1 Березня 2021 | 1827

Як виховати успішну дитину: мама трьох талановитих дітей з Кам’янця-Подільського поділилась досвідом

Вона інтелігентна, високоосвічена жінка, мама трьох успішних, творчих дітей. Її сина добре знають у Кам’янці-Подільському завдяки низці важливих соціальних проектів. Прізвище дочки нещодавно з’являлось на шпальтах газет завдяки важливим творчим здобуткам. Але найголовніше навіть не це – при спілкування з її дітьми ти відчуваєш неймовірну силу та самодостатність помножені на відкритість та людяність.

Ми скористались особистим знайомством та попросили поділитись секретами виховання. Та оскільки наша співрозмовниця надзвичайно скромна та непублічна людина, вона попросила опублікувати її роздуми без згадування імен.

Звичайно, це дещо незвична для нас практика, але її поради настільки глибокі, а ставлення до виховання дітей сповнене такої мудрості та любові, що ми вирішили в будь-якому випадку поділитись цим матеріалом з нашими читачами.

Мені приємно, що ви так високо оцінили мої виховні здібності, але насправді в них немає нічого особливого. Тому охоче ділюся своїми «секретами», а, скоріше, принципами.

Перший і найголовніший: я ніколи дітей не виховувала. У нас в родині взагалі відсутній прийом нотацій і моралей.

Другий і найголовніший: любов і повага.

Любов у всіх іпостасях. Любов-милування, любов-захоплення, любов-терпіння, любов-захист від небезпеки.

Повага необхідна в будь-якому віці. З першого дня після народження і по сьогоднішній момент, скільки б людині не було тижнів, місяців або років. Людина – це особистість зі своїми потребами, і їх потрібно поважати.

Дитина не капризує, вона висловлює протест своїми малими силами. Ви дорослі, ви сильніше її, у вас є життєвий досвід. Тому ви повинні і зобов’язані зрозуміти, у чому причина «капризів» і допомогти дитині позбутися їх.

Будь-який каприз в дитинстві – це заморожений комплекс в дорослому житті, комплекс, який буде заважати вашій дитині жити.

Поважати – не означає потурати будь-якому бажанню. Дитина тільки починає засвоювати, що добре, що погано. Вона тільки починає розуміти, що є рамки і обмеження, і вони універсальні, тобто є обов’язковими для всіх.

Дуже важливий момент в розумінні поваги – ніколи не обманюйте дитину і не обіцяйте того, що не зможете виконати. Будете обманювати її ви, прийде час і дитина обов’язково буде обманювати вас, тому що ви її так навчили.

Діти – це віддзеркалення батьків. Чи погоджуєтесь з цим? Які ваші захоплення, звички перейнялі ваші діти?

Це точно. Я жартую, що наші діти, як і ми з чоловіком, останніми заходять в громадський транспорт, а в дитинстві на новорічних ранках стояли останніми в черзі до Діда Мороза за подарунками.

Ваші діти настільки багатогранні. Чи є якийсь план для різнобічного розвитку молодших дітей та підлітків? Як це відбувалось у вашій родіні?

Кожна людина багатогранна і кожна людина має унікальний талант від народження. Важливо тільки не підмінити його своїм уявленням про те, що дитині потрібно. Вона повинна знайти справу, якою буде комфортно займатися все життя. Може бути, вона геніальний кухар, а батьки бачать її бухгалтером, або аудитором, або фігуристом.

Дуже часто батьки реалізують в дітях свої нездійснені професійні мрії.

Але дитина не робот, в якого можна вкласти програму, яка не спрацювала раніше, вона абсолютно окрема особистість.

Ближче вас у вашої дитини нікого немає. І тільки ви можете помітити, що їй вдається найкраще.

Чи важко залишатись інтелігентною та вихованою людиною у суспільстві, де ці якості вважаються досить «архаїчними»?

Якщо це дійсно інтелігентність (а не снобізм і зарозумілість, які завжди викликають антипатію), то вона доречна в будь-якому суспільстві. Інтелігентна людина з повагою ставиться до інших людей і разом з тим не втрачає почуття власної гідності, себе вона теж поважає.

 Як не втратити зв’язок з дитиною-підлітком?

Любити, підтримувати в усіх ситуаціях, навіть у таких, які вам здаються неприйнятними.

Хоче зробити татуювання – обговорюйте малюнок до тих пір, поки він не буде зведений до мушки в непомітному місці, а на той час дитина вже або передумає, або полінується йти в тату-салон.

Цікавтесь всім, що цікавить вашу дитину, але будьте делікатними. Прийшов час, коли вона має право на особистий простір.

Перехідний період для підлітка багато в чому схожий з хворобою, яку важко пережити не тільки батькам, а й дитині. В одних він проходить легше, у інших важче, у деяких взагалі без особливих симптомів.

Вся справа в тому, що зараз якраз помилки, допущені у вихованні малої дитини, вилазять і розквітають пишним цвітом. Тому можна сказати, що для батьків починається період роботи над помилками.

Будьте уважні і майте мужність визнати свої помилки.

Чи можливо обійтісь у віхованні дітей без крику?

Ні, не можливо. Ви не дерев’яна лялька, у вас є емоції, ви втомлюєтеся. Дитина повинна це знати і з цим рахуватися. Але це зовсім не означає, що ви постійно криком їй повинні щось пояснювати. Ви можете гримнути в якійсь надзвичайній ситуації, і це справить на вашу дитину сильне враження, тому що зазвичай ви з нею розмовляєте спокійно і стримано.

Знаєте, в ткацькому цеху жахливий шум від верстатів. Ніхто один одного не чує. Тому новачків відразу попереджають: не кричіть без потреби. Тому що в надзвичайній ситуації на ваш крик ніхто не зверне увагу. Ну ви мене зрозуміли.

Як мотивувати дитину до навчання?

У мене були три правила, і вони себе добре зарекомендували. По-перше, я ніколи не вимагала від дітей хороших оцінок. По-друге, я часто повторювала їм, що вони вчаться для себе, а я вже давно вивчилась. По-третє, якщо їм було важко, ми допомагали: чоловік з фізики-математики, я з гуманітарних предметів, головним чином, з англійської мови.

Тому що в будь-якому шкільному предметі важлива система, і якщо дитина щось упускає, вона не може самостійно надолужити і відчуває себе безпорадною.

Правила спрацювали, і діти закінчили школу двоє з золотими медалями, одна зі срібною. Медалі без жодних натяжок.

У кожного в жітті бувають кризові моменти. Що допомагає вашим дітям «не впасти»? Що є для них найбільшою підтрімкою?

Кризові моменти були. З усіх вийшли без ран і каліцтв. Допомагала віра в свої сили, підкріплена абсолютною підтримкою батьків.

Які книги ви обов’язково порадили б почитати разом з дітьми?

Та будь-які хороші книги. Але обов’язковими для прочитання в ранньому віці, звичайно, повинні бути казки. І народні, і літературні. У дітей міфологічне мислення, тому вони казки розуміють краще за дорослих. І казки – це джерело мудрості.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: