3 Березня 2022 | 4451

Кам’янець-Подільський: як місто допомагає під час війни?

Кам’янець-Подільський, місто на півдні Хмельницької області, стало одним з «островів безпеки» для тих, кого змусив покинути свої домівки повномасштабний воєнний наступ РФ на Україну. До міста приїздять як ті, хто планує залишатися тут певний час, так і ті, для кого це пункт перепочинку дорогою до кордону.

Попри те, що сирени в Кам’янці-Подільському лунають кілька разів на день, в місті все ж спокійно. Тут посилено працюють правоохоронці, військові та тероборона. Цілодобово на посту — оперативний штаб.

Цілодобово працюють і волонтери.  В місті існує вже декілька пунктів прийому речей, медикаментів, їжі — як для військових, тероборони, так і для приїжджих. Також працюють пункти пошуку житла для тих, хто був змушений покинути власне.

Як саме працює місто на гуманітарному фронті — про це далі.

Волонтерські центри міста 

Волонтери К-П 

Це організація, яка допомагає з поселенням приїжджим. Вона також працює як пункт прийому речей, їжі та медикаментів для військових і вимушених переселенців.

Наразі тут вистачає волонтерів, проте потрібні інші ресурси:

  • їжа, яку не треба готувати (мівіна, печиво, випічка, готові страви і т.д.)
  • бутильована вода
  • засоби гігієни
  • одяг (шкарпетки, рукавиці, термобілизна, чиста білизна)
  • скотч (кольоровий та прозорий)
  • ліхтарики

(перелік потреб уточнювати за контактними номерами)

Волонтери просять відгукуватися тих, хто має авто, а особливо буси. Вони потрібні, щоб розвозити допомогу по місту та районам.

Окрім допомоги з пересуванням волонтерів, до пунктів також можна підвозити будь-який одяг та харчування для приїжджих, а також людей із вразливих категорій ( літніх людей, дітей з малозабезпечених родин тощо).

За вчора ми змогли поселити близько сотні людей. Місто зараз дуже згуртоване: багато людей телефонують, запитують, чим можуть бути корисні. Є навіть ті, хто приїхав із інших міст, «перепочив» і тепер теж хоче допомагати, — говорить Іра, одна з координаторок волонтерського центру.

Співзасновниця центру Альбіна розповідає:

Наш центр працює з 2014 року. Починали з допомоги дитячим будинкам, й поступово розширювали «сфери допомоги»: займалися кримськими татарами, ветеранами  й біженцями. Зараз же в допомогу включена максимальна кількість людей. Вчора приїхала родина з Києва, і чоловік з неї цілий день своєю машиною возив до кордону тих, кого там могли зустріти родичі.

Одна з вимушених переселенок також ділиться своєю історією допомоги волонтерам КП:

Я з Миколаєва, але вже 7 років живу в Києві, — говорить Віка, — це місто, в якому я мріяла жити, і куди я точно повернуся. Першу добу війни я провела в київському метро, потім з друзями поїхала на захід України. Я покинула дім, бо мені було дуже страшно. Так разом з кошеням я опинилася в Кам’янці-Подільському.

І хоча я весь час була учасницею «інформаційної війни», розповсюджувала інформацію серед своїх підписників з-за кордону, та через кілька днів зрозуміла, що треба «перемкнутися й робити щось руками». Тому я прийшла до волонтерського центру в КП і зараз допомагаю тим, хто також був змушений виїхати.

Адреса: вул. Князів Коріатовичів, 5 (в приміщенні турфірми «Море-море»)

Контакти: 

Альбіна: +38098 994 11 24 (загальна координація)

Мар’яна: +38  098 221 21 46 (загальна координація)

Марина: +38  096 821 11 99 (одяг та їжа для приїжджих) 

Наталя: +38  097 882 77 46 (допомагає з координацією поїздок до кордону)

 

Волонтерський центр «Розмай»

Центр, в якому збирають продукти й речі, щоб відправити їх у місця, де в них з’являється потреба. У приміщенні розставлено декілька каркасів, на яких плетуть сітки. Це відбувається одночасно на трьох етапах: одні волонтери відбирають тканину (камуфляж, чорна, сіра, кольору хакі), інші нарізають на смужки, а треті зі смужок плетуть маскувальну сітку. Досвід переймають один від одного прямо на місці. Навчитися цьому легко, а до роботи підключені навіть діти!

Контакт: +38 097 638 58 69

Адреса: вул. Шевченка, 37

Канал центру «Розмай» в телеграмі

Волонтерський центр в Будинку культури

Тут також плетуть маскувальні сітки  і приймають гуманітарну допомогу, яку розподіляють в залежності від потреб: як на місцевому рівні, так і для різних міст України, в тому числі й Харкова.

Фото пресслужби міської ради

Ірина, одна з координаторок:

До нас приходить близько сотні людей на день, запитують, чим можуть бути корисні. Ніхто не хоче бути осторонь в такий час. Зараз тут волонтерять багато жінок, чиї чоловіки в армії, або в ТрО. Дехто приводить з собою дітей. Ми всі тут гуртом. Хоча більшість між собою не знайомі, враження, ніби кожен тут — рідний. Робота руками дещо заспокоює. Щоправда, треба розраховувати, що плетіння сіток — це монотонна кропітлива робота, «швидко все зробити не вдасться, потрібно буде трішки терпіння».

Контакт: +38 067 944 67 22 (Микола) 

Адреса: вул. Шевченка, 20 

Пункт тимчасового перебування та допомоги 

Центр для тих, хто тривалий час знаходився в дорозі: годинами перебував у заторах і потребує медичної допомоги та перепочинку.

Поки що (2 березня) ми приймаємо людей до шостої години. Тут вони можуть видихнути, перепочити, випити чаю, поїсти. Зараз готуємо ліжка, щоб люди могли залишитися на ніч. Також складаємо графік шкільних психологів, які працюватимуть на місці, — коментує Оксана, координаторка центру.

Єдина допомога, яку наразі потребує центр від волонтерів – це розповсюдження інформації.

Адреса: вул. Панівецька, 11 (територія ЗОШ № 3)

Контакт: +38 067 896 11 57 (Оксана)

БІЗНЕС ДОПОМАГАЄ 

До допомоги у місті долучився й бізнес.  Олександр Детцель, засновник рок-шаман-сендвіч бару «Троє в каноє» зазначив:

Місто зараз нагадує великий мурашник. Усі включилися в допомогу, кооперуються, діляться ресурсами. Згуртованість величезна.

Отож, як саме зараз допомагають підприємства та бізнесмени Кам’янця-Подільського:

Рок-шаман-сендвіч бар «Троє в каноє»

Що роблять: готують сніданки та обіди для військових і ТрО, пригощають обідами переселенців, приймають продукти. Також координують гуманітарну допомогу.

У меню з’явилася нова позиція — «коктейлі Молотова», чи, як його називають тут — «узвар Бандери». Майстер-клас із виготовлення таких засобів оборони проходив просто на вулиці.

Все починалося з паніки, але швидко прийшло усвідомлення, що треба робити те, що в твоїх силах — написали пост в соц. мережах. Нам почали відповідати,  що потрібно людям, і хто чим може допомогти, — ділиться співвласниця «Троє в каноє» Олена. Наразі шість ресторанів міста включилися в повноцінну допомогу. Нам привозять багато продуктів, з яких ми готуємо для наших захисників. Передаємо в територіальну оборону, на воєнні блокпости. Треба, щоб солдати не думали про їжу. Тоді вони зможуть цілком зосередитися на перемозі.

Бізнес-центр «Нова Будова» 

Чим займаються: надають прихисток приїжджим

Ми переобладнали офісне приміщення та отримали 20 місць. Тут є ліжка з матрацами, два санвузли, чай-кава-вода, доступ до бомбосховища, — говорить Олег, координатор центру, — в основному залишаються люди, які їдуть транзитом, або кого застала тут комендантська година.

Контакт: 0674904510 (Олег)

Піцерія «PizzaBIX»

Піцерія продовжує працювати на самовиніс та доставку, а 100% прибутку в ці дні перераховують на підтримку волонтерів та тих, хто вимушено покинув свої домівки.

Саме ж приміщення піцерії незабаром запрацює як «перевалочний пункт» для приїжджих.

Заклад має потребу у матрацах та комплектах постільної білизни.

Контакт: +38 098 888 99 55

Адреса: вул. Соборна, 18

ФОП Домбровський Антон Петрович

В мирний час компанія створює гіпсові вироби, а 23 лютого — за день до оголошення війни — запустила нову марку продуктів харчування «Антошкін».

Відтак, з першого дня війни підприємство приймає приїжджих та допомагає з поселенням і продуктами.

Контакт: +38 068 059 60 22 (Антон) 

 

(Список доповнюватиметься надалі)

 

Оксана Грушанська Власова
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

29
0

Поділитися з друзями:

реклама