7 Червня 2017 | 1200

Ботулізм: перші симптоми небезпечної інфекції

В Україні з початку літа  зафіксовано вже декілька випадків захворювання на ботулізм, один з яких — смертельний. Як з’ясувалось, більшість потерпілих їли в’ялену рибу одного і того ж виробника, хоча й придбану в різних магазинах.

Ця риба була вироблена підприємством, яке розташоване біля Світловодська Кіровоградської області. Головне управління Держпродспоживслужби рекомендує громадянам утриматися від вживання в їжу в’яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В., передає УНН з посиланням на прес-службу столичного ГУ.

Сьогодні продукцію підприємства знято з реалізації, її виробництво призупинено до з’ясування обставин, а органами контролю відібрано зразки для лабораторних досліджень.

Наразі проводяться всі необхідні слідчі дії. Досудове розслідування триває.

Що ж таке ботулізм і чому він настільки небезпечний.

Ботулізм – отруєння, яке виникає внаслідок вживання харчових продуктів заражених продуктами життєдіяльності бактерій ботулізму Clostridium botulinum. Ця бактерія дуже широко поширена в живій природі. Її спори знаходяться в грунті, куди вони потрапляють з екскрементами теплокровних тварин (диких і домашніх тварин, птахів), а також в мулу озер і морів від риб, молюсків. Саме вони і є природним резервуаром для клостридій цього виду. Збудник – не небезпечний для здоров’я людини, небезпечний – токсин, що виробляється Clostridium botulinum. Спори дуже стійкі до дії факторів зовнішнього середовища, наприклад, вони не гинуть навіть при кип’ятінні протягом 5 годин.

Характеризується ботулізм важким токсичним ураженням центральної нервової системи.

Чим можна отруїтись? У зоні ризику в’ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м’ясні та рибні консерви і домашня ковбаса.

  • 50% отруєнь викликано грибними консервами;
  • далі м’ясні і рибні продукти – копчена, в’ялена, консервована риба, шинка;
  • іноді причиною отруєння може стати приправа або часник, залитий рослинним маслом для збереження, але без підкислення;
  • погано промита картопля, запечена у фользі.

Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних виявів хвороби) триває від декількох годин до 2-5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько добу.

До перших симптомів ботулізму відносять наступні:

  • Різкі болі в області живота, мають переймоподібний характер.
  • Нудота, нестримне блювання.
  • Діарея, стілець стає частим і рідким, ніяких сторонніх домішок в ньому немає.

Це ранні прояви ботулізму, багато їх асоціюють із звичайним харчовим отруєнням і не звертаються до лікаря, розраховуючи на власні сили, тим самим лише погіршують свій стан і прогноз.

Ці симптоми тривають близько доби, потім з’являється здуття живота, відчуття «розпирання» в животі, пронос змінюється закрепом.

Неврологічні симптоми з’являються слідом за гастроінтестинальними. Серед них:

  • Двоїння в очах, відчуття туману перед очима, неможливість розглянути дрібні деталі, утруднено читання, це відбувається із-за паралічу акомодації.
  • Серед неврологічних симптомів також опущення одного чи двох верхніх повік, розширення зіниць, млява реакція зіниць на світло або її відсутність, косоокість, ністагм, слабка конвергенція.
  • Пацієнт млявий, його турбують головний біль дифузного характеру, запаморочення, слабкість, як правило, підвищення температури відсутня.
  • Окремо варто відзначити м’язову слабкість, вона проявляється майже у всіх групах м’язів. Обличчя стає схожим на маску, міміка відсутня, пацієнт не може висунути язик.
  • Серед перших уражаються рухові нейрони, що іннервують потиличні м’язи, що викликає їх параліч, голова звисає і для утримання її в звичайному положенні пацієнтові доводиться утримувати її руками.
  • Слабкість міжреберних м’язів викликає порушення дихання, дихання стає поверхневим. Поступово з’являється слабкість у кінцівках.

Медики радять при перших симптомах отруєння одразу звертатися до лікаря. До приїзду лікаря радять промити шлунок 25% розчином гідрокарбонату натрію та зробити очисну клізму.

На сьогодні в Україні сироватки від ботулізму немає. Колишню російську Міністерство охорони здоров’я не сертифікувало, а решта завозиться нелегально.

 

 

Читайте Новини Кам'янця-Подільського в Telegram.

Поділитися з друзями:

реклама