30 Вересня 2020 | 1321

Не Бакотою єдиною: як сільська громада робить ставку на туризм

Бакота – скельний монастир, неймовірні краєвиди, усамітнений відпочинок з наметами подалі від цивілізації, а ще – відсутність дороги, рейсових автобусів і банкоматів. Ось головне, що донедавна мав знати турист, вирушаючи у мандрівку в ці краї.

Після об’єднання п’яти сільських рад в Староушицьку ОТГ два роки тому про Бакоту знову заговорили, враховуючи її туристичний потенціал. Але цього разу поставили більш амбітні плани – показати туристу не лише Бакоту, але й інші принади краю.

Туризм, на жаль, поки що не відіграє належної йому ролі в розвитку нашої ОТГ, хоча ми маємо величезний потенціал, – зазначає Анатолій Тимчук, голова Староушицької об’єднаної територіальної громади. – Туристичний збір, зайнятість населення – все це може отримати наша громада від розвитку туризму. І чим швидше ми почнемо працювати в цьому напрямку, популяризувати наш туристичний продукт –  тим швидше ця галузь стане однією з основних в плані наповнення бюджету.

Не забудовувати, а зберегти унікальність

Якою бачать туристичну Бакоту в Староушицькій ОТГ? На щастя, тут мають намір зберегти її унікальну атмосферу – жодних забудов тут не планується.

Перше, що необхідно для розкриття туристичного потенціалу – якісна дорога.

Крок номер два – місце для паркування з вбиральнями.

Три – сказати «ні» стихійній торгівлі. Натомість тут планують облаштувати невеличке сувенірне містечко.

Також  біля дачного масиву хочуть збудувати майданчик для кемпінгу, куди підведуть воду та електрику. Таким чином будуть створені більш комфортні умови для туристів, які з наметами зупиняються в Бакоті на кілька днів, а то і тижнів.

Відсутність сполучення – мінус для туризму

В літній період керівництво ОТГ планує запускати з Кам’янця-Подільського два рази в день автобус (маршрутку). Це дозволить туристу приїхати, подивитись Бакоту і околиці, і цього ж дня повернутись в місто.

Також на рівні обласної адміністрації обговорюється сполучення Хмельницький-Дунаївці-Стара Ушиця двічі на день із заїздом в Бакоту.

Наразі маємо гарну новину – від центральної траси, що веде на Стару Ушицю, стелять дорогу до старої зупинки «Бакота», яку нещодавно завершила розмальовувати художниця Тетяна Жабінська, – ділиться враженнями Андрій Павловський, керівник туристичної фірми «Втекти з дому», який організовує цікаві поїздки для кам’янчан різними маршрутами, зокрема і в напрямку Староушицької ОТГ.

Великий готель – великий потенціал

У самій Бакоті, окрім наметів, турист не має, де зупинитись на ночівлю. Але цю прогалину повністю може закрити Стара Ушиця. Вже сьогодні тут діє близько 30 зелених садиб, а нещодавно розпочалось велике будівництво готельного комплексу з рестораном.

Корпоративний напрямок

Мовні табори, які проводяться в Бакоті, дали старт корпоративному туризму. З появою великого готельного комплексу тут сподіваються на проведення конференцій, тренінгів та інших корпоративних заходів.

Поштовх до розвитку

За доволі короткий час зроблено чимало, аби ще більше привабити туриста у Староушицький край, – зазначає Андрій Павловський, який не перший рік возить туристів у район Бакоти.

Зокрема, минулого року ОТГ стала учасником проєкту «Успішні локальні громади 2019». У результаті Староушицька громада взяла участь у конкурсі мінігрантів. Проєкт «Створення умов для розвитку сільського «зеленого» туризму в Староушицькій громаді» отримав перемогу, яка стала ключовою для багатьох дій у розвитку туризму в громаді.

Наприклад, розроблено інформаційні стенди та буклети, на яких розмістили мапу громади із визначеними туристичними локаціями.

Розроблено туристичний маршрут «Легенди Пониззя». Розпочалась співпраця із підприємцями та власниками садиб, експертом із розвитку туризму в громадах Сергієм Толстіхіним.

Наразі у Староушицькій ОТГ працюють над облаштуванням кількох місць відпочинку. Так званих «Green Point» – спеціальних зон із альтанкою, столиками, лавами, велопаркувальними майданчиками, сміттєвими баками та інформаційно-туристичними стендами. Перший такий пункт уже з’явився у селі Грушка.

Жителі громади почали пропонувати цікавий сервіс і цікавий продукт, за який турист готовий платити гроші, – підкреслює Павловський.

Тут можна згадати домашнє господарство сім’ї Зломинога (с. Грушка), еко-ферму  «Lacon» (с. Чабанівка), садиби «Капітан», «Сонячна долина», «У Світлани», «Дачний будинок», «Затишок» (смт Стара Ушиця), кемпінг на р. Дністер (с. Гораївка) та ін.

Активна громада Грушки спільними зусиллями розчистила та перетворила на витвір мистецтва декілька криничок, в тому числі і муровану криницю, вік якої, за словами місцевих жителів, вже понад 400 років.

Місцеві жителі прибрали територію навколо стародавньої кринички, провели її благоустрій, влаштували лавки для відпочинку.

Туристичними об’єктами також стали зупинки в селі Рункошів та селі Крушанівка, які розмалювала місцева художниця Оксана Делечук.

Фото Андрія Павловського

Помітно, що співпраця між керівництвом Староушицької ОТГ та активними свідомими мешканцями громади, підприємцями, є гарним початком довгої і тривалої праці над популяризацією рідного краю, розвитку та створення туристичної інфраструктури на території громади. Кожен їхній крок – маленька перлинка, нанизана на нитку. Тому є велика надія, що із цих перлинок Староушицька ОТГ отримає розкішне намисто! – каже Андрій Павловський.

«Легенди Пониззя» – новий маршрут, який вже освоюють туристи

На жаль, переважна більшість туристів, що відвідують цей край, максимум – з’їздять глянути Бакоту та Бакотський монастир. І все. А ця земля має насправді дуже багато принад. Тому нам цікавий проект «Легенди Пониззя» і ми працюємо над тим, щоб показати туристам усі цікавинки Пониззя, – зазначає Андрій Павловський.

До «Легенд Пониззя» відносяться Бакота, Бакотський скельно-печерний Свято-Михайлівський монастир, Партизанські печери, Селисок, Молочний камінь, Панський маєток Токаржевських–Карашевичів (кінець ХІХ ст.), комплекс приміщень старої школи у с. Подільське та Лисий горб.

Тут є неймовірної краси перлини. Одну з них цього року ми відкрили для наших мандрівників – Селисок. Це місце, що на околиці с. Нефедівці. За своїми краєвидами нагадує українські Карпати. Біля підніжжя пагорба – невелика печера. А ще Селисок – популярне місце для польотів на параплані. Цю місцину ми відвідали у форматі експедиції. І те, що побачили там, незабутньо вразило кожного. Селисок – це реально епічне місце, – ділиться враженнями подільський мандрівник.Веломаршрут

Тут допомогти погодилась родина Толстіхіних. Вищезгаданий Сергій Толстіхін, експерт з розвитку туризму в громадах – засновник ініціативи Green Ways – Зелені шляхи України, директор туристично-інформаційного центру у Хмельницькому, об’їздив з дружиною на велосипеді всю Європу. Досвід, отриманий у мандрівках, подружжя готове застосовувати для популяризації Бакоти.

Розроблені веломаршрути планують нанести на Google-карту, таким чином кожен охочий отримає гарно спланований, насичений та безпечний варіант велопрогулянки мальовничими околицями ОТГ.

Прогулянки заповідною зоною та польоти над Бакотою

В ході розробки маршрутів ми активно співпрацювали з НПП «Подільські Товтри», – розповідає Анатолій Тимчук. – У супроводі працівників національного природного парку туристи зможуть пройтись мальовничими стежками заповідника.

Також планується тісна співпраця з парапланеристами, які вже давно облюбували Бакоту за її краєвиди та безкраї простори, які з висоти пташиного польоту виглядають просто неймовірно.

Цілюща сила Бакотських трав

Побувати у Бакоті і повернутись без подарунків у виглядів фіточаїв, наливок та настоянок – просто неприпустимо. 40 років Микола Прудивус займається лікарськими травами.

Сьогодні його господарство складається з шести гектарів землі, на двох із них чоловік вирощує лікарські рослини, ще й мешканці громади допомагають – здають вирощенні власноруч цілющі трави.

До збору трав та виготовлення фітопродукції долучились і сини Миколи Прудивуса, а невістка допомагає просувати продукцію в соцмережах. Орієнтуючись на старовинні рецепти, вона ж є автором нових, корисних фітозборів.

Фото з сайту https://www.seeds.org.ua/

Трав’яні чаї з місцевих рослин, сиропи, варення, наливки з ягід, приправи на базі лікарських рослин – асортимент родинного господарства досить широкий.

Реалізовуємо свою продукцію біля Бакотського монастиря, а також в інтернеті (група у Facebook «Перлини Бакоти»), – зазначає Микола Прудивус.

Є ще одна цікавинка – морська сіль з додаванням лікарських трав, яка заспокоїть суглоби, зніме втому, допоможе розслабитись після важкого дня. В перспективі тут планують виготовляти квіткову воду або гідролат, яка чудово очищує шкіру, може використовуватись для дбайливого догляду за тілом як дітей, так і дорослих. Ідеально підходить для догляду за волоссям.

Хочемо закупити станок для виготовлення олії холодного віджиму. А ще на поле, де вирощуємо лікарські трави, хочемо зробити доступ для туристів, – ділиться планами пан Микола. – Встановити біля кожного виду рослин таблички з назвами, поставити лавочки для відпочинку гостей. Вже зараз наші дегустації користуються популярністю серед тих, хто вирішив відвідати Бакоту, адже поле знаходиться всього в 300 метрах від повороту на Бакотський монастир. Чаї, наливки, компоти, мохіто з м’яти – кожен обирає напій до смаку, ще й може придбати продукцію на згадку про цей край.

Щороку наше  підприємство сплачує 100 тисяч гривень податків, створюємо робочі місця: ті, хто сезонно працюють у нас, отримують 9-10 тисяч гривень в місяць, – зазначає Микола Прудивус.

На вино до Богдана Павлія

А якщо туристу хочеться доброго вина, ми одразу веземо його у Староушицьку ОТГ – до винороба Богдана Павлія, – зазначає розробник авторських туристичних маршрутів Андрій Павловський.

Фото з сайту http://www.wineofukraine.com/

Виноградники, що розкинулись на схилах Дністровського водосховища, унікальне геологічне походження вапнякових ґрунтів, особливий клімат, досвід пана Богдана та його неабияка працелюбність дали результат у вигляді ароматних вин Bohdan’s. Як-то кажуть, краще один раз скуштувати, ніж 100 разів почути про це.

Фото з сайту http://www.wineofukraine.com/

Богдан Павлій надає перевагу виробництву вина з білих сортів винограду, і вважає, що вони найкраще ростуть на грунтах Бакоти.

Чоловік вже більше 30 років займається вирощуванням винограду. У його колекції близько 350 сортів винограду: 200 столових сортів і 150 технічних.  Вино Павлія неодноразово отримувало нагороди та ставало переможцем на дегустаціях.

А де ж у вас гроші зняти?

Стільки всього хочеться придбати та спробувати, але от халепа, банкоматів тут годі й шукати. Два роки тому банкомати були відсутні не лише у Бакоті, але й у Старій Ушиці. Цю проблему керівництву ОТГ вдалось вирішити – віднедавна в центрі Старої Ушиці з’явився банкомат «Ощадбанку». Кажуть, «Приватбанк» теж планує встановити тут свій термінал.

*******

Що ж, сподіваємось, обраний Староушицькою ОТГ шлях залишиться незмінним, а туристи дійсно потягнуться в цей край не лише помилуватись краєвидами Бакоти, але й пройтись маловідомими заповідними стежками, відчути гостинність мешканців Пониззя, скуштувати працю їхніх невтомних рук та повернутись до буденного життя сповненими духовних та тілесних сил.

Євген Касап, Євгенія Соловська
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

33
2

Поділитися з друзями:

реклама