2 Вересня 2019 | 157

Як відрізняти справжні новини від фейку

Фраза «фейкові новини» стає все більш поширеною. Іноді її використовують для опису помилкових або перебільшених історій, опублікованих в Інтернеті та на телебаченні організаціями з сумнівними мотивами. З іншого боку, вона також використовується для відвернення уваги від серйозних історій політиками та всіма, хто хоче зафіксувати будь-яке критичне висвітлення як помилкове.

Підроблені новини – це не нове явище. Таблоїди десятиліттями просовують фальшиві історії. Газети та телевізійні новини також показали свою редакційну упередженість. Різниця полягає в тому, що цілодобовий цикл новин означає, що там є величезна кількість інформації, і вона ніколи не перестає надходити. Це ускладнює розпізнавання того, що реально, і того, що ні, тим більше, що соціальні медіа стають сьогодні основним джерелом новин для дорослих, як показують останні дослідження.

Згідно з даними з барометра Edelman Trust за 2018 рік, 59% респондентів заявили, що не впевнені в правдивості даних, які вони бачать у ЗМІ. Більше того, майже дві третини респондентів зазначили, що пересічна людина не може розпізнати професійний репортаж від чуток чи фальшивих історій.

То хто ж попадає на крючок фейкових новин? Можна подумати, що це менш технічно кмітливі бумери. Проте це не зовсім неточно. Вони, як і будь-яка інша група, стають здобиччю неправдивих новин. Однак молодь з такою самою ймовірністю вірить фейкам. Крім того, міленіали ще й поширюють новини, поділившись ними на соціальних медіа платформах.

Питання полягає в тому, як зберегти здатність критично мислити та визначати, які історії справжні, а які фальшиві? Ось кілька порад щодо правильного аналізу новин та джерел в Інтернеті.

1. Перевірте кваліфікацію

Однією з ознак того, що історія, яку ви читаєте чи переглядаєте, є дійсною – чіткість авторських даних автора чи журналіста. Ви легко зможете побачити, хто представляє історію, яку організацію вони представляють та як вони кваліфіковані. Ви також повинні мати можливість відстежувати посилання від посилання на достовірну домашню сторінку.

Якщо ви можете визначити, що людина справді кваліфікований експерт з певного предмету, то історія, ймовірно, може бути правдивою. З іншого боку, якщо вони є просто блогером, який має на меті передати певну розповідь чи порядок денний, ваш скептицизм є обґрунтованим. Перевіряючи кваліфікацію, ви швидко навчитеся ідентифікувати справжні новинні організації. Нарешті, будьте в курсі сатиричних сайтів, які розміщують смішні новини для розваг.

2. Перевірте джерела

Ніколи не приймайте новину чи публікацію в блозі за правду. Важливо визначити, де люди отримують свою інформацію. Люди, які зацікавлені в опублікуванні точної інформації в Інтернеті чи деінде, посилаються на свої джерела інформації, особливо коли цитують деякі цифри чи факти. Перевірте це. Якщо вони використовують наступне, ви, ймовірно, можете їм довіряти:

  1. Дослідження від авторитетних коледжів та університетів чи державних установ.
  2. Історії, розміщені в перевірених газетах, журналах та інших виданнях.
  3. Цитати та коментарі кваліфікованих фахівців.
  4. Перевірена інформація від очевидців.

Будьте обережні:

    1. Історії, які не посилаються ні на які джерела.
    2. Блогери, які посилаються на свої попередні публікації як “докази”.
    3. Посилання на спонсорські дослідження.
    4. Використання “експертів”, які ні в якому разі не можуть говорити на певну тему.
    5. Посилання на підроблені веб-сайти.

3. Загостріть свої навички критичного мислення

Важливим питанням є те, що легко стати інтелектуально ледачим зіткнувшись з усією цією інформацією, яку нам підносять ложкою. Не будьте пасивним споживачем новин та інших даних. Натомість докладіть зусиль, щоб зберегти чіткі навички критичного мислення. Завжди кидайте виклик власним припущенням і упередженням. Використовуйте поєднання власного досвіду, а також даних, які підтвердили свою правду за допомогою твердих процедур тестування, щоб підтвердити ідеї та думки.

Ще одна важлива річ, про яку не слід забувати практикуючи критичне мислення, – це продумувати кілька кроків вперед і вміти об’єктивно аналізувати ситуацію. Цього можна досягти, граючи в різні інтелектуальні ігри, такі як шахи, покер, “Що? Де? Коли?” та багато інших. Зручно, що деякі онлайн-платформи пропонують можливість безкоштовно навчатися та розвивати необхідні навички.

4. Використовуйте перевірку фактів

Звичайно не завжди можна особисто перевірити кожну часточку інформації, яку ви натрапили. Однак якщо ви читаєте чи дивитесь щось, що, на вашу думку, покликане створити емоційну реакцію, висловлює тривожні твердження або просто не може бути легко перевірено, скористайтеся спецільними перевіреними платформами. До них відносяться Snopes, Politifact, перевірка фактів Washington Post, FactCheck.org і OpenSecrets (перевіряють факти в США та Європі).

Будьте уважні до того, щоб інформація, яку ви використовуєте для формування думок, була достовірною та надійною. Перевіряйте історії, перш ніж передавати їх. Будьте обережні, і не завжди вірте речам лише тому, що вони акуратно вписуються у ваш світогляд. Світ потребує критичних мислителів, які зупиняють фальшиві новини в зародку.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: