26 Листопада 2018 | 10761

На Кам’янеччині зафіксовано 8 випадків гострого мінінгіту: знайте основні симптоми

Із початком листопада на Кам’янеччині розпочалася хвиля захворюваності на гострий менінгіт.

На сьогоднішній день хвороба вклала на лікарняні ліжка 8 мешканців міста – 2-є хворих госпіталізовані у важкому стані у Хмельницьку інфекційну лікарню, інші шестеро лікуються у інфекційному відділенні Міської лікарні №1, повідомляє завідувач відділення організації епідеміологічних Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр А. Грицай МОЗ України».

Зазвичай у цей період року люди, а особливо діти, активно хворіють розмаїттям ентровірусних інфекцій, значна кількість вірусів, що входить у цю групу, викликають різні за проявами хвороби – від легкого недомагання та надокучливої висипки до важких форм менінгіту. На жаль, у нашому місті вірусологічні дослідження можна провести лише у приватних лабораторіях, та й коштують вони чимало, тому лікарі змушені діагностувати хворобу лише за клінічними ознаками. Та великий спектр клінічних симптомів найчастіше унеможливлює поставити точний діагноз хворому одразу.

Ентеровірусна інфекція не має ознак, притаманних лише цій інфекції.

Лише сукупність симптомів, загальноклінічних, цитологічних лабораторних досліджень, інструментальних та інших обстежень дає можливість діагностувати саме ентеровірусну інфекцію у пацієнта.

8 симптомів менінгіту, про які ви маєте знати

Раптова лихоманка

Однією з ознак менінгіту є лихоманка, яка починається раптово. Людина починає тремтіти і скаржиться на те, що їй весь час холодно.

У хворого швидко піднімається температура, збити яку буває непросто. Але так як цей симптом є ознакою безлічі захворювань, слід звернути увагу ще й на інші особливості в зміні стану людини.

Сильний головний біль

Головний біль при менінгіті часто буває не просто сильним, а практично нестерпним. При цьому часто біль сковує ще й шию пацієнта, але через те, що голова у хворого буквально «розколюється», він може не звертати на це уваги. У новонароджених характерною ознакою також є опуклість в області джерельця.

Двоїння в очах

Хворий на менінгіт не може сфокусувати зір, через що зображення в очах постійно роздвоюється.

Біль в животі, нудота і блювота

Хворий на менінгіт втрачає апетит. Почасти це відбувається через постійну нудоти, яка може супроводжуватися болем у животі і блювотою.

Світлочутливість

Ще однією ознакою менінгіту є боязнь яскравого світла, через що у людини починають сльозитися очі, а також посилюються нудота і головний біль.

Ригідність потиличних м’язів

Хворий на менінгіт знаходиться в характерній позі: лежачи на боці з закинутою головою і зігнутими ногами. При спробі розігнути шию у нього часто нічого не виходить.

Неможливість розігнути ноги

Навіть якщо виходить нахилити голову до грудей, у людини одразу згинаються в колінах ноги, розігнути які в такому положенні неможливо. Це явище називається верхнім синдромом Брудзинського.

При менінгіті разом з ним також проявляється синдром Керніга. При ньому неможливо розігнути в коліні ногу, якщо вона піднята приблизно на 90°.

Висипання на шкірі не бліднуть

При менінгіті можливі також висипання на шкірі. Відрізнити їх від висипу, який не пов’язаний з менінгітом, допоможе простий тест. Візьміть склянку з прозорого скла, прикладіть її до висипань і натисніть так, щоб шкіра під склянкою зблідла. Якщо при цьому блідне і висип, значить, менінгіту немає. Якщо висип зберіг колір, варто насторожитися.

Серед захворілих гострим менінгітом у Кам’янці-Подільському – четверо дорослих та четверо дітей.

Усім хворим проводилась спинно-мозкова пункція. Після цитологічного дослідження ліквору у 4-х хворих діагностовано серозний менінгіт (безпосередньо спричинений вірусами) та у інших – гнійний менінгіт. Важливо те, що у хворих із гнійними менінгітами самому менінгіту передували запальні захворювання верхніх дихальних шляхів – фарингіти, риніти тощо. Можемо припустити, що ці люди хворіли на легкі форми ентеровірусної інфекції, що призвело до порушення гематоенцефалічного бар’єру, зниження захисних механізмів в організмі та активації ендогенної бактеріальної флори – стрептококів, стафілококів тощо, які в свою чергу і спричинили запалення мозку – бактеріальний (гнійний) менінгіт. Необхідно зауважити й те, що у 4-х хворих гнійними менінгітами при бактеріологічному дослідженні мазків із носа та задньої стінки глотки виділені стрептококи. При цьому результати бакдослідження ліквору від’ємні – так звані асептичні менінгіти, що теж притаманні ентеровірусній інфекції.

У хворого із серозним менінгітом, що лікується у Хмельницькій інфекційній лікарні, проведено вірусологічне дослідження у вірусологічній лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України». В результаті досліджень на культурі клітин виділили нетипований ентеровірус. Це підтверджує припущення лікарів щодо ентеровірусної етіології кам’янецьких менінгітів.

Проаналізувавши всі 8 випадків гострого менінгіту у кам’янчан, склалася характерна клінічна картина із спільними ознаками – це короткий продромальний період (1-2 дні), ознаки внутрішньочерепної гіпертензії – сильний головний біль, блювота центрального ґенезу, короткочасне підвищення температури тіла не вище 38 С, світлобоязнь, ригідність потиличних м’язів, позитивні менінгеальні знаки.

Вберегтися від ентеровірусної інфекції дуже важко, адже збудник – один із найстійкіших та найвитриваліших вірусів у довкіллі. Але загальноприйняті правила профілактики всіх респіраторних та кишкових інфекцій вірусної етіології, таких як дотримання особистої гігієни та чистоти приміщень в яких знаходимося, достатнє їх провітрювання, уникання людних місць в сезон активності вірусних інфекцій, своєчасне звернення за меддопомогою та ізоляція хворих із колективів – допоможуть вберегтися від некерованої інфекції.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: