
У Кам’янці презентують каталог творів видатного художника Олександра Грена
У приміщенні «Галереї мистецтв» 26 червня об 11:00 (вул. П’ятницька, 11) відбудеться презентація каталогу «Твори Олександра Грена у збірці Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника», що вийшов друком у видавництві ФОП Панькова А.С. (Кам’янець-Подільський) 2019 року на 28 сторінках.
У каталозі подано 18 живописних творів Олександра Грена, які зберігаються у фондах Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.
У презентації видання разом з авторським колективом візьмуть участь: співробітники музею-заповідника, науковці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, творча інтелігенція міста, представники преси, краєзнавці.
ДОВІДКА. ҐРЕН Олександр Львович (23травня 1898, м. Псков, Росія – 25 квітня 1983, м. Кам’янець-Подільський Хмельницька обл. – живописець, етнограф).
Народився митець в родині військових. Особистість батька, його творчі вподобання вплинули на майбутнього Грена-художника. Це була велика й дружня родина, в якій крім Олександра було ще семеро дітей. Всі музично обдаровані. Брати добре малювали. Але справжній талант художника дістався Олександрові.
Старші брати пішли шляхом батька та отримали військову освіту. Олександра також віддали до кадетського корпусу, і у 1917 році він мав його закінчити (завадила революція).
У 1917 року батько Олександра – у чині генерал-майора пішов у відставку, а влітку 1918-го сім’я Грена переїхала до Кам’янця-Подільського, оскільки сам батько був родом з Поділлі.
У 1920 році Олександр почав працювати в студії-майстерні політосвіти, спочатку як художник, а потім і як завідуючий, аж до 1924 року.
З 1924 року перейшов на педагогічну роботу, викладав у школах, училищах, технікумах. Проте паралельно виконував різноманітні роботи по замовленню міста. Брав участь в міській та Республіканській пересувній виставці «Шевченко в народній творчості».
Приблизно 1926 року Грен намалював подолянку в національному одязі. Олександр Львович часто зустрічався з селянами, любив бувати на знаменитих подільських ярмарках. Полюбляв купувати на ярмарках старі килими, що слугували тлом для його картин.
Ще у 20-х роках почав роботу в студії над ескізами, яких було досить багато. Кожен його начерк – це майже готова картина. Проте він вважав, що ще не готовий до великої важливої роботи: «Велика робота буде потім, а зараз я ще вчуся». І він замальовував на клаптиках паперу свої видіння та враження подільської землі, щоб не забути, для майбутнього, «колись повернутися до цієї теми». А повернувся лише через тридцять років, у другій половині 50-років.
Багато творів (зокрема портрет Шевченка-солдата на весь зріст) – побували на виставці в Києві, проте загубилися під час Другої Світової війни. Після визволення Кам’янця-Подільського від нацистської окупації працював як художник в політвідділі штабу польового коменданта міста полковника Бєлова.
30 березня 1944 року організував художню майстерню. Через рік за дорученням обкома партії Тонкочеєва Г.О. організував обласну художню майстерню при обласному управлінні по справам мистецтва, і був її першим керівником.
Проте повернувся у Кам’янець-Подільський; працював вчителем малювання та креслення і виконував окремі замовлення міськради.
У 1959 році з виходом на пенсію та початком «хрущовської відлиги» розпочався і новий етап у творчості Олександра Грена. Етап, що відомий нам сьогодні картинами, в яких втілився великий багаж знань з етнографії, культури та історії Поділля, а також сучасних напрямів європейського авангардного мистецтва.
Можна побачити, що всі його твори, будь-то пейзаж чи натюрморт, сприймаються досить декоративно, значною мірою стилізовано, і фоном для них завжди слугує подільський килим.
У 1982 році у Кам’янці-Подільському було відкрито картину галерею, у якій цілий зал був представлений роботами майстра. За рік, 25 квітня 1983 р., художник помер.