Тендери давно стали популярним інструментом, за допомогою якого державні та комерційні організації купують необхідні товари, послуги або роботи у постачальників і підрядників. Головною їхньою перевагою є те, що таким чином і замовник, і продавець мають можливість швидко почати співпрацю на прозорих, взаємовигідних та чесних умовах.
У яких закупівлях вигідніше брати участь, та в чому різниця між комерційними та державними тендерами, читайте в цій статті.
Даний вид закупівель здійснюють державні установи (ті, чий бюджет поповнюється за рахунок держави). Це обладміністрації, адміністрація президента, заводи, підприємства, школи тощо.
З 2016 року публічні тендери проводяться в електронній торговій системі Prozorro. Це сотні й тисячі тендерів на день, в яких може взяти участь кожен підприємець. Особливістю таких закупівель є те, що вони чітко регламентуються Законом «Про публічні закупівлі», тому замовник не має права відхилити пропозицію учасника через суб’єктивні причини, а учасник може легко оскаржити несправедливі умови тендеру, вибір переможця чи інші дії організатора. Алгоритм участі у держзакупівлях завжди однаковий, і навчитися йому можна з вебінарів та покрокових інструкцій за посиланням https://smarttender.biz/akademiya/.
Предметом закупівлі державних тендерів може бути що завгодно. Ось декілька тендерів, за якими просто зараз приймаються пропозиції:
● новорічну ялинку з декором шукає Дніпровська міська рада за 2,4 млн грн (код закупівлі — UA-2020-11-05-013053-c);
● електромобіль NISSAN LEAF або його аналог купить телерадіокомпанія «МАРТ» за 435 тис. грн (код закупівлі — UA-2020-11-02-002925-c);
● велосипед хоче придбати Школа вищої спортивної майстерності міста Києва за 250 тис. грн (код закупівлі — UA-2020-11-06-010124-c).
Комерційними називаються тендери, організаторами яких є приватні підприємства й установи. Найчастіше такі закупівлі проводяться або на особистому майданчику замовника (що не завжди зручно, оскільки обмежує число потенційних учасників), або на електронному торговельному майданчику.
Для постачальників участь в комерційних закупівлі безкоштовна, тому часто конкуренція в таких закупівлях вища, ніж у державних.
Дані тендери не регулюються законодавчо — їхні правила встановлюють самі замовники та електронні майданчики.
Почніть з участі у відкритих державних торгах. Цей вид тендерів відбувається за простим алгоритмом і складається з трьох кроків:
● подача цінової пропозиції;
● участь у торгах на зниження ціни;
● підписання договору з замовником у разі перемоги.
Більше інформації ви знайдете в статті «Як брати участь у Прозорро».