
Як вийти зі стану «зимової сплячки»: поради кам’янчанок
У природи все за планом – весняне пробудження не зупинити. Але часто ми не готові так легко розпрощатись із зимовою хандрою. Часто ми ніяк не хочемо вибиратись з-під затишної ковдри та виходити на зустріч новим викликам, які готує весняне оновлення.
Ми звернулись до кам’янчанок із запитанням: «Чи притаманний для вас стан «зимової сплячки» і як ви з нього виходите»?

Тетяна Мельник (Ахмамєтєва), заслужений майстер спорту України, багаторазова призерка чемпіонатів світу з пауерліфтингу та жиму лежачи, рекордсменка світу.
Зима вибиває мене з ритму коротким світловим днем. Тому побільше штучного світла і до роботи.

Ліля Петрук, журналіст, блогер
Я завжди була сонцелюбом. Тому для мене зимовий період, в принципі як і осінній, – найважчі. Хочеться більше знаходитися в чотирьох стінах, пити щось гаряченьке, читати якусь розумну книгу або дивитися улюблений фільм і тільки зрідка вибиратися зі своєї барлоги. Але це тільки хочеться. Щоб якось тримати свій організм в тонусі – багато гуляю пішки, не забуваю про фізичні навантаження і сімейні мандрівки.

Альбіна Гуменюк, туристична фірма «Море Море»
«Зимову сплячку» відчуваю, як, мабуть, і більшість людей. Допомагає вийти з цього стану гарна музика, квіти, весняна погода.

Анна Сіра, експерт «Агенції сталого розвитку «ASTAR», консультант Хмельницького регіонального відділення «Асоціації міст України»
Для мене притаманний стан «святкової сплячки», проте він буває корисним. Це час, коли вдається відволіктися від щоденних перегонів з самою собою – і тоді народжуються нові плани, тож до кінця «сплячки» уже руки чешуться реалізовувати задумане!

Вероніка Власюк, журналіст
Для мене весна – така особлива пора, що просте споглядання того, як прокидається природа, мене дуже надихає. І будить.

Регіна Мержієвська Кіпран, екскурсовод, голова правління та одна із засновниць ГО «Ліга екскурсоводів м. Камянця-подільського» стверджує, що «зимова сплячка» їй не властива, але це й не дивно, адже робота з туристами не залишає часу ні на хандру, ні на поганий настрій.

Олена Солодковська, туристична фірма «Юнга тур»
Колись такий синдром був. Зараз з моєю роботою «зимової сплячки» вже немає… Я просто збираю валізи – і їду, а ще збираю гарну компанію, і їду від цієї сплячки!!!
Коментар практикуючого психолога ГО «Психологічний центр «Гармонія» Тетяни Федорової.
Так, багато хто з нас у холодний період року відчуває відсутність сил, в’ялість, розбитість, швидко втомлюється, а емоційний стан коливається від легкого песимізму до справжньої депресії. Дехто відчуває підвищену потребу у сні, а також у їжі. Такий стан дійсно схожий на «зимову сплячку», притаманну деяким представникам тваринного світу.
Цікаво, що молоді жінки більш піддаються цьому стану і існує гіпотеза, що таке сезонне зниження активності має еволюційне значення для організму жінки.
Зимова сплячка навіть певним чином пов’язана з репродуктивною функцією – тобто наші далекі-далекі праматері «пречікували» холодну пору року, щоб завагітніти уже весною.
Приємно, що наші кам’янчанки прекрасно обізнані, що причиною такого стану справді є нестача сонячного світла у холодну пору року, а також зменшення світлового дня, що впливає на вироблення серотоніну – який прийнято називати «гормоном щастя».
Якщо у більшості з нас у зимовий період дещо знижується активність, і з першими весняними променями сонця ми відносно легко виходимо з цього стану, то є випадки, коли може знадобитися навіть медикаментозне лікування.
У деяких людей пригнічений стан, апатія, песимізм, сонливість, дратівливість і інші симптоми можуть вказувати на так званий «сезонний емоційний розлад» і тоді без звернення до лікаря повернутися до нормального функціонування може бути важко.
Звичайно, опитані журналістами кам’янчанки, це переважно люди активні, і вони чудово обізнані з «ліками» від сезонного зниження настрою і знають секрети виходу із «зимової сплячки». Якщо підсумувати їх і доповнити, то це буде виглядати так:
- Якщо є можливість поїхати у відпустку – чудово! Скористайтеся нею і побувайте у країнах, де багато сонця і світловий день довший!
- Якщо можливості поїхати кудись немає, то спробуйте максимально збільшити доступ світла до помешкання чи офісу, пофарбуйте чи оклейте стіни у світлі кольори. Не завадить зайве штучне освітлення. Створіть «хюгний» простір у помешканні (тобто облаштуйте особливу затишну атмосферу для приємного спілкування з близькими і друзями).
- Читайте гарні книги, слухайте музику, приймайте гарячі ванни з ароматичними маслами, створюйте якісь креативні поробки – тобто проявляйте активність звичним для вас способом.
- Традиційно не можна забувати про прогулянки на свіжому повітрі, фізичні вправи та правильне харчування. Хоча в зимовий період іноді можна себе побалувати і солоденьким))
- Перші промені весняного сонечка, це звичайно привід його радо вітати і по можливості збільшити час прогулянок і перебування на сонці.
Але крім цих, традиційних, рекомендацій по виходу із «зимової сплячки», є ще нейропсихологічний підхід, який говорить, що ми, образно кажучи, можемо самі керувати нашими «гормонами щастя», незалежно від того, яка пора року за вікном. Тільки від нас залежить до яких реакцій ми привчимо наш мозок: чи концентруватися на негативі і бачити у будь-якій дрібниці лише темну сторону чи навчимо його реагувати адекватно на невиправдані очікування і віднаходити позитивні моменти навіть у самих буденних ситуаціях.
Якщо запровадити невелику практику і кілька разів на день зупинятися і пробувати знаходити позитивні аспекти у тих ситуаціях, в яких ви знаходитесь прямо зараз, то вже за кілька тижнів у нашому мозку будуть прокладені нові нейронні шляхи і він автоматично буде віднаходити позитив навколо нас.
На перший погляд, звучить банально, але хто, як не ми, відповідаємо за те, що ми побачимо за вікном: «дощ і бруд» чи «весну і небо блакитне»?
Отже, весна уже вступила у свої права – час прокидатися від «сплячки» і активізуватися!
В одно окно смотрели двое. Один увидел дождь и грязь.
Другой — листвы зелёной вязь, весну и небо голубое.
В одно окно смотрели двое.
Омар Хаям
Отримати індивідуальну консультацію психолога ви завжди можете, звернувшись до «Психологічного центру «Гармонія» за телефоном 097-441-84-11.