9 Липня 2022 | 2764

Скандал зі знищенням таємних документів ДБР у Хмельницькому: журналістське розслідування триває

У перший день війни у Хмельницькому було знищено таємні матеріали у провадженнях щодо «Харківських угод», доведення української армії до зубожіння, участі колишнього голови СБУ Якименко в розгоні Майдану, вугільної справи Медведчука. Про це повідомила журналістка «НВ» Ірина Ромалійська.

До Ромалійської інформацію про можливе знищення важливих документів ДБР публікував і активіст Сергій Стерненко. За його даними, окрім зазначених, було знищено матеріали по близько 140 провадженнях.

В ДБР цю інформацію спростували. Натомість в Генеральній прокуратурі, за інформацією журналістки, факт знищення підтвердили.

ПЕРША ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЗНИЩЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ДБР

У дописі журналістки Ірини Ромалійської йдеться:

«Історія про те, як ДБР знищило таємні матеріали та матеріали НС(Р)Д по важливих для країни справах.

Мені передали внутрішню доповідну записку з одного з правоохоронних органів України. В ній йшлося саме про це. Я перевірила сам факт цього в кількох джерелах. Підтвердила.

Власне, що сталося?

24 лютого в 1:30 ночі (тобто за 2,5 години до вторгнення) з центрального Офісу ДБР в Києві вивозять таємні матеріали, серед яких секретні якісь документи та матеріали НСРД. НСРД – це негласні слідчі розшукові дії, ну тобто усі ці прослушки, таємні зйомки і таке інше. Все це добро везуть на захід країни, в Хмельницький. Ну, щоб зберігти, щоб ворогові не дісталися.

25 лютого в Хмельницький приїжджають директор ДБР Олексій Сухачов, керівник Головного оперативного управління ДБР Ігор Гейда та керівник Головного слідчого управління ДБР Олександр Удовиченко. Старший групи режимно-секретного підрозділу Лавринович доповідає, які вже таємні матеріали знищенні (раніше такий наказ дав Сухов усно) і просить дозволу на знищення. До чергової партії  таємних документів входили ті, які були помічені грифом «Особливої важливості». Сухачов наносе резолюцію: «Дозволяю».

В результаті ДБР знищує таємні матеріали за такими важливими провадженнями:

– «Харківські угоди» (продовжили до 2042 року базування російського флоту в українському Криму);

– щодо доведення української арміі до зубожіння (підозрювані: Янукович, начальник його Генштабу Замана, два його міністри оборони Саламатін та Лєбєдєв);

– щодо участі колишнього голови СБУ Якименко в розгоні Майдану (за даними слідства  в лютому 2014 він давав наказ про початок «антитерористичної операції» – так називали масові розстріли протестуючих);

– «вугільна справа» Медведчука (купували за налічку вугілля у т.зв. Л/ДНР, начебто за згодою Порошенка);

– кілька справ, де фігурує Порошенко (виготовлення військових кораблів на «Кузні на Рибальскому», призначення Семочка заступником голови Служби Зовнішньої розвідки, проходження українських військових кораблів в 2018 через Керченську протоку);

Ще раз. Таємні та секретні матеріали за цими справами нищилися з 24 лютого до 26 вже у Хмельницькому. Не повезли далі, а знищили» – йдеться у дописі журналістки у Фейсбук.

ДБР ВІДКИДАЄ ЗВИНУВАЧЕННЯ

Такі звинувачення не відповідають дійсності та, на думку ДБР, носять відверто маніпулятивний характер.

Державне бюро розслідувань повідомляє, що жодна із зазначених справ не знищена. Усі матеріали збережено, а провадження розслідуються відповідно до раніше затверджених планів і будуть передані до суду у визначені терміни. Навіть більше: деякі «знищені», на думку журналістів провадження, вже завершені та передані в суд за останніх три місяці, – йшлось у повідомленні служби.

ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА ПІДТВЕРДЖУЄ ФАКТ ЗНИЩЕННЯ

Журналістка Ірина Ромалійська отримала офіційну відповідь від Офісу ГПУ, у якій підтверджується той факт, що ДБР знищило таємні та секретні матеріали по кільком важливим кримінальним справам.

«Ну ось тепер вже офіційно. Офіс Генерального прокурора України підтвердив мені офіційно: ДБР знищило таємні та секретні матеріали по кільком важливим кримінальним справам.

Зокрема:

– «Харківські угоди»;

– «вугільна справа» Медведчука;

– причетність колишнього голови СБУ Якименка до розстрілів на Майдані;

– доведення до зубожіння української армії (підозрювані – Янукович, Замана, Лебедев, Саламатін);

– справи, де фігурує Порошенко (виготовлення військових кораблів на «Кузні на Рибальскому», призначення Семочка заступником СЗР, наказ про походження кораблями через Керченську протоку»)

В прес-службі ДБР сьогодні доволі грубо казали, що я брешу та маніпулюю. Але – ніт.

Тепер це офіційно підтверджує Офіс Генерального прокурора України, відповідаючи на мій запит.

«Повідомляємо, що згідно інформації Державного бюро розслідувань, яка є в розпорядженні Офісу Генерального прокурора, окремі матеріальні носії секретної інформації у запитуваних вами кримінальних провадженнях, процесуальне керівництво в яких здійснюється прокурорами, знищено Управлінням режимно-секретної роботи та захисту інформації Державного бюро розслідувань.

Прокурорами у вказаних кримінальних провадженнях не надавалися погодження на знищення цих матеріалів», – написали мені з Офіса.

Додали, що тепер намагаються знищені секретні матеріали відновити. «На теперішній час прокурорами та слідчими здійснюються заходи, спрямовані на відновлення знищених матеріальних носіїв секретної інформації, шляхом встановлення та витребування примірників, які зберігались в інших установах», – пишуть у ОГПУ» – йдеться у дописі у Фейсбук Ірини Ромалійської.

Також журналіст «Української правди» Михайло Ткач опублікував наказ від 23 березня про службове розслідування у ДБР через можливе знищення «документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять таємну або службову інформацію». Службове розслідування у ДБР мали провести за місяць – до 23 квітня.

«Ми на Українській правді теж займаємось цією темою і теж бачили ту довідку з переліком знищених матеріалів. Якщо факти про які говорить моя колега – це неправда, тоді про яке службове розслідування йде мова у наказі, отриманому від джерел у ДБР?» – йдеться у його дописі у Фейсбук.

Отож далі буде…

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

1
8

Поділитися з друзями:

реклама