовсім інша справа?

Для урегулювання даного питання потрібні внесення змін до постанови НКРЕКП «Про затвердження кодексу газорозподільчих систем» № 2494 від 30.09.2015 р. із змінами і доповненнями, а саме, скасувати вимогу а.6 п.4 із змінами внесеними згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 304 від 10.03.2016р.

Одночасно представники Ліги звертають увагу на те, що в НКРЕКП з семи членів комісії звільнено 5 і як результат відсутній кворум для прийняття рішень. Саме тому Президенту України необхідно вжити заходи щодо призначення нових членів НКРЕКП, які вже пройшли відбір проведений конкурсною комісією та список яких передано йому для розгляду, для забезпечення можливості  НКРЕКП прийняти рішення про внесення вище вказаних змін до постанови «Про затвердження кодексу газорозподільчих систем» № 2494 від 30.09.2015 р. із змінами і доповненнями.

Що відповіли у НКРЕКП?

У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розглянули лист від «Обласної ліги орендодавців, підприємців і роботодавців Хмельниччини».

У відповіді значиться, що постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 було передбачено досить тривалий час, за який власники комерційних ВОГ, які споживають менше 10 тис. м куб на рік, мали облаштувати власні лічильники засобами дистанційної передачі даних.

Також у НКРЕКП попередили, що віднесення витрат на облаштування комерційних вузлів обліку газу засобами дистанційної передачі даних до операційних витрат газорозподільного підприємства призведе до суттєвого зростання тарифів на послуги розподілу природного газу, що створить додаткове фінансове навантаження на всіх споживачів природного газу України, в тому числі побутових, а також тих, хто вже за власний рахунок встановив засоби дистанційної передачі  даних.

За логікою НКРЕКП виходить, що для газорозподільного підприємства встановлення засобів дистанційної передачі даних  – це значне фінансове навантаження, а от для малих підприємств – ні.

Що ж робити підприємцям поки питання вирішується?

Юристи «Обласної ліги орендодавців, підприємців і роботодавців Хмельниччини» радять, якщо працівники ПАТ «Хмельницькгаз» будуть робити спроби відключення газу за невстановлення модему для дистанційної передачі даних при споживанні підприємством газу  до 10 тис. м кубічних на рік, робити фотофіксацію в т.ч. документів, на підставі яких здійснюється опломбування газового лічильника, записувати прізвища працівників, і вже з цією інформацією звертатись по юридичну допомогу, яку забезпечує Ліга.

У Кам’янці-Подільському інтереси підприємців з цього питання представляє Адвокатське бюро «Антонюк та партнери» (адвокат Ігор Антонюк).

Мобільні телефони: 097 904 84 74, 050 376 34 44. Е-пошти: i.antonyuk1@gmail.com advokat@a-ur.com

Ми сподіваємось, що НКРЕКП дослухається до голосу підприємців та скасує норму щодо встановлення модему для дистанційної передачі даних при споживанні підприємством газу  до 10 тис. м куб.  Адже для цього ми і обєднуємось щоб наш голос почули, – зазначають в «Обласній лізі орендодавців, підприємців і роботодавців Хмельниччини».

 

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

20
0

Поділитися з друзями:

реклама