5 Лютого 2019 | 1593

Кам’янеччина під прицілом кору: педіатр розповіла, як захистити родину

Кір – одна з головних причин дитячої смертності у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку в світі понад 800 тисяч дітей помирають від самої інфекції та її ускладнень. А це 314 смертей на день, 13 смертей щогодини. 9 із 10 невакцинованих людей, які контактують з хворим, будуть заражені. Вірус кору – надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом. Цей вірус може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Нагадаємо, що станом на середину січня 2019 року на кір захворіли 50 кам’янчан, в той час як за весь 2018 рік – 111 осіб.

Як вберегтися від цієї хвороби та що робити у випадку захворювання виданню «Ключ» розповіла головний педіатр Центральної районної лікарні Ніна Веліані.

– Ліків від кору не існує, – розповідає Ніна Сергіївна. – Єдиний спосіб захиститися – вакцинація.

Згідно з Національним календарем щеплень, дітям потрібно ввести дві дози коровмісної вакцини – КПК (кір, краснуха, паротит) – у 12 місяців та 6 років. Якщо ваші діти пропустили планову вакцинацію, зверніться до лікаря, щоб якомога швидше надолужити щеплення. Вакцинуватися за календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно всі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики.

– Ніно Сергіївно, чи легко розрізнити кір поміж інших інфекційних захворювань?

– На жаль, у перші дні кір не відрізняється від решти гострих респіраторних інфекційних захворювань, адже симптоми хвороб досить схожі між собою. Починається все зі значного підвищення температури, нежитю, кашлю, почервоніння очей і сльозотечі. І лише через декілька днів з’являється висипання, яке починається з обличчя і верхньої частини шиї.

Якщо дитина захворіла, батьки в першу чергу звертаються до лікаря, часто викликають швидку або приходять на прийом у поліклініку самостійно. Проте варто серйозно подумати, чи потрібно хворому чекати своєї черги при цьому несвідомо заражати навколишніх. Краще попередньо поспілкуватись з лікарем або середнім медперсоналом по телефону. Для цього, перш за все, потрібно з’ясувати, чи був контакт у вашої дитини з хворими на кір однолітками, поспілкуватись з вчителями, батьками друзів дитини, сусідами.

Далі – перевірити в медичній документації статус щеплень дитини.

Якщо є два щеплення проти кору, згідно з Календарем, то причин для хвилювань немає. Якщо проведена тільки одна вакцинація або взагалі її не було, необхідно негайно виправляти ситуацію!

Фото зі сторінки Кам’янець-Подільського госпітального округу у Facebook

У разі підозри на кір ваш лікар одразу прийме правильне рішення, не витрачаючи часу на додатковий збір анамнезу. Після огляду вдома призначить лікування або скерує в інфекційне відділення, тим самим унеможливить контакт з іншими відвідувачами лікарняних закладів. Таким пацієнтам необхідно уникати перебування в громадському транспорті, в місцях скупчення людей, в коридорах лікарень у черзі на прийом до лікаря. Адже кір передається досить легко – через кашель, чхання, тісний особистий контакт, через хворого за чотири дні до та протягом всього періоду висипань.

Вірус активний у повітрі або на інфікованих поверхнях протягом двох годин. Тобто Ви розумієте, хворий з черги пішов, а вірус залишився…

– Усе ж таки, якщо в колективі виявили випадки захворювання на кір, що робити? Як убезпечити себе і дітей?

– Єдиний вихід – вакцинація. Знову ж таки, якщо щеплення проведено двічі, можна не хвилюватися. Людина може спокійно перебувати в колективі. Хоч 100-відсотково ніхто ні від чого не застрахований, але навіть, якщо вона захворіє на кір, в організмі є достатній імунітет, який захистить від цієї хвороби.

У людей, що перехворіли на кір, виробляється імунітет на все життя.

Якщо є тільки одне щеплення КПК, то, незалежно від віку, потрібно провести друге щеплення в перші три доби після контакту з хворим. Найбільш вразлива категорія – люди, які взагалі не мають щеплень. У такому випадку їм може бути введена екстрена профілактика у вигляді імуноглобуліну, який може полегшити тяжкість перебігання кору.

Хвороба дуже підступна, дає серйозні ускладнення. Може викликати сліпоту, енцефаліт, важку діарею та зневоднення, вушні інфекції, пневмонію, отити, навіть ураження центральної нервової системи.

На жаль, маємо декілька летальних випадків по Україні уже в цьому році. Кір вже підкрався до нашого регіону, є випадок смерті від цієї хвороби на Хмельниччині.

Якщо говорити мовою цифр, то за минулий рік по нашому району зареєстровано 88 випадків захворювання на кір, а за січень цього року вже 38 випадків. Показник різко збільшився в 5,5 разів. Серед хворих на кір часто зустрічаються дорослі.

– Із чим це пов’язано?

– Багато років вакцини проти кору в Україні не було. Кількість нещеплених людей зростала. Цей прошарок поповнювався внаслідок так званої антивакцинальної кампанії. Так саме росла кількість відмовників від щеплень. Сьогодні ми бачимо наслідки: найчастіше на кір хворіють ті, хто свого часу або не вакцинувалися, тому що відмовився від щеплення, але не було необхідного бактеріального препарату.

Наразі ситуація під контролем, вакцин проти кору достатньо, посилено санітарно-освітню роботу, відновлено довіру людей до вакцин. Радує, що кількість відмов від щеплень з кожним роком зменшується. Люди нині більш обізнані, мають доступ до необхідної інформації та найважливіше – несуть відповідальність за власне здоров’я.

За 2018 рік по Кам’янець-Подільському району було проведено 518 щеплень дітей від кору, а це 66% від загальної кількості 6 річних дітей, що підлягали щепленню. У порівнянні з попереднім роком цей показник суттєво зріс.

В Україні після впровадження планової імунізації проти кору в 1968 р. захворюваність знизилася в 6-10 разів. Проте спалахи інфекції продовжують виникати. Останній спалах кору почався в середині 2005 року в Києві та Київській області. Хворіли переважно дорослі (65% – особи віком 16-29 років). Кількість випадків кору в Україні становила 83% усіх випадків інфекції в Європейському регіоні ВООЗ, що включає 53 країни. Зважаючи на те, що в Україні виявлено значну кількість осіб, сприйнятливих до кору, експерти ВООЗ, рекомендували МОЗ України провести додаткову імунізацію проти кору і краснухи всьому населенню віком 16-29 років.

– Ніно Сергіївно, скажіть будь ласка, чи можна вакцинуватися від кору під час сезону грипу?

– Звичайно, можна, а особливо зараз, коли в країні спалах кору. Якщо дитині виповнюється 1 рік чи 6 років, або вона пропустила своє щеплення від кору за графіком, її терміново потрібно вакцинувати. Немає жодних причин відкладати щеплення від кору через те, що почався сезон грипу.

Попри поширений міф, вакцинація не ослаблює і не перевантажує імунну систему. Більше того, вакцинуватись від кору та грипу можна в один день – у різні ділянки. Наприклад, можна ввести вакцину КПК від кору, паротиту та краснухи в одну руку, а від грипу – в іншу.

При цьому жодних аналізів здавати не потрібно.

За світовими стандартами і з точки зору доказової медицини, легкі прояви гострої респіраторної інфекції з незначним підйомом температури не є протипоказанням до вакцинації. У будь-якому випадку, якщо ви вирішили вберегти себе і вашу дитину від інфекцій, звертайтеся до лікарів, яким ви довіряєте своє здоров’я. І, навіть, якщо у вашої дитини є тривалийи медичний протипоказ до щеплень, її можна вберегти від підступної хвороби. За рекомендаціями ВООЗ у таких випадках створюють так званий “кокон” із щеплених людей, що оточують дитину. Не відмовляйтеся від захисту від інфекційних хвороб через міфи про вакцинацію!

Оточіть любов’ю своїх рідних. Створюйте «кокон», вакцинуйтеся самі і вакцинуйте найрідніших. Разом ми подолаємо кір.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Наталія Яцемірська
Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте поради лікаря?

24
4

Поділитися з друзями:

реклама

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: