4 Березня 2018 | 2385

Клементина Черчилль: як і через 57 років залишатись для чоловіка весною

Сьогодні вся увага кіноманів прикута до церемонії вручення премії «Оскар». Серед номінантів  фільм  «Темні часи», присвячений Уінстону Черчиллю. Кам’янчани також мали нагоду переглянути цю стрічку на великому екрані.

Але сьогодні хотілось би зупинитись не на видатному політку ХХ століття Уінстоні Черчиллі, а на його дружині Клементині, яку чудово зіграла акторка Крістін Скот Томас.

У кінострічці навіть ті кілька сцен, в яких ми бачимо Клементину, свідчать про надзвичайно важливу її роль в житті Черчилля.

Є вірогідність, що ти станеш прем’єр-міністром, і я не хочу, щоб ти викликав відразу. Володіючи такою владою, ти просто зобов’язаний бути люб’язним. Я хочу, щоб не лише я поважала і любила тебе, але й інші, – на початку фільму заспокоює Уінстона Черчилля дружина.

Недарма начальник штабу Черчилля генерал Ісмей писав у спогадах: «Без Клементини історія Уінстона Черчилля – і усього світу – була б іншою».

uinston_klementina

Вона…

Клементина Черчилль належала до знатного шотландського роду. Вона народилася 1 квітня 1885 року і була молодшою за Вінстона на 11 років. Її мати вела досить легковажний спосіб життя, і після розлучення батько Клементини відрікся від своїх дітей, піддаючи сумніву своє батьківство.

Клементина вільно говорила німецькою та французькою мовами, володіла гострим розумом і тонким почуттям гумору, цікавилася політикою. Її сім’я була небагатою, тому Клементина давала уроки французької.

У свої 23 роки дівчина була ще й перебірливою, вона тричі скасовувала заручини.

Він…

Що ж до Уінстона Черчилля – батьки мало приділяли йому уваги – батько був захоплений політичною кар’єрою, мати – світським життям. Найближчою людиною для юного лорда Уінстона була няня, яка щиро любила свого вихованця.

У поводженні з жінками Уінстон був, як ведмідь: владний, самовпевнений військовий політик ставав незграбним, мовчазним, неповоротким. За два останні роки він отримав три відмови від потенційних наречених.

Зустріч 

На доленосний прийом, де Клементина познайомилась з Черчиллем, дівчина не хотіла йти через те, що не мала гарної сукні. Але зустріч все ж таки відбулась. Це сталося в березні 1908 року. Виявляється, доля їх уже зводила чотири роки тому на одному балу, але тоді Черчилль так і не наважився запросити Клементину на танець, адже не вмів як слід танцювати.

Уже в серпні цього 1908 року він зробив Клементині пропозицію. Наречений був дуже екстравагантний і своєрідний, тому Клементина знову мало не відмовила! Але все-таки 15 серпня 1908 року заступник міністра Черчилль оголосив про своє весілля.

Шлюб

Вищий світ виніс вирок: шлюб триватиме півроку, максимум, і розпадеться тому, що Черчилль не створений для сімейного життя. Але вийшло по-іншому: вони прожили 57 років в любові і вірності! Британський політик Рой Дженкінс писав:

 Просто феноменально, що Уінстон і Клементина – ці нащадки вітряних дам – створили один з найзнаменитіших у світовій історії шлюбних союзів, відомий як своїм щастям, так і своєю вірністю.

Біографи Черчилля пишуть, що йому часто таланило, але найбільше йому пощастило з дружиною!

Чим Черчилль тільки не захоплювався у житті: писав книги, вчився водити літак, проводив ночі в казино, керував політичним життям країни, випивав непомірну кількість віскі, курив без кінця гаванські сигари, не мав міри в їжі! Але Клементина ніколи не намагалась приборкати чоловіка, перевиховати чи виправити його недоліки.

cherchil (1)

Вона сприймала його таким, яким він був. Безкомпромісний і впертий політик біля дружини ставав лагідним юнаком. А вона стала для нього соратником, першим порадником і вірним другом.

Їй було з ним нелегко, але ніколи не було нудно. Черчилль багато говорив, ніколи нікого не слухаючи. Вона знайшла прекрасний спосіб спілкування з ним. Дружина писала чоловікові листи. Всього було написано 1700 листів і листівок. А їхня молодша дочка Марі видала потім ці любовні рядки окремим виданням.

Черчилль писав:

Моя дорога, моя ніжна кішечка Клем … за всі ті роки, що ми разом, я багато разів ловив себе на думці, що занадто сильно люблю тебе, так сильно, що, здавалося б, більше любити неможливо. Але зараз я відчуваю, що любов до тебе переповнює мою душу і розумію, що з кожною хвилиною мого життя ти потрібна мені все більше.

Ці рядки показують, як натхненно любив свою дружину Черчилль. Адже на момент їх написання вони вже багато років були в шлюбі!

У подружжя Черчиллів народилось п’ятеро дітей: один син і чотири доньки.

«Легше управляти нацією, ніж чотирма дітьми», – відома цитата Черчилля, який не брав активної участі у вихованні дітей. Погратись з ними – так, але всі інші турботи лягали на плечі Клементини. Наймолодша дочка Мері Соамс так говорила про матір:

Дружина перш за все, мама в другу чергу.

Треба також сказати, що Клементина була жайворонком, а Уінстон – сова. Частоково саме через це вони майже ніколи не снідали разом. Черчилль якось сказав, що спільні сніданки – це випробування, яке не може витримати жоден сімейний союз.

cherchil (2)

Відпочивали вони найчастіше нарізно: вона любила тропіки, а він надавав перевагу екстримальному відпочинку. До речі, спали вони теж в різних спальнях.

Одного разу, виступаючи перед оксфордськими студентками, Клементина сказала:

Ніколи не змушуйте чоловіків погоджуватися з вами. Ви досягнете більшого, продовжуючи спокійно дотримуватися своїх переконань, і через якийсь час побачите, як ваш чоловік непомітно прийде до висновку, що ви маєте рацію.

Клементина та Уінстон занурювалися в кризи, ставали бідними і знову багатими, але їх союз ніколи не піддавався сумніву, а їхня духовна близькість з роками тільки міцніла.

Так, у книзі ««Клементина. Життя міссіс Уінстон Черчилль» Соні Парнелл перд нами постає жінка рідкісної чарівності, жінка-дипломат, яка пом’якшує відносини Черчілля зі Сталіним, з Рузвельтом, з де Голлем, з королівським домом, а іноді і з власним народом, – словом, жінка, без якої кар’єра Черчілля могла б не відбутися.

Використані статті:  Клементина Черчилль – перша леді Англії

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: