12 Листопада 2020 | 2277

«Соцопитування» в Кам’янці: «Опора» повідомила про порушення вимог виборчого законодавства

Напередодні повторного голосування за міського голову Кам’янця-Подільського поширюють інформацію про результати соціологічних опитувань, пов’язаних з виборами, не зазначаючи при цьому всіх необхідних відомостей, як того вимагає виборче законодавство.

Про це повідомляють спостерігачі «Опори».

Зазначається, що інтернет-видання «Незалежний громадський портал» 11 листопада опублікувало матеріал «Володимир Мельниченко випереджає суперника, але за умови високої явки виборців», що має ознаки прихованої реклами на користь кандидата Володимира Мельниченка та контрагітації щодо його опонента Михайла Посітка.

Так, у публікації, зокрема, зазначають, що Мельниченка «називають «своїм», «людиною слова», «господарником», «людиною сильної руки», «людиною конкретної дії», «порядною людиною», «патріотом України», «людиною з міцними зв’язками у столиці», «хорошим народним депутатом» і «відомим земляком, який багато робив і робить для Кам’янець-Подільського району». Про Посітка респонденти говорять значно менше і зміст висловів наступний: «молодий», «недосвідчений, а тому по іншому буде керувати», «навчиться за пару років і стане хорошим мером», «націоналіст», «свободівець», «екстреміст». Однак публікація не маркована належним чином. Позначка «PR» біля заголовку новини наявна лише на головній сторінці вебсайту, вказує «Опора».

У матеріалі наводять результати дослідження, яке проводив Інститут політичної соціології. «Опитування  проводилося вулицями міста у вигляді інтерв’ю з 3 по 10 листопада. Ініціатором виступив Інститут політичної соціології. Опитано 1450 чоловік, похибка складає 2,5%», – повідомляють в тексті. При цьому не вказують точного формулювання питань, способу формування соціологічної вибірки опитаних та замовників дослідження, хоча така вимога є в частині 2 статті 50 Виборчого кодексу України .

Також у агітаційному виданні із зображенням кандидата Володимира Мельниченка та з заголовком «Разом ми переможемо!», виготовленому на замовлення кандидата, як вказано у вихідних даних, опубліковано результати опитування Центру соціально-політичних досліджень «Агора» та результати опитування Vdalo.info у месенджері Telegram (до нас в редакцію з команди Мельниченка ніхто не звертався з приводу використання опитування), – примітка Vdalo.info)

«Згідно з результатами незалежних соціологічних опитувань, у другому турі виборів на посаду міського голови Кам’янця-Подільського впевнено перемагає Володимир Мельниченко», – зазначають в агітці.

Водночас у виданні немає інформації, яку належить оприлюднювати разом із результатами опитувань. Наприклад, підсумки дослідження центру «Агора» опублікували без зазначення часу проведення опитування, території, яку воно охоплювало, розміру та способу формування соціологічної вибірки опитаних, методу опитування, точного формулювання питань, можливої статистичної похибки, замовників опитування.

За словами координатора спостереження Громадянської мережі «Опора» за виборами у Хмельницькій області Андрія Попика, відсутність відомостей, яких вимагає виборче законодавство при публікації результатів соціологічних опитувань, може свідчити про їх маніпулятивний характер.

Також вказується, що згідно з частиною 8 статті 51 Виборчого кодексу України політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і позначена як така.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

19
47

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: