17 Серпня 2017 | 693

iGen: особливості покоління, що народилось зі смартфоном в руках

У сучасних батьків немає єдиної думки про вплив гаджетів та інтернету на дітей: одні вважають, що час, проведений в мережі, потрібно обмежувати, інші в дитячій інтернет-активності не бачать нічого страшного. А що ж кажуть вчені?

Хочемо поділитись з вами спостереженнями Джин М. Твенг, професора психології Державного університету Сан-Дієго, яка займається дослідженнями відмінностей поколінь протягом 25 років.

***********

Чим більше я досліджую 13-річних дітей, тим очевиднішим стає, що їх покоління визначається смартфонами і супутнім їм підйомом соціальних мереж, – пише дослідник. – Це покоління я називаю iGen. Його представники, які народилися з 1995 по 2012 рр., виростають зі смартфонами в руках, заводять Instagram-акаунти в середній школі і не пам’ятають часу до інтернету.

Деякі зміни, викликані доступністю смартфонів, є позитивними, деякі – негативними, більшість же з них двоякі.

Сучасним підліткам комфортніше лежати в ліжку, ніж їхати на машині або піти на вечірку, фізично їхнє життя безпечніше, а до алкоголю вони менш схильні, ніж будь-яке з попередніх поколінь.

Психологічно ж підлітки більш уразливі: з 2011 року рівень депресії і суїцидів злетів до небес. Не буде перебільшенням сказати, що iGen знаходиться на краю психічної кризи, найсерйознішої за десятиліття. І левова частка цієї кризи знаходиться в їх телефонах.

Ніколи раніше єдиний фактор, а саме поява смартфонів, не визначав покоління цілком.

ЯКІ ТЕНДЕНЦІЇ МИ СПОСТЕРІГАЄМО

Вони не дорослішають. Прагнення до незалежності в підлітків колишніх поколінь було всеосяжним. Однак це не працює з нинішніми підлітками, які менш схильні залишати рідні домівки. Зрушення вражаючий: американські випускники в 2015 році менше виїжджали з дому, ніж восьмикласники в 2009 році.

Вони не ходять на побачення. У 2015 році тільки 56% випускників ходили на побачення, в той час як цей показник для бебі-бумерів і покоління X становив близько 85%.

Вони менш сексуально активні. У США найбільш різкий спад сексуальної активності спостерігається у дев’ятикласників. В середньому перший секс у нинішніх підлітків трапляється в 11 класі, на рік пізніше, ніж у покоління X. Це радикально вплинуло на наслідок цього досвіду – підліткові вагітності: в 2016 році зафіксовано їх історичний мінімум, зниження на 67% в порівнянні з 1991 роком.

Вони не водять автівки. Навіть водіння автомобіля, цей символ дорослішання американських підлітків, втратив свою чарівність для сучасного покоління. Майже всі бебі-бумери мали права по закінченню школи, зараз один з чотирьох підлітків їх не має. Навіть деякі студенти не бачать в цьому потреби, адже їх мами і тата хороші шофери, і їм так зручно.

Вони не працюють. Раніше безліч підлітків заробляли собі кишенькові гроші. Але покоління iGen менш схильне до заробляння і управління своїм бюджетом. У пізні 1970-ті 77% старшокласників підробляли протягом навчального року, в середині 2010-х ця цифра впала до 55%. Кількість восьмикласників, що підробляють, скоротилося вдвічі.

ЩО Ж ВОНИ РОБЛЯТЬ ВСЕ ЦЕ ЧАС?

З 2000 по 2015 рік кількість американських підлітків, які щодня зустрічаються з друзями скоротилося більш ніж на 40%. І це означає не тільки менше посиденьок з друзями, але і менше виходів просто погуляти – у двір, на майданчик – все це змінилося віртуальним простором в додатках і мережі.

smart2

Ви можете припустити, що ці нові технологічні штучки роблять підлітків щасливими, але більшість досліджень показує, що це не так. Національним інститутом по наркотичній залежності було проведено масштабне опитування під назвою Monitoring the Future. Щороку, з 1975 року на анкету з тисячею питань відповідали старшокласники американських шкіл. В анкеті запитували про те, наскільки підлітки щасливі, і як вони проводять вільний час.

Результати очевидні: діти, які проводять час зі смартфоном, менш щасливі, ніж ті, хто не дивиться в екран. І немає жодного винятку – всі види активності в мережі пов’язані з нещасливим відчуттям.

Восьмикласники, які проводили в інтернеті десять годин на тиждень, на 56% менш щасливі, ніж ті, хто цього не робив. І навпаки: ті, хто проводив в середньому більше часу особисто зустрічаючись з друзями, на 20% щасливіше, ніж ті, хто цього не робив.

ГОЛОВНІ ЖЕРТВИ СМАРТФОНІВ – ДІВЧАТА

 За період з 2010 по 2015 рр. кількість дівчаток, які почувають себе покинутими, підвищилась на 48%, в той час як цей показник у хлопчиків підвищився на 27%.

Дівчатка більше використовують соціальні мережі, і відчувають себе більш самотніми, коли бачать своїх друзів і однокласників, які збираються разом без них. Коли дівчинка щось постить у своєму акаунті в соцмережі, вона більше чекає лайків і позитивних коментарів.

Дівчата також несуть основний тягар симптомів депресії. У період з 2012 по 2015 рік симптоми депресії у хлопчиків підвищилися на 21%, в той час як у дівчаток – на 50%. Зростання суїцидів також більше виражене у 12-14-річних дівчаток: кількість суїцидів серед них збільшилась втричі, тоді як серед хлопчиків вдвічі у 2007-2015 рр.

Цей важкий результат для дівчаток-підлітків може пояснюватися тим, що вони більше стикаються з кібербулінгом. Хлопчики воліють з’ясовувати стосунки фізичними методами, а дівчатка – підриваючи статус і відносини жертви в соцмережах.

БЕЗ СНУ
Смартфони впливають і на сон підлітків – багато хто з них спить менше семи годин. Експерти зі сну говорять, що норма сну для підлітка – дев’ять годин, і у тих, хто спить менше семи годин, розвивається депривація сну. З 1991 року рівень недосипання серед дітей підвищився на 57%, а лише за 2012-2015 рр кількість дітей, що сплять менше семи годин підвищився на 22%.

І, згідно з дослідженням про звички використання смартфонів серед дітей, ті з них, хто переглядає стрічку перед сном, сплять менше. Недосипання пов’язують з безліччю подальших проблем зі здоров’ям – це ризик для мислення і логіки, зниження опірності хворобам, високий кров’яний тиск.

Недосипання впливає і на психічне здоров’я – схильність до депресій і тривожності. Тут важко простежити точно причинно-наслідковий зв’язок. Смартфони можуть привести до нестачі сну, а це веде до депресії, або смартфони призводять до депресії, і це дає недосипання. Але в будь-якому випадку екран смартфона, що мерехтить в темряві, кепсько впливає на здоров’я підростаючого покоління.

Джерело: theatlantic.com

А як ви оцінюєте вплив смартфонів на дітей?

 

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Як ви оцінюєте дану подію?

3
1

Поділитися з друзями:

реклама