
Лелеки на Кам’янеччині: як допомогти, а не нашкодити птахам
Фотографії лелек, які повернулись у березні на Кам’янеччину і застали замість весняного тепла хуртовини та морози, буквально заполонили інтернет. Одразу чимало кам’янчан та мешканців району взялись допомагати птахам пережити засніжений березень.
Проте, як повідомив журналістам Vdalo.info викладач природничого факультету К-ПНУ імені Івана Огієнка Мар’ян Тарасенко, турбувати птахів зайвий раз не потрібно.
Якщо ви побачили лелек та хочете дійсно допомогти птахам, ви завжди можете звернутись по фахову допомогу до наукових співробітників НПП «Подільські Товтри», зокрема до Михайла Дребета та Вадима Мартинюка, а також до викладачів-зоологів природничого факультету К-ПНУ імені Івана Огієнка Миколи Матвєєва, Мар’яна Тарасенка та їхніх студентів з навчальної групи BirdID.
У Facebook на сторінці Михайла Дребета є опитування, завдяки якому спеціалісти намагаються зібрати оперативну інформацію по скупченню білого лелеки в нашому регіоні в ці важкі для нього дні.
Сьогодні науковці з НПП «Подільські Товтри» та студенти природничого факультету К-ПНУ виїжджали за Довжок. Розклали рибу. Але я вже бачив в мережі світлини, як туди їдуть з дітьми. Тобто влаштовують атракціони – «допомогти лелеці», а завершиться це загибеллю птахів, – повідомив журналістам Мар’ян Тарасенко.

Фото Василя Павка
Як правильно допомогти лелекам та не нашкодити птахам виданню «Високий замок» детально розповів орнітолог Андрій Бокотей.
Лелеки повернувшись з зимівлі або на міграційному шляху досить часто опиняються в складних погодних умовах. Іноді вони змушені перечікувати зниження температури і снігопади по декілька діб. Лелека – птах великих розмірів і навіть сильні морози йому не страшні. Найбільшим ворогом птахів є голод. Проте лелеки, які здолали довгий міграційний шлях (іноді до 10 тис. км), завжди готові до непередбачуваних погодних ситуацій і їхніх енергетичних запасів зазвичай вистачає, щоб перечекати негоду.
Якщо Ви знаєте місце, де зупинилися лелеки, не треба здіймати довкола нього галас і поширювати цю інформацію. ПТАХАМ ПОТРІБЕН СПОКІЙ!!! Стоячи нерухомо вони зберігають енергію і мають значно більше шансів дожити до потепління. Кожен політ це втрата сил, які потрібні їм зараз як ніколи.
Якщо ж Ви вважаєте, що птахам конче потрібна Ваша допомога (хоча здебільшого це не так), можна облаштувати для них годівничку. Підходити до лелек на відстань ближче ніж 50 м не треба. На цій відстані можна викласти на снігу галявину з сіна, соломи чи гілок. Сюди Ви будете викладати птахам їжу.

Фото Василя Павка
Основний корм лелек – це комахи, риба, земноводні, гризуни. Рослинну їжу ці птахи не вживають!!! Тому зерно, хліб, варену картоплю та ін. птахи їсти будуть, але користі це їм не принесе. Лелек слід годувати рибою, м’ясом або яйцями. Риба може бути морська чи прісноводна, але категорично НЕ СОЛЕНА! Лелека не вміє жувати їжу, він ковтає цілим куском, тому вся підготована для нього їжа повинна бути подрібнена. М’ясо може бути у вигляді відходів: курячі голови, тельбухи та ін.
Подібна підгодівля має й інший бік медалі. Якщо птахи не будуть їсти розкладену їжу, вона привабить чотирилапих хижаків (собаки, лиси), які створять додатковий фактор неспокою, а можливо і смертельну небезпеку. Тому слід добре подумати, чи принесе Ваша підгодівля користь, чи шкоду.
Якщо ж птахи зовсім ослабли і не реагують на рухи людей, їх слід забрати, відігріти і тимчасово розмістити в господарських будівлях разом із домашніми тваринами.
Фото на головній: ntktv.ua