Експорт молочної продукції до країн ЄС і досі залишається terra incognita для більшості вітчизняних виробників. Не всі підприємці мають змогу та бажання відповідати високим стандартам країн Європейського Союзу. Попри це кількість підприємств, які отримують право експортувати в ЄС постійно зростає.
Так, за повідомленням Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, на початку липня ще одне українське підприємство з виробництва молока і молокопродуктів отримало право експорту на ринок Європейського Союзу. На сьогодні таких підприємств 18.
Куди течуть молочні ріки Хмельниччини
Серед тих, хто отримав дозвіл на експорт молочної продукції в країни ЄС, підприємств з Хмельниччини поки що немає.
Хоча, наприклад, «Старокостянтинівський молочний завод», «Славутський маслоробний комбінат», «Хмельницький завод СОМ «Молочний візит» вже давно отримали дозволи на експорт молочної продукції в Китай. Продуктова лінійка, спрямована на експорт, представлена сухим молоком, молочною сироваткою та сиром.
Ринок ЄС – новий рівень ведення бізнесу
Справа в том, що в Україні тривалий час не було системи розподілу молока на те, яке постачається від одноосібних виробників і від фермерських господарств. Європа ж вимагає молоко лише екстра-класу. Тобто молоко від бабусь в селі не годиться для виготовлення продуктів на експорт в ЄС.
Хочете отримати дозвіл на експорт – на вашій фермі чи кооперативному господарстві як мінімум повинно здійснюватись охолодження й швидка первинна переробка молока; обов’язковою є ідентифікація худоби, лікування, дослідження на найбільш небезпечні хвороби.
Але навіть виконавши всі умови та отримавши дозвіл, українські виробники не поспішають експортувати в європейські країни. Для них дозвіл на експорт в ЄС – це швидше іміджева річ, яка дає змогу ефективно вести торгівлю з іншими країнами, для яких дозвіл Європейського Союзу – беззаперечний знак якості.
Звичайно, торгівля з ЄС вимагає чималих зусиль: модернізація власного виробництва, отримання дозволу, пошук європейських партнерів. Але, як показує досвід, ринок ЄС відкриває для українського виробника чимало можливостей.
Хто вже освоїв ринок ЄС?
З 18 підприємств, які отримали дозвіл, експортують в ЄС лише два. Про це повідомив генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький під час зустрічі з регіональними журналістами в Кропивницькому.
Перші поставки молочної продукції в ЄС здійснила група компаній «Молочний альянс». В квітні 2016 року вона виконала перше замовлення європейського партнера з Болгарії. Мова йде про експорт твердих сирів торгових марок «Пирятинъ» і «Славія», молока питного ультрапастеризованого ТМ «Яготинське», молока питного ультрапастеризованого вітамінізованого для дітей ТМ «Яготинське для дітей», масла вершкового ТМ «Златокрай».
Наприкінці літа 2016 року група компаній «Молочний альянс» також здійснила поставку 100 тонн сухого знежиреного молока до ЄС в межах встановлених для України квот на експорт молока та молочних продуктів. А в грудні 2016 поставила до Голландії ще 140 тонн солодко-вершкового масла 82,5% жирності.
Хочеш не хочеш, а змінюватись доведеться
– Ми маємо втілити записані в Угоді про асоціацію положення щодо санітарно-гігієнічних норм, що стосуються сировини молока. У нас не повинно бути чотирьох або навіть п’яти ґатунків молока, має бути один єдиний стандарт – молоко екстра-класу, – каже Ганна Лавринюк, віце-президент по зв’язках із громадськістю Асоціації виробників молока України.
Це означає, що в країні має докорінно змінитись система сортування молока.
Згідно з чинним ДСТУ його ділять на такі сорти: екстра-клас, вищий ґатунок, перший, другий і несортовий. У країнах ЄС такого поділу немає.
Із 1 січня 2018 року набудуть чинності зміни до ДСТУ і в Україні. Залишиться три сорти молока: екстра-клас, вищий і перший. Це означатиме, що молоко другого ґатунку чи негатункове не зможе надходити на переробні підприємства.
Що ж до дозволу на експорт молоної продукції в ЄС, його зможуть отримати лише ті підприємства, які працюють виключно з молоком класу екстра. Використання інших ґатунків молока на тих лініях/підприємствах, що сертифікуються для експорту у ЄС, не дозволяється.
Як отримати дозвіл – 8 практичних кроків
Що потрібно для того, аби стати експортером молочної продукції в ЄС? Національний експерт продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Віталій Башинський розповідає про 8 кроків, які дозволять вашому підприємству відкрити для себе надзвичайно вимогливий, але від того не менш привабливий європейський ринок.
- Провести самооцінку підприємства і прорахувати економічну доцільність необхідних змін. Вимоги до продукції наразі є доступними у мережі Інтернет. Так, наприклад, для ЄС основним інформаційним джерелом є http://www.exporthelp.europa.eu/ Це онлайн сервіс, створений європейською комісією для надання безкоштовного доступу до інформації стосовно умов експорту до ЄС, на якому користувачі можуть знайти інформацію стосовно діючих мит, статистичних даних, інших специфічних вимог до продукції, тощо.
- Звернутися до компетентного органу із заявою та супровідними матеріалами (історія підприємства, плани та асортиментний перелік запланованих до експорту продуктів).
- Пройти перевірку інспектором компетентного органу територіального рівня.
- Скласти план заходів по усуненню отриманих в ході перевірки зауважень.
- Після врахування всіх зауважень та запровадження заходів інспектор робить перевірку, виготовляє акт, завірений своїм підписом і печаткою компетентного органу. Направляє запит на перевірку центрального рівня.
- Проводиться інспекційна перевірка інспектором центрального рівня. За відсутності критичних зауважень наступає 7 етап.
- Інспектором заповнюється паперова та онлайн аплікаційна форма – подача до компетентного органу ЄС.
- Через певний час (в середньому 1 міс.), в разі позитивного рішення, підприємство потрапляє до списку із зазначенням дати, з якої експорт вважатиметься законним.
Також на сайті Держаної ветеринарної та фітосанітарної служби України підприємства- виробники молока та молочних продуктів можуть ознайомитись з переліком питань, за якими здійснюється перевірка підприємств.
Матеріал підготовано в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа».