
Іноземці підтримують, свої закривають: триває боротьба за дитячі санаторії на Хмельниччині
Питання про ліквідацію трьох фтизіатричних дитячих санаторних закладів на Хмельниччині піднімалося ще з листопада минулого року. Нагадаємо, йшлося про закриття Кам’янець-Подільського обласного дитячого спеціалізованого санаторію (м. Кам’янець-Подільський), Великожванчицького обласного дитячого пульмонологічного санаторію (Дунаєвецький район) та обласного дитячого спеціалізованого санаторію «Світанок» (с.Маліівці Дунаєвецького району).
У всіх трьох комунальних спеціалізованих дитячих санаторіях проходили безкоштовне профілактичне оздоровлення діти, які перехворіли туберкульозом, потребують протитуберкульозної терапії, або в яких є загроза захворювання внаслідок контакту з хворими членами сім’ї. Тут, в основному, приймали дітей з неблагополучних сімей. Хлопчики та дівчатка могли перебувати в санаторіях від трьох місяців і довше.
Про остаточні наміри припинення їх діяльності свідчили й проєкти рішень сесії обласної ради, запланованої на 24 червня 2020 року. Однак, завдяки хвилі незгоди з боку керівників і колективів санаторіїв, поїздкам до столиці, петиціям, численним листам, зверненням та скаргам в усі можливі інстанції, публікаціям у ЗМІ вдалось призупинити процес.
Нагадаємо, що Кам’янець-Подільський обласний дитячий спеціалізований санаторій знаходиться у центрі міста в будівлі графського маєтку, на території майже 1 гектар. Тут з повоєнних років оздоровлюють діточок віком майже від 0 до 8 років. Мають власну лабораторію, рентгенкабінет. Із лікувальних послуг: масаж, фізпроцедури, протитуберкульозні препарати.
Керівник санаторію Станіслав Добровольський запевняє, що частково питання матеріальноі підтримки вирішили завдяки іноземним меценатам: з Німеччини, Франції, інших країн. Вони постійно допомагають із продуктами, меблями, іграшками й ремонтом.
Наразі санаторію залишили 60 ліжко-місць, персонал скоротили майже на чверть.
Демонструє він черговий «лист щастя» від МОЗу, у якому чиновники переконують, що послуги, які надають такі санаторії, «можуть надаватися на інших рівнях надання медичної допомоги, в тому числі у безпечних з точки зору ризиків перехресного інфікування та інших ризиків амбулаторних умовах».
«Одним словом, відправляють дітей, які ризикують захворіти туберкульозом удома, проходити профілактику …. в тих же домашніх умовах. Це нонсенс», – каже Станіслав Добровольський і додає, що зробить все можливе, аби зберегти заклад в інтересах маленьких пацієнтів.
На жаль, обласні можновладці, не без підтримки урядовців, не полишають намір позбутися фінансового тягаря. Як один із альтернативних варіантів, рекомендують дітей з проблемами легеневої системи направляти на оздоровлення в Староушицький обласний дитячий санаторій «Дністер». До речі, це єдиний з чотирьох профільних закладів на Хмельниччині, який не підпадає під ліквідацію.
Подробиці цієї історії з коментрями дійових осіб читайте у матеріалі наших колег «Заручники» санаторних маєтків.