5 Серпня, 2020 | 1520

Субвенції на соцекономрозвиток – інструмент маніпуляцій?

Липень був багатий на повідомлення про субвенції на соцекономрозвиток 2020 в Кам’янець-Подільських ЗМІ та офіційних сторінках на фейсбуці. Піарилась на виділених коштах уся місцева влада.

Що ж це за державна допомога та чому її так легко використати для маніпуляцій, давайте розбиратись.

Власне, субвенції – це форма грошової допомоги місцевим органам влади з боку держави для виконання конкретно визначеної цілі (цілей). Щоразу така грошова допомога закладається в Державний бюджет України, але сума та перелік державних субвенцій із року в рік можуть змінюватися.

Як же розподіляються державні субвенції?

Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету» хоч і встановлює певні спрямування субвенцій на соціально-економічний розвиток регіонів, але насправді державні кошти можуть бути витрачені на абсолютно різні об’єкти чи заходи.

Народний депутат від округу офіційно залучений до процесу розподілу субвенцій шляхом подання пропозицій. Проєкти (заходи) повинні відповідати певним критеріям та мати правильно складений кошторис. Кабмін відповідно зацікавлений в важливих та найкраще представлених проєктах.

Лише тісна співпраця з регіоном може допомогти народному обранцю визначити, на що необхідно та важливо спрямувати державну допомогу в першу чергу.

В іншому випадку є великий ризик того, що всі ці дитячі майданчики, вікна, двері, принтери чи лавочки за наші з вами кошти й надалі будуть такою собі «узаконеною гречкою» для потенційних виборців на округах.

Субвенції за минулі роки

Цікавим є той факт, що 2016-2017 роки Кам’янеччина «недоотримувала» грошової допомоги, – були виділені найменші субвенції в Хмельницькій області. Так, згідно офіційної інфографіки, місто та район одержали мінімальну допомогу від держави, порівнюючи з фактично меншими районами та містами регіону. Але ж всі добре пам’ятають «соціальні проєкти» за ініціативи Володимира Мельниченка (народний депутат 2014-2019 від партії Блок Петра Порошенка «Солідарність»), «за його сприяння» та «залучення коштів» на банерах та в статтях місцевих ЗМІ.

Чому для аналізу вибрані саме 2016-2017 рр.? У 2016–2018 роках Кабміном був здійснений розподіл майже 12 мільярдів гривень. Ще майже 2 мільярд розподілили вже у 2019 році.

Замість розподілити значні кошти на капітальні ремонти лікарні чи придбання медичних приладів, місто та район отримував «подарунки». В народі кажуть – «дешево та сердито». Та все ж його піар-компанія очевидно дала збій (не переобраний в 2019 р.). А зараз на соціальних програмах піаряться вже місцеві чиновники, хоча відношення місцевої влади до виділення коштів на регіон по соцеконому взагалі незрозуміле.

Разом з тим проблема полягає не так у тому, що кошти витрачаються на дрібні об’єкти, як у тому, що місцеві чиновники використовують бюджетні кошти у цілях передвиборчої агітації. І фактично за рахунок цих коштів маніпулюють виборцями. Якщо умовно подарувати  принтер кожній школі – можна охопити весь регіон «хорошими» справами.

До прикладу, у 2018 році 37% профінансованих державою об’єктів склали менше від 50 тисяч гривень, тобто державні кошти в країні народні депутати розкидали на «дрібні» об’єкти, керуючись не економічною доцільністю, а власними політичними інтересами.

Субвенції на соцекономрозвиток 2020

Передбачено, що у 2020 році субвенції спрямовується в першу чергу на здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та реалізацію проектів будівництва, спрямованих на забезпечення підвищення якості надання послуг у галузі освіти, охорони здоров’я та спорту.

Хоча використання коштів на інші проекти (заходи), затверджені постановою КМУ, теж можливі при дотриманні умов надання таких субвенцій.

На офіційній сторінці мера в фейсбук було опублікований пост про використання субвенції в 2020 р. Планується придбати два необхідних медичних прилади: для перинатального центру – ультразвуковий сканер (630,5 тис. грн субвенції); для управління охорони здоров’я –  пристрій для проведення ПЛР-досліджень (500 тис. грн субвенції).

В тексті вже не використовуються агітаційні «за сприяння» та «за ініціативи» народного депутата (депутата переобрали минулого року не з оточення місцевої влади, яка фактично не змінювалась багато років, з 2019 р. – Ігор Марчук).

В світлі майбутніх виборів не вигідно згадувати прізвище реального розробника (а зараз конкурента) вже не «дрібних» проектів для міста та району, які профінансуються державою.

Та чи вистачить постійних маніпуляцій чинній владі (меру та його прибічникам) замість реальних результатів власної роботи?

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитися:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: