Яскраві фото та вдалі ракурси. Але якщо подивитись на фестивальний рух у Кам’янці-Подільському більш прискіпливо, виявиться, що маємо в цьому напрямку чимало проблем.
І мова йде не лише про організацію фестивалів. Кам’янець немов би застряг в радянському баченні організації дозвілля як для туристів, так і для мешканців міста.
Адмінресурс, який допомагає заповнити прогалини у святкуванні псевдофестивалів, небажання вкладати гроші в якісний продукт та делегувати організацію заходів людям, які мають в цьому чималий досвід – саме на цих проблемах акцентували увагу організатори фестивалів та концертів в Кам’янці-Подільському, які зустрілись з молоддю в рамках ініціативи «Жива бібліотека».
В ролі спікерів на заході виступили Андрій Заєць, Денис Чорний, Костянтин Пархоменко, Валентин Драгомерецький та Андрій Зоін – тобто усі ті, хто знає про організацію заходів не з чуток. Окрім розповідей про свій досвід, учасники відмітили низку проблем, які не дозволяють Кам’янцю рухатись в ногу з часом.
- Відсутність якісної співпраці з органами місцевого самоврядування.
- Неефективний розподіл коштів, які виділяються на молодіжні програми.
- Чимало цікавих проектів залишаються без підтримки через брак фінансування.
Як результат, Кам’янець суттєво відстає від багатьох міст України, які за рахунок децентралізації змогли відшукати кошти на розвиток актуальних молодіжних та культурних проектів.
«Є міста, з яких молодь не їде, а навпаки повертається, бо там створені для неї комфортні умови. Серед таких міст Львів, Івано-Франківськ, Хмельницький, Дніпро. Кам’янець від них суттєво відстає, – зазначив Андрій Зоін. – Ви знаєте, що завдяки децентралізації на місцях сьогодні лишається чимало коштів. Наприклад, в Хмельницькому до влади прийшли молоді люди, які за кошти міста роблять зараз три великі фестивалі: джазової, фольклорної та рок-музики. Влада попросила нас взяти організацію фестивалів на себе. Бюджет, звичайно, не великий – приблизно 300 тисяч. Але з цього ми можемо зробити фідбек на мільйон. Адже можна дати 300 тисяч і зробити фестиваль, на який прийде 100 людей. Але якщо його будемо організовувати ми, на нього прийде 3 тисячі людей. А це вже гарний показник».
Андрій Зоін привів ще один приклад вдалої співпраці влади та молоді у Хмельницькому. Сьогодні там створюється молодіжний хаб – публічний простір нового типу для молоді. Влада міста прийняла рішення про безоплатне виділення громадській організації «Територія» комунального приміщення площею 297 квадратних метрів терміном на два роки. Що ж відбулось з подібним проектом «Арт-сховище» у Кам’янці-Подільському?
-Для молоді виділили приміщення без води та елементарного санвузла, а коли з’явилась людина, готова вкладати в ремонт приміщення кошти, з’ясувалось, що воно виставлене на продаж. На цьому проект припинив своє існування, – зазначає Андрій Зоін.
Така сама ситуація склалась і з діяльністю Молодіжної ради міста. Люди, які проводять у Кам’янці цікаві заходи та беруть активну участь у громадському житті міста, сьогодні залишились осторонь.
– Вся співпраця з владою полягає у підписанні дозволу на проведення заходу, – зазначив Андрій Заєць.
І все це можна було б вважати думкою окремих людей, якби не досить специфічне відкриття турсезону, під час якого туристи, що не захоплюються спортом, залишились фактично осторонь святкування. Або відверто невдалий фестиваль кави з його порожньою сценою та кількома ятками кави на продаж, який викликав обурення в соцмережах.
А мова, на хвилиночку, йде про найбільш відвідуваний місяць – травень.
«Добре, що ми не рекламували ці заходи туристам, інакше у нас були б серйозні проблеми», – поділились враженнями з журналістами Vdalo.info представники декількох столичних турфірм. Кам’янець вони постійно включають в триденні тури, під час яких відвідують також Чернівці, Хотин та Бакоту. Але робити акцент на кам’янецьких фестивалях представники турбізнесу поки що не наважуються.
А ви вважаєте організацію цьогорічних фестивалей ВДАЛОЮ?