З настанням війни ще у 2014 році у багатьох наступив шок. Однак тоді, попри чвари, всі співвітчизники зрозуміли, що Україна – це єдиний організм і єдиний народ…
Тоді Одеса нагадувала Яремче початку 90-х, Дніпро ставав потужним патріотичним центром України на захисті логістики від сепаратизму, Харків згадував, що «перша столиця» і так далі…
Попри тривогу кожен чув митців. Святослав Вакарчук, Олександр Положинський, покійний Кузьма і тд. ставали нашими голосами війни…
Менеджери та діячі в сфері культури часто повторювали одну історію про Вінстона Черчилля… Як прем’єр-міністр Великої Британії під час Другої світової війни відмовився скоротити витрати на культуру заради оборони.
А за що ми тоді воюємо? – запитав він.
Коли у всіх був шок з початком широкомасштабної війни першими в Україні на «культурний фронт» стали кам’янчани. А саме – команда Міжнародного кінофестивалю «Бруківка». Благодійні покази кінофільмів фестивалю стали першим в Україні масштабним культурним заходом.
Спочатку команда кінофестивалю на чолі з Андрієм Зайцем сконцентрувалася на зйомці коротких відеосюжетів про життя кам’янчан та переселенців у тилу – «Щоденників війни», кліпів та інших відео для центрального телебачення.
24 березня відбувся перший благодійний кінопоказ аматорського фільму місцевого виробництва «Нестримний» й інших кінострічок українських режисерів. В рамках заходу було організовано і творчу зустріч із актором та автором-виконавцем Сергієм Файфурою, за музичний супровід відповідав місцевий гурт «Експансія».
Під час першого вечора кіно вдалося зібрати 10 238 грн на фонд Збройних Сил України. Після цього фестивальна команда зрозуміла, що потрібно продовжувати. Українська культура – це засіб ще раз зрозуміти свою генетичну ідентичність, психологічно розвантажитись та зібрати кошти на потреби захисників України.
Через коронавірус минулорічний фестиваль відбувався в онлайн-форматі. Цьогорічний не відбувся у заплановані дати. Однак у нас залишилося багато цікавих кінострічок міжнародного та вітчизняного виробництва, які варто було б показати нашим глядачам. Були члени оргкомітету, які «просто до зубів» навіть кричали, що не треба робити кінофестиваль. Не час на це, в пріоритеті – лише діти переселенців… Але ми дійшли до спільної оцінки і наших результатів. За час кінофесту ми зібрали значну суму для ЗСУ, стали опорою в чомусь для сімей військових та вимушених переселенців. А заодно підтримали українське кіномистецтво, – розповідає засновник фестивалю Андрій Заєць.
Відтак V міжнародний кінофестиваль проіснував фактично два місяці і завершився 19 травня, однак з бонусною програмою… Фестиваль ще провів відеопокази до Дня міста та взяв участь в організації благодійного концерту легенд українського року «Братів Гадюкіних».
За час V-ї «Бруківки» вдалося зібрати 164 670 грн на потреби ЗСУ та організовувати чимало мистецьких заходів, зокрема анімаційний показ для дітей, моноспектакль та багато іншого. Крім того, у співпраці з заслуженим артистом України Дмитром Суржиковим народився Ютуб-проект чорного гумору, в якому висміюються окупанти, «Бандерівське смузі».
Наразі покази V-ї «Бруківки» закрито, однак вже за кілька днів, у червні, розпочнеться наступний фестиваль. Одним із підтверджених учасників стане зірка українського кінематографу Ірма Вітовська. Відтепер організатори також планують для потреб армії залучити кошти від іноземних учасників, які бажають взяти участь у кінопоказах фесту.